Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Recommended Posts

Μπορείς να έχεις όσο ΚΑΔ θέλεις, για να είμαι πιο ακριβής μπορείς να έχεις ένα κύριο ΚΑΔ και όσο δευτερεύοντα ΚΑΔ θέλεις. Εγώ έχω 8 δευτερεύοντα ΚΑΔ για παράδειγμα.

 

Σε αυτή την περίπτωση, έχεις ένα μπλοκάκι ΑΠΥ ή περισσότερα (που το καθένα να αναφέρει διαφορετικό επάγγελμα) ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρειάζεται, μόνο εάν τα ΚΑΔ έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στο είδος της δραστηριότητας. Για παράδειγμα αν έχεις ΚΑΔ για παροχή υπηρεσιών μηχανικού και ΚΑΔ για πώληση δομικών υλικών, προφανώς χρειάζεσαι ΑΠΥ για το πρώτο και Τιμολόγιο Πώλησης για το δεύτερο με διαφορετική σφραγίδα και τα λοιπά.

Στην περίπτωση μου όλα τα ΚΑΔ είναι παρεμφερή (της σειράς 72.xx.xx.xxx) οπότε δεν χρειάζεται.

 

Ας περιμένουμε όμως και το σχόλιο του guru SOTHRIS 8-)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, δε νομιζω πως το μπλοκακι ειναι τοσο θεμα του τι ΚΑΔ εχεις οσο του τι δραστηριοτητα εκτελεις κανονικα...

Αν τελικα δηλωσεις το ΚΑΔ για την εμπορια νωπων πουλερικων αυγων η πως αλλιως το λενε, που ελεγες, :P θα βγαλεις νεο μπλοκακι η θα το κανεις οταν με το καλο πουλησεις το πρωτο σου αυγο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θελω τα φωτα σας παρακαλω,

Τον περασμενο μαρτη, αγορασα ενα 1.330 επιβατικο, και εχω τιμολογιο στο ονομα μου. Αυτο πρεπει να ειναι στα βιβλια μου στο μηνα που αντιστοιχει,σωστα? Γραφεται και καπου αλλου 'πισω σελιδα'??? Γραφεται καπου η ετησια αποσβεση?Στα βιβλια? Στο ε3 αναφερεται καπου? Ευχαριστω πολυ

 

 

Μπορει να απαντησει κανεις παρακαλω??

Link to comment
Share on other sites

Μολις γύρισα απο την Εφορία της Καλαμάτας

Επειδη μαλλον αλλα ισχυουν σε καθε εφορία (ισως και ανα υπαλληλο) ήθελα να είμαι σίγουρος για να μην κανω κατι που δε θα τους αρεσει...

 

Βρήκα εναν ελεγκτή (μαλιστα ήταν 50-55 χρονών, αρα μαλλον εμπειρος) και τον ρωτησα για το αν το αυτοκινητο μπαίνει στα παγια για αποσβεση ....

 

Ηταν κατηγορηματικός ... ΟΧΙ

Μα, το εχω διαβασει, το εχω ακουσει το συζηταμε ... πρεπει να ισχυει...

Ξανα ... ΟΧΙ δεν υπαρχει περιπτωση μου λεει...

 

Κριμα και ηθελα να το βαλω αλλα μαλλον δε θα το κανω... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ερωτημα. Αγορασα το καρο περσυ 14523 με φπα. Ειναι κατω απο 1600 cc. Ως μηχανικος που το χρησιμοποιει στην εργασια του το βαζω στα βιβλια, δεν γλιτωνω φπα, και κανω καθε χρονο αποσβεση (10-15%) απο το 70% της αξιας του???

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ερωτημα. Αγορασα το καρο περσυ 14523 με φπα. Ειναι κατω απο 1600 cc. Ως μηχανικος που το χρησιμοποιει στην εργασια του το βαζω στα βιβλια, δεν γλιτωνω φπα, και κανω καθε χρονο αποσβεση (10-15%) απο το 70% της αξιας του???

 

Ναι, αρκεί φυσικά να έχεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ για την αγορά του αυτοκινήτου.

 

Επίσης, ίσως να «έχασες» το περσινό 10% καθότι έπρεπε να το είχες περάσει τον Δεκέμβριο του 2010 στο βιβλίο εσόδων-εξόδων σου.

 

 

Μολις γύρισα απο την Εφορία της Καλαμάτας

Επειδη μαλλον αλλα ισχυουν σε καθε εφορία (ισως και ανα υπαλληλο) ήθελα να είμαι σίγουρος για να μην κανω κατι που δε θα τους αρεσει...

 

Βρήκα εναν ελεγκτή (μαλιστα ήταν 50-55 χρονών, αρα μαλλον εμπειρος) και τον ρωτησα για το αν το αυτοκινητο μπαίνει στα παγια για αποσβεση ....

 

Ηταν κατηγορηματικός ... ΟΧΙ

Μα, το εχω διαβασει, το εχω ακουσει το συζηταμε ... πρεπει να ισχυει...

Ξανα ... ΟΧΙ δεν υπαρχει περιπτωση μου λεει...

 

Γνώμη μου:

Σιγουρέψου ότι έχεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ για την αγορά του αυτοκινήτου σου.

Εκτύπωσε το Ν.3842 23.4.2010 (ΦΕΚ 58Α) και μάρκαρε με κίτρινο το σημείο που μιλάει για απόσβεση αυτοκινήτου. Πήγαινε στον ελεγκτή και δείξε του την νομοθεσία. Αν επιμένει να σου λέει όχι, ζήτα του να σου τεκμηριώσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ που το στηρίξει και βάση ποιου νόμου.

Αν επιμένει να μην στο περνάει, ζήτα να μιλήσεις με τον Έφορο.

Όλα τα παραπάνω, με περίσσεια ευγένεια…

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο πρεπει να το κανω

η ισως αν δημιουργηθεί προβλημα κατα τον ελεγχο...

 

μαλλον ομως θα παω απο πριν...

φυλαγε τα ρουχα σου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκεί φυσικά να έχεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ για την αγορά του αυτοκινήτου.

 

Επίσης, ίσως να «έχασες» το περσινό 10% καθότι έπρεπε να το είχες περάσει τον Δεκέμβριο του 2010 στο βιβλίο εσόδων-εξόδων σου.

 

Τιμολογιο εχω βγαλει, και θα το δηλωσω στην κατασταση προμηθευτων που κανουμε καθε χρονο,σωστα? Οσον αφορα την αποσβεση πρεπει καθε χρονο το Δεκεμβρη να το γραφω στα βιβλια η αρκει στην τελευταια σελιδα των εξοδων να δειχνω ποσο αποσβενεται καθε χρονο?? Στη δηλωση ε3 φετος δεν θα δηλωσω την αποσβεση μεσα στο 10???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.