Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Recommended Posts

Να μεταφερω τον εαυτο μου, την τσαντα μου, μετρα, μετροταινιες, γεωδαιτικους σταθμους, αν εχω, η ακομα και υλικα οικοδομων, αμα δουλευω σε εργοταξια και χρειαστει να μεταφερω κατι για λογαριασμο της εταιρειας στην οποια κοβω ΑΠΥ....

 

 

Έχεις, απλά στα πλάγια του αυτοκινήτου θα γράφει:

Έδρα: μπλαμπλαμπλα

Άδεια: Εργολαβικό

Μεικτό βάρος: 999

 

Αν είναι με καρότσα, αλλιώς αν είναι επιβατικό στην άδεια σου θα γράφει ότι είναι εργολαβικό, γιατί σαν μελετητής ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ να έχεις επαγγελματικό εκτός αν είσαι ΑΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις, απλά στα πλάγια του αυτοκινήτου θα γράφει:

Έδρα: μπλαμπλαμπλα

Άδεια: Εργολαβικό

Μεικτό βάρος: 999

 

Αν είναι με καρότσα, αλλιώς αν είναι επιβατικό στην άδεια σου θα γράφει ότι είναι εργολαβικό, γιατί σαν μελετητής ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ να έχεις επαγγελματικό εκτός αν είσαι ΑΤΜ.

Ποια η διαφορα του εργολαβικου απο το επαγγελματικο?

Καροτσα σκοπευω να εχω ή στη χειροτερη στυλ station wagon αλλα κλειστο πισω... Τυπου Caddy ας πουμε...

Το θεμα ειναι πως αποσαφηνιζεται αν εισαι μελετητης η εργολαβος και ποιος ελεγχει με τι ασχολεισαι απο τη στιγμη που αποκτας το φορτηγακι...

Το θεμα, απο οσο μου ειπανε, ειναι να δειχνεις καποιον ετησιο τζιρο...

Τωρα αν αυτος θα ειναι απο ρυθμισεις ημιυπαιθριων, απο ενεργειακες επιθεωρησεις ή απο επιβλεψεις κτηριακων εγκαταστασεων δεν ξερω κατα ποσο θα ελεγθει σε συνδυασμο με τα εξοδα του επαγγελματικου οχηματος...

 

Διορθωστε με αν κανω λαθος, ειδικα ο SOTIRIS που η αποψη του εδω μεσα εχει βαρυνουσα σημασια οπως και να χει...

Link to comment
Share on other sites

Μεταχριρισμενο ειναι αυτο που βρηκα και μου ζητησαν μονο χαρτι απο τη ΔΟΥ μου οτι ασκω το επαγγελμα του Πολιτικου Μηχανικου για να γινει η μεταβιβαση της επαγγελματικης αδειας στο ονομα μου...

 

Μην εχω κανα μπλεξιμο με τα βιβλια και τα εξοδα μου...

 

αν σιγουρευτείς από την πρώην δ/νση μηχανολογικού ότι η άδεια θα γράφει επαγγελματικό τότε τί προβληματίζεσαι? δε σε απασχολεί η διαδικασία...αρκεί να περαστεί

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα του εργολαβικου απο το επαγγελματικο?

 

Παρόμοια με την διαφορά του εμπορικού με το επαγγελματικό...

 

Για να μπορείς να βγάλεις επαγγελματικό πρέπει να ασκείς ένα επάγγελμα που να σου το επιτρέπει. Και το επάγγελμα ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ δεν στο επιτρέπει, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ!

Τώρα "γιατί", δεν ξέρω. Είναι δίκαιο? Πάλι δεν ξέρω.

 

Στην τελική, εσύ να θυμάσαι το εξής: δεν έχει σημασία αν δουλεύεις με ΑΠΥ σε εταιρία ή σηκώνεις πολυκατοικίες που εσύ έχεις μελετήσει, αν πας στο υπουργείο συγκοινωνιών και ζητήσεις να βγάλεις επαγγελματικό αυτοκίνητο (με ή χωρίς καρότσα, δεν έχει σημασία) και σε ρωτήσουν: "τι επαγγέλεστε κύριε Inzaghi?" και εσύ απαντήσεις "Μελετητής" δεν ύπάρχει περίπτωση να κάνεις δουλειά. Αν όμως πεις: "Κατασκευαστής" (ή εργολάβος αν ο υπάλληλος είναι παλαιάς σχολής...) τότε θα τη βγάλεις την άδεια για επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητηθεί και σχετική βεβαίωση επαγγέλματος από την ΔΟΥ (οπότε πρέπει να διαθέτεις τους κατάλληλους ΚΑΔ και κάποια ακαθάριστα έσοδα ).

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητηθεί και σχετική βεβαίωση επαγγέλματος από την ΔΟΥ (οπότε πρέπει να διαθέτεις τους κατάλληλους ΚΑΔ και κάποια ακαθάριστα έσοδα ).

 

Σωστός! Άρα οι ΚΑΔ 72.xx.xx.xxx δεν κάνουν, αλλά οι 42..xx.xx.xxx κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια με την διαφορά του εμπορικού με το επαγγελματικό...

 

Για να μπορείς να βγάλεις επαγγελματικό πρέπει να ασκείς ένα επάγγελμα που να σου το επιτρέπει. Και το επάγγελμα ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ δεν στο επιτρέπει, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ!

Τώρα "γιατί", δεν ξέρω. Είναι δίκαιο? Πάλι δεν ξέρω.

 

Στην τελική, εσύ να θυμάσαι το εξής: δεν έχει σημασία αν δουλεύεις με ΑΠΥ σε εταιρία ή σηκώνεις πολυκατοικίες που εσύ έχεις μελετήσει, αν πας στο υπουργείο συγκοινωνιών και ζητήσεις να βγάλεις επαγγελματικό αυτοκίνητο (με ή χωρίς καρότσα, δεν έχει σημασία) και σε ρωτήσουν: "τι επαγγέλεστε κύριε Inzaghi?" και εσύ απαντήσεις "Μελετητής" δεν ύπάρχει περίπτωση να κάνεις δουλειά. Αν όμως πεις: "Κατασκευαστής" (ή εργολάβος αν ο υπάλληλος είναι παλαιάς σχολής...) τότε θα τη βγάλεις την άδεια για επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Επαναλαμβανω πως συμφωνα και με τις προτροπες του συντακτη του μακροσκελους εκεινου ποστ στο οποιο με παρεπεμψες, θα πληρωσω καποιον να μου κανει τη μεταβιβαση....

Το φορτηγακι αυτο που βρηκα ειναι απο αντιπροσωπεια αυτοκινητων που μεσα στην τιμη θα μου συμπεριλαβει και τη μεταβιβαση του οχηματος.

Βεβαια εγω ειμαι στη Θεσσαλονικη και αυτο στην Κοζανη αλλα νομιζω τη δουλεια θα μου την κανουνε απο την εκει Δνση Μηχανολογικου.

Εγω μονο τη βεβαιωση θα τους παω...

Και να ρωτησουν τι επαγγελομαι, Πολιτικος Μηχανικος θα πω... Πιο συγκεκριμενα? Μελετες, Επιβλεψεις και λιγοτερο κατασκευες.

Θα ζητηθεί και σχετική βεβαίωση επαγγέλματος από την ΔΟΥ (οπότε πρέπει να διαθέτεις τους κατάλληλους ΚΑΔ και κάποια ακαθάριστα έσοδα ).

 

Σωτηρη τα ΚΑΔ ειναι εκεινοι οι κωδικοι που δηλωσαμε κατα την εναρξη επαγγελματος? Ουτε που θυμαμαι τι εχω δηλωμενο. Για το ετος 2010 εχω αρκετα ακαθαριστα εσοδα, σε ενα μεγαλο βαθμο μελετες αρχιτεκτονικες κλπ, ρυθμισεις του Ν.3843/2010, ενω στο τελος του 2010 και στο 1ο τριμηνο του 2011 εχω εσοδα απο επιβλεψη κτηριακων εγκαταστασεων...

 

Που μπορει να κολλησει το θεμα πιστευεις?

Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτησουν τι επαγγελομαι, Πολιτικος Μηχανικος θα πω... Πιο συγκεκριμενα? Μελετες, Επιβλεψεις και λιγοτερο κατασκευες.

 

Αυτό να κάνεις Inzaghi... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Θα παω Παρασκευη αμα ειναι να παρω το χαρτι απο τη ΔΟΥ μου και Σαββατο θα κανω τη δουλεια....

 

Το μονο θεμα μου ειναι ο ενδεχομενος ελεγχος σε εξοδα του επαγγελματικου αυτοκινητου μου, σε συνδυασμο με τα εσοδα που θα χω την καθε χρονικη περιοδο...

 

Μη μου πει ο Χ εφοριακος - ελεγκτης για παραδειγμα πως τα εξοδα (απο το επαγγελματικο μου οχημα) που εχω γραμμενα στα βιβλια μου για το ταδε χρονικο διαστημα που ειχα εσοδα ΜΟΝΟ απο μελετες κλπ δεν μου τα δικαιολογει και μου τα πεταξει εκτος, μαζι με κανα προστιμο κιολας...

 

Δε νομιζω πως ΔΕΝ ειναι επαγγελματικη δαπανη με επαγγελματικο οχημα η μετακινηση μου εκτος πολης, για παραδειγμα, για να συζητησω και να κλεισω μια δουλεια, η οποια τελικως δεν εγινε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.