Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Ισχύουν τα παραπανω, απλά ηθελα να προσθέσω ότι είναι ήδη υπο εξελιξη η ενσωματώση των διατάξεων του EC8 στο προγραμμα (αναμεσα τους και οι ικανοτικοι στα μεταλλικα), και το πρώτο τμήμα της ενσωμάτωσης θα το δούμε στην επόμενη εκδοση 2013, που θα βγει στο 1ο τριμηνο του 2013.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γίνονται όλοι οι απαιτούμενοι έλεγχοι και όχι αποσπασματικά κάποιοι. Θα είναι μεγάλη έκπληξη να δούμε ένα λογισμικό που θα κάνει αυτοματοποιημένα όλους του ελέγχους και δεν μιλάω για τις πλασματικές δυνάμεις που θα προκύψουν λόγω ικανοτικών στα μέλη αλλά για πιο καθολικούς έλεγχους όπως non-linear bracings+modal analysis (καλά αυτό λύνεται σχετικά εύκολα), να αγνοείται η συμμετοχή κάποιων στοιχείων για βαρυτικά φορτία, σεισμικές εκκεντρότητες και άλλα "ωραία"

 

Θα βάλουν δηλαδή και τις διατάξεις για τις μεταλλικές συνδέσεις? Αν ναι, τότε ελπίζω να λύσουν και άλλα προβλήματα με τις συνδέσεις και να προσθέσουν και τίποτα παραπάνω. Foul το γεγονός ότι δεν κάνει συνδέσεις δικτυωμάτων με κοίλες διατομές. Δυστυχώς τέτοιες συνδέσεις δεν είναι εύκολο να γίνουν παίρνοντας εντατικά δεδομένα από την περιβάλλουσα και μετά τις λύνω σε ένα άλλο λογισμικό. Καλό είναι να γίνονται οι έλεγχοι στο πρόγραμμα που γίνεται η ανάλυση.

 

Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω γιατί γενικά υπάρχει τόσο μεγάλο άγχος από τους μηχανικούς σχετικά με τις διατάξεις του EC8 για μεταλλικά. Δεδομένο ότι μιλάμε για πολυόροφες κατασκευές και ότι στην πλειοψηφία τους αυτές έχουν τουλάχιστον σύμμικτα δοκάρια (εξαίρεση αποτελούν οι βιομηχανικές πλατφόρμες) ο μέσος μηχανικός θα έπρεπε να είχε προβληματιστεί περισσότερο για τους ελέγχους κατα EC4 και στην συνέχεια για EC8. Καλά για τις σύμμικτες συνδέσεις έχω δει πολλά ωραία από τεύχη συναδέλφων....

 

Ειδικά όσο αφορά τα σύμμικτα θα ήθελα περισσότερο αυτοματοποίηση απο το SCIA και καλύτερες παραδοχές. Ο ανταγωνισμός βέβαια είναι ακόμα πιο πίσω και αυτό αποτελεί μεγάλου ατού. Ορισμένοι περιορισμοί που υπάρχουν όμως καθιστούν το module του EC4 του SCIA πρακτικά μη εφαρμόσιμο, ανάλογα βέβαια και με τις προδιαγραφές του έργου. Να τονίσω βέβαια ότι δεν έχω δουλέψει τελευταίες εκδόσεις του αλλά προσπαθώ να ενημερώνομαι για τις εξελίξεις. Επίσης, για να μην παρεξηγηθούμε έχω εξαιρετικά θετική εικόνα για το λογισμικό και πραγματικά ελπίζω να μας εκπλήξει με την εφαρμογή των σχετικών ελέγχων!

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ισχύουν τα παραπανω, απλά ηθελα να προσθέσω ότι είναι ήδη υπο εξελιξη η ενσωματώση των διατάξεων του EC8 στο προγραμμα (αναμεσα τους και οι ικανοτικοι στα μεταλλικα), και το πρώτο τμήμα της ενσωμάτωσης θα το δούμε στην επόμενη εκδοση 2013, που θα βγει στο 1ο τριμηνο του 2013.

 

Καλημέρα, ενσωματώθηκαν τελικά τα παραπάνω στην καινούργια έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγηκε ακομα η νεα εκδοση.

Αλλα απο το demo που εχουμε δει, ειναι σε πολυ βασικο σταδιο αυτα που προστεθηκαν.

Ακομα περιμενουμε διαφραγμα, σεισμικη εκκεντροτητα και πολλα πολλα αλλα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Πως το βλέπετε το πρόγραμμα στην Ελληνική αγορά σε σχέση με τον ανταγωνισμό? Κινείται? Έχει πάρει μερίδιο αγοράς?

Εκ πρώτης όψεως βλέπω τα εξής βασικά πλεονεκτήματα:

1) Πολύ εύχρηστο πρόγραμμα

2) Μεγάλες δυνατότητες

3) (Μάλλον) δεν υπάρχουν τα κολλήματα (bugs) που παρατηρούνται σε άλλα αντίστοιχα Ελληνικά λογισμικά

 

...αλλά και κάποια μειονεκτήματα:

1) Κόστος αγοράς (υπάρχουν άραγε προσφορές για "απόσυρση"?)

2) Ελληνικό τέυχος (αλήθεια, όσοι δουλεύετε το πρόγραμμα πως λύνετε το πρόβλημα στις υπηρεσίες? Το δέχονται?)

 

Ας μας πουν περισσότερα πάνω σ' αυτά οι χρήστες αλλά και οι αντιπρόσωποι στην Ελλάδα, μιας και παρακολουθούν το site...

 

ΥΓ

Μόλις είδα και αυτό:

Κυκλοφόρησε η νέα έκδοση του SCIA 2012. Τα ελληνικά πλέον δουλεύουν άψογα.

Εννοούμε το περιβάλλον του προγράμματος ή το τεύχος??

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Πλεον και το περιβαλλον και το τευχος ειναι στα ελληνικα.

 

Πιστευω οτι για τα μεταλλικα εχει ενα μεριδιο στην αγορα.

Σιγουρα το κοστος του ειναι υψηλο για τα ελληνικα δεδομενα, ομοιως και το κοστος συντηρησης.

Αλλα για αυτα που προσφερει (ισως να μην αξιοποιουνται απο τους περισσοτερους χρηστες) ειναι αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

terry, το Instant (που έχω ήδη αλλά παλιά έκδοση) κάνει μια πάρα πολύ καλή προσφορά για αναβάθμιση στην τρέχουσα έκδοση. Βέβαια, πολύ θα ήθελα να υπήρχε το κίνητρο για μετάβαση σε ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες όπως το scia...

Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι έχω αναλάβει μια μελέτη δυόροφου μεταλλικού κτηρίου με χρήση κατοικίας.

Το πιο πιθανό είναι να κάνω τη μελέτη με το scadapro γιατί άλλωστε το γνωρίζω το πρόγραμμα.

Παρ'όλα αυτά έχω ζητήσει και έχω λάβει την δοκιμαστική έκδοση του scia 2013. Προς το παρόν χρησιμοποιώντας και τα παραδείγματα έχω κάνει αρκετά βήματα στη μόρφωση του φορέα. Ήδη ξεκίνησαν τα προβλήματα για τις ανεμοπιέσεις και τους συνδυασμούς φορτίσεων. Ρώτησα στην εταιρεία αλλά μου απαντήσανε ότι αν έχω ερωτήσεις να στέλνω email και θα με παραπέμπουν στο εγχειρίδιο. Μιας και είστε γνώστες του προγράμματος θα με ενδιέφερε μια μικρή βοήθεια σε 2-3 θέματα. Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να αφιερώσει λίγο χρόνο θα του ήμουν ευγνώμον.

Αναμένω τη βοήθειά σας....αναμμένος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.