Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Recommended Posts

...Συνήθως την Παρασκευή τα τμήματα εισοδήματος των ΔΟΥ είναι κλειστά για τους πολίτες .

Επισημως δηλωνω παντελη αγνοια...

Σχωρατε με :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και να ρωτησουν τι επαγγελομαι, Πολιτικος Μηχανικος θα πω...

 

δημόσια υπηρεσία και χωρίς έγγραφο στα χέρια?πού πάς ρε καραμήτρο! :) άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (ΤΕΕ) θεωρημένη πάς, έναρξη επαγγέλματος από εφορία (με τους ΚΑΔ), αν θυμάμαι καλά αυτά...καλό θα ήταν να βάλεις πρώτα το γραφείο να ρωτήσει τί δικαιολογητικά χρειάζεσαι...αν πάς έτσι στον υπάλληλο κόπηκες παρόλου που μπορεί να έχεις δίκιο. θα σε δεί ψαρωμένο θα σου πέι : τί, ακόμα δε βγήκες απ τ αυγό πάς και να γλιτώσεις έξοδα? μή γελάς...δημόσιο..απ όπου μπορούμε κόβουμε..εδώ κόβονται επιδοτήσεις για το έτσι θέλω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

Ισως να έπρεπε να μπει στο θεμα με τη φορολογική δήλωση αλλα μιας και προκειται για το αυτοκίνητο προτιμησα να την βαλω εδω

 

Οπως έχουμε πει τα εξοδα για κατω απο 1600 επιβατικό περνανε ως έξοδα με 70% ποσοστό. Επισης εχουμε πει οτι περνα ως παγειο 12-15% ανα χρόνο...

 

Το προβλημα είναι ότι αυτο το ανακαλυψα απο εδω μεσα φετος. Ετσι τα προηγουμενα τρια χρόνια δεν ειχα αποσβεσει τιποτα

Τι κανω τώρα; Ξεκιναω απο το μηδέν ;

Εχω χασει τις 3 χρονιες δηλαδη 12% Χ 3 ;

 

Επρεπε να το είχα δηλώσει στα παγια; Προφανως ναι. Διορθωνεται αυτο; Παω απλως στο βιβλιο και το στριμωχνω καπου ή επρεπε να κανω και κατι αλλο που δε διορθωνεται;

 

ΥΓ. Θελω να παω στο λογιστή και να του πω τι να κανει γιατί μαλλον δεν το γνωρίζει. Αν το ηξερε λογικά θα το ειχαμε βαλει και τα προηγουμενα χρόνια... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Άρα οι ΚΑΔ 72.xx.xx.xxx δεν κάνουν, αλλά οι 42..xx.xx.xxx κάνουν.

 

74200000 ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

 

Δε νομιζω πως οι δραστηριοτητες Μηχανικου που αναφερει η σχετικη ΚΑΔ δεν επιτρεπουν χρηση επαγγελματικου οχηματος...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα είναι ότι αυτο το ανακαλυψα απο εδω μεσα φετος. Ετσι τα προηγουμενα τρια χρόνια δεν ειχα αποσβεσει τιποτα

Τι κανω τώρα; Ξεκιναω απο το μηδέν ;

Εχω χασει τις 3 χρονιες δηλαδη 12% Χ 3 ;

 

Το θέμα έχει συζητηθεί στο παρών thread, κάνε ένα search και θα το βρείς. Αν θυμάμαι καλά, ο SOTHRIS είχε πει ότι γίνεται. Εγώ νόμιζα ότι δεν γίνεται άπαξ και δεν έχει περαστεί στην πρώτη διαχειριστική περίοδο που αγοράστηκε το αυτοκίνητο.

Σε κάθε περίπτωση, όταν αγόρασες το αυτοκίνητο θα έπρεπε να είχες κόψει Τιμολόγιο Πώλησης. Αν έχεις απλά απόδειξη, ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!

 

Δε νομιζω πως οι δραστηριοτητες Μηχανικου που αναφερει η σχετικη ΚΑΔ δεν επιτρεπουν χρηση επαγγελματικου οχηματος...

 

Ε, κακώς το νομίζεις.... Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω εδώ και τόσα posts αλλά δεν το καταλαβαίνεις.

Αν δεν έχεις ΚΑΔ για ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ και όχι για παροχή συμβουλών, τότε ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ άδεια για επαγγελματικό αυτοκίνητο. Πως αλλιώς να στο πω?

Αυτό που σου λέω είναι το εξής: δεν έχει σημασία τι κάνεις πραγματικά! Εσύ θα ισχυριστείς ότι το αυτοκίνητο το θέλεις γιατί είσαι κατασκευαστής ιδιωτικών/δημοσίων έργων. Και πως το θα το αποδείξεις αυτό?

1. Με το τα έχεις το κατάλληλο ΚΑΔ (42.xx.xx.xxx) που αναφέρεται σε κατασκευή έργων πολιτικού μηχανικού

2. Με το να έχεις κάποιο εισόδημα από κατασκευαστικές εργασίες: έστω και ένα φράχτη που λέει ο λόγος. Άρα χρειάζεσαι να έχεις θεωρημένο μπλοκ τιμολογίων.

3. Με ότι άλλο σου ζητηθεί να δείξεις.

 

Δεν χρειάζεται να είσαι μεγαλοεργολάβος, αλλά να δείξεις ότι κάνεις κατασκευαστικές εργασίες. Να δείξεις, όχι να αποδείξεις ότι είσαι μόνο εργολάβος.

Πάντως, μελετητές μηχανικοί (πλην των ΑΤΜ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. Αλλιώς θα υπήρχαν την στιγμή αυτή περί τα 110.000 επαγγελματικά αυτοκίνητα μόνο από τα μέλη του ΤΕΕ...

 

Να στο ξαναπώ? Δεν μπορείς να βγάλεις άδεια για επαγγελματικό αυτοκίνητο εάν δηλώσεις μελετητής μηχανικός ή σύμβουλος παροχής υπηρεσιών.

 

ουφ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

Ισως να έπρεπε να μπει στο θεμα με τη φορολογική δήλωση αλλα μιας και προκειται για το αυτοκίνητο προτιμησα να την βαλω εδω

 

Οπως έχουμε πει τα εξοδα για κατω απο 1600 επιβατικό περνανε ως έξοδα με 70% ποσοστό. Επισης εχουμε πει οτι περνα ως παγειο 12-15% ανα χρόνο...

 

Το προβλημα είναι ότι αυτο το ανακαλυψα απο εδω μεσα φετος. Ετσι τα προηγουμενα τρια χρόνια δεν ειχα αποσβεσει τιποτα

Τι κανω τώρα; Ξεκιναω απο το μηδέν ;

Εχω χασει τις 3 χρονιες δηλαδη 12% Χ 3 ;

 

Επρεπε να το είχα δηλώσει στα παγια; Προφανως ναι. Διορθωνεται αυτο; Παω απλως στο βιβλιο και το στριμωχνω καπου ή επρεπε να κανω και κατι αλλο που δε διορθωνεται;

 

 

:rolleyes:

 

 

Aν μπορεί να αποσβεσθεί το ΙΧ (στο δικό σας ενδεχομένως να γίνεται) πρέπει οι αποσβέσεις να υπολογίζονται κατά διαχειριστική χρήση και να αναγράφονται στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ και στο Ε3. Αυτό σημαίνει ότι για όσα χρόνια δεν έκανες αποσβέσεις έχεις χάσει το δικαίωμα να τις κάνεις μελλοντικά (δηλ. χονδρικά δεν μπορείς να παρατείνεις το χρόνο απόσβεσης, ούτε και να κάνεις σωρευτικές αποσβέσεις )

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θελω τα φωτα σας παρακαλω,

Τον περασμενο μαρτη, αγορασα ενα 1.330 επιβατικο, και εχω τιμολογιο στο ονομα μου. Αυτο πρεπει να ειναι στα βιβλια μου στο μηνα που αντιστοιχει,σωστα? Γραφεται και καπου αλλου 'πισω σελιδα'??? Γραφεται καπου η ετησια αποσβεση?Στα βιβλια? Στο ε3 αναφερεται καπου? Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ε, κακώς το νομίζεις.... Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω εδώ και τόσα posts αλλά δεν το καταλαβαίνεις.

Αν δεν έχεις ΚΑΔ για ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ και όχι για παροχή συμβουλών, τότε ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ άδεια για επαγγελματικό αυτοκίνητο. Πως αλλιώς να στο πω?

Αυτό που σου λέω είναι το εξής: δεν έχει σημασία τι κάνεις πραγματικά! Εσύ θα ισχυριστείς ότι το αυτοκίνητο το θέλεις γιατί είσαι κατασκευαστής ιδιωτικών/δημοσίων έργων. Και πως το θα το αποδείξεις αυτό?

1. Με το τα έχεις το κατάλληλο ΚΑΔ (42.xx.xx.xxx) που αναφέρεται σε κατασκευή έργων πολιτικού μηχανικού

2. Με το να έχεις κάποιο εισόδημα από κατασκευαστικές εργασίες: έστω και ένα φράχτη που λέει ο λόγος. Άρα χρειάζεσαι να έχεις θεωρημένο μπλοκ τιμολογίων.

3. Με ότι άλλο σου ζητηθεί να δείξεις.

 

Δεν χρειάζεται να είσαι μεγαλοεργολάβος, αλλά να δείξεις ότι κάνεις κατασκευαστικές εργασίες. Να δείξεις, όχι να αποδείξεις ότι είσαι μόνο εργολάβος.

Πάντως, μελετητές μηχανικοί (πλην των ΑΤΜ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. Αλλιώς θα υπήρχαν την στιγμή αυτή περί τα 110.000 επαγγελματικά αυτοκίνητα μόνο από τα μέλη του ΤΕΕ...

 

Να στο ξαναπώ? Δεν μπορείς να βγάλεις άδεια για επαγγελματικό αυτοκίνητο εάν δηλώσεις μελετητής μηχανικός ή σύμβουλος παροχής υπηρεσιών.

 

ουφ.

Χαλαρωσε.... Καταλαβαινω τι μου λες... Απλως προσπαθουσα να καταλαβω με ποιον τροπο πιστοποιεις αυτο που κανεις...

Το ΚΑΔ που εγραψα πιο πανω το βρηκα στην εναρξη επαγγελματος...

Ιδεα δεν ειχα τι διαολο ειναι....

Δεν ηξερα ο ανθρωπος τι να δηλωσω και δηλωσα αυτο...

Δε νομιζω πως θα με κυνηγαει σε ολη μου τη σταδιοδρομια αυτο το ΚΑΔ...

Τωρα για το 3. Οτι αλλο μπορει να σου ζητηθει, παω πασο, ελπιζοντας πως θα το εχω...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε Inzaghi αν φάνηκα αγενής, απλά νόμιζα ότι δεν καταλάβαινες αυτό που ήθελα να σου πω. :D

 

Μπορείς να έχεις όσο ΚΑΔ θέλεις, για να είμαι πιο ακριβής μπορείς να έχεις ένα κύριο ΚΑΔ και όσο δευτερεύοντα ΚΑΔ θέλεις. Εγώ έχω 8 δευτερεύοντα ΚΑΔ για παράδειγμα. Οπότε, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στη ΔΟΥ σου, στο τμήμα Μητρώου και να προσθέσεις 2-3 ΚΑΔ για κατασκευές (42.xx.xx.xxx νομίζω είναι). Μπορείς να βάλεις ότι ΚΑΔ γουστάρεις ανεξάρτητα από το αν είσαι μηχανικός ή όχι (το αγαπημένο μου ΚΑΔ είναι "πώληση νωπών αυγών πουλερικών"... το οποίο σκέφτομαι να το βάλω για το χαβαλέ).

 

Αλλά πέρα από το ΚΑΔ πρέπει να δείξεις και μια κατασκευαστική εργασία για να μπορέσεις να δικαιολογήσεις την ανάγκη για επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε Inzaghi αν φάνηκα αγενής, απλά νόμιζα ότι δεν καταλάβαινες αυτό που ήθελα να σου πω. :D

 

Μπορείς να έχεις όσο ΚΑΔ θέλεις, για να είμαι πιο ακριβής μπορείς να έχεις ένα κύριο ΚΑΔ και όσο δευτερεύοντα ΚΑΔ θέλεις. Εγώ έχω 8 δευτερεύοντα ΚΑΔ για παράδειγμα. Οπότε, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στη ΔΟΥ σου, στο τμήμα Μητρώου και να προσθέσεις 2-3 ΚΑΔ για κατασκευές (42.xx.xx.xxx νομίζω είναι). Μπορείς να βάλεις ότι ΚΑΔ γουστάρεις ανεξάρτητα από το αν είσαι μηχανικός ή όχι (το αγαπημένο μου ΚΑΔ είναι "πώληση νωπών αυγών πουλερικών"... το οποίο σκέφτομαι να το βάλω για το χαβαλέ).

 

Αλλά πέρα από το ΚΑΔ πρέπει να δείξεις και μια κατασκευαστική εργασία για να μπορέσεις να δικαιολογήσεις την ανάγκη για επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Κανενα προβλημα, χτεσ η συμπεριφορα που αντιμετωπισα απο "συναδελφο" εδω μεσα, σε αλλο τοπικ κανει τη δικια σου να ακουγεται σα γλυκολογα :D

Επι του θεματος, αφου μπορω να δηλωσω κι αλλα ΚΑΔ, τελειωνει εκει το ζητημα.

Απλως δεν μπορω να αποδειξω κατασκευαστικη εργασια εμπρακτως, πλην μονο καποιων ΑΠΥ επιβλεψεων οικοδομικων εργασιων σε μεγαλη κατασκευη, στην οποια και συνεχιζω να απασχολουμαι με την ιδια μορφη συνεργασιας.

Τωρα αμα πρεπει να εχω φτιαξει φραχτη που λες κι εσυ για να αποδειξω οτι κατασκευαζω επ ονοματι μου, τι να πω...

 

Ερμαια στις ορεξεις του καθε εφοριακου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.