Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικονομική κατάσταση


nomad

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για κατσε ρε Nomad, τι παει να πει αυτο? Εαν δεν σου αρεσει να μιλανε οι ανθρωποι πανε να κανεις το δικο σου forum. Νομιζω οτι εισαι ο μονος που το πηρε τοσο ζεστα το θεμα. Καταλαβαινω οτι σε θιγει ως Δ.Υ. αλλα κουλαρε λιγο. Ο καθενας ειναι υπευθυνος αυτων που λεει. Το να απειλεις με ΕΜΔΥΔΑΣ και εισαγγελεις σε κανει να φαινεσαι λιγο looser το ξερεις, ε?

Link to comment
Share on other sites

Κυτταξε δεν απειλώ αλλά όταν κατηγορουμε 11000 μηχανικους του δημοσιου, πρεπει να είμαστε και ετοιμοι να στηριξουμε τις κατηγορίες μας.

 

Νομιζω πως είναι ξεκαθαρο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά για τον συγκεκριμένο δεν αναφερθηκα ουτε στο ελαχιστο.ουτε και για το συνολο των ΔΥ.

Αλλα για κυκλωματα διαφθορας ΔΥ+ΕΕ.τα οποια βεβαια καταγγελουν στην τηλ και πολιτικοι -και ο ιδιος ο Πρωθυπουργος μιλησε για την διαφθορα.αλλα και η προηγουμενη κυβερνηση.τωρα φυσικα και δεν εχω την πολυτελεια να τρεχω σε εισαγγελεις.

ο καθενας κρινει και κρινεται εδω μεσα

Κυτταξε δεν απειλώ αλλά όταν κατηγορουμε 11000 μηχανικους του δημοσιου, πρεπει να είμαστε και ετοιμοι να στηριξουμε τις κατηγορίες μας.
ΠΟΥ το ειδες αυτό?να κατηγορω 11000 μηχ του δημοσιου?σε παραπεμπω παλι στο προηγουμενο ποστ.

απλα καποιοι επιθυμουν την λογοκρισια ελεω εισαγγελεων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εχω δει και αλλα threads με αναφορα σε ΔΥ αλλα κανενας δεν τα πηρε οπως εσυ...

Δεν ειπε οτι και οι 11000 ΔΥ ειναι διαφθερμενοι, αλλα λιγο πολυ εδω στο site ΟΛΟΙ μας είχαμε τουλαχιστον μια εμπειρια απο κακο ΔΥ (δεν θα πω διεφθαρμενο) με αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα και στυλ 1000 καρδιναλιων. Στο site ειμαστε 1000 μελη...

Link to comment
Share on other sites

και ενω εγω απεφυγα να αναφερθω προσωπικα ,αντιθετα ειπα

για την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας?

οχι οι Δ.Υ. αλλα ενα σωρο παραγοντες,μεταξυ των οποίων

1.τα πολιτικά κόματα (ΟΛΑ)της χώρας και το πολιτικό συστημα της χωρας.

ητοι η ρουσφετοκρατια και η ψηφοθηρία.τι να θυμηθώ?το ότι εβγαιναν στην σύνταξη σε μια 15ετία οι γυναίκες?

2.Η όποια διαφθορά (των όποιων( Δημ Υπαλλήλων ,των Ελευθερων επαγγελματιών))

3.η νοοτροπία του Ελληνα.

υπεστην μια προσωπικη επιθεση

Επειδή εχω ψυλλιαστεί το χαρακτήρα σου
Λυπάμαι που πρέπει να σε θεωρώ "συνάδελφο" μου.

τεσπα

ο καθενας ας κρίνει

Link to comment
Share on other sites

Μπάχαλο.

 

Άγραφοι ή και γραπτοί νόμοι σε forums.

 

1) όχι πόστ χάντινγκ

 

2) όχι φλέιμινγκ άσκοπα

 

3) όχι οφ τόπικ (ΔΥ και το συναφές θέμα)

 

Δεν μπορεί να παρακολουθήσει έτσι κάποιος. Και ποτέ δεν θα συμμετάσχει.

Link to comment
Share on other sites

@Topap

 

Είμαι πάνω από 20 χρόνια στο επάγγελμα με πολύ πολύ λίγα στο δημόσιο.

Δεν έχω επιτρέψει ποτέ σε κανέναν και ειδικά σε κανένα τζάμπα μάγκα να με προσβάλλει, να μου κολλήσει ετικέτες και ταμπέλες χωρίς να μπορεί να το στηρίξει.

Ο συγκεκριμένος θα μπορούσε να ζητήσει μια συγνώμη και όχι σαν ... (βάλτε ότι θέλετε εδώ) να σβήνει εκ των υστέρων τα μηνύματα του.

Και τώρα να ισχυρίζεται πως δεν είπε τίποτα.

 

...

τα αλλα ολα ειναι εκ του πονηρού.και μεσα στο δημόσιο και τις δουλειες απεξω και τα κυκλωματακια μας

το λιγώτερο δηλαδή.

__________________

Η ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΥΣ

Να διπλασιαστούν τα καταφύγια άγριας ζωής

Τελευταία επεξεργασία από parist43; Σήμερα στις 21:28

 

Link to comment
Share on other sites

η ανωτερω παραθεση δεν αναφερόταν σε σενα,ουτε στην πλειοψηφια των ΔΥ.

αναφερόταν για οσους εχουν κανει μαγαζακι ΔΥ+ΕΕ

δεν μαρεσει να κανω προσωπικη αντιπαράθεση ,και δεν το κάνω.αντίθετα μίλησα γενικά συμπεριλαμβανοντας και τους Ελευθερους Επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι ένα σημαντικό μερίδιο Ελ. Επαγγελματιών μηχανικών και Δημ. Υπαλ. Μηχανικών παρεκτρέπονται και ίσως δεν σέβονται τον όρκο που έδωσαν κάποτε όταν ορκίστηκαν ως μηχανικοί να εξερευνούν την αλήθεια.

 

Έχω δει παραδείγματα από όλες τις πλευρές..

Όμως θεωρώ κοινωνικά, οικονομικά, ηθικά, ασφαλιστικά απαράδεκτο να:

 

1. Επιτρέπει η πολιτεία να σπουδάζουν τόσοι πολλοί νέοι μηχανικοί όταν η προσφορά για εργασία φαίνεται ότι είναι αρκετά περιορισμένη.

2. Η πολιτεία επανειλημένως δεν σέβεται την νομοθεσία που η ίδια έχει θεσπίσει για τα επαγγελματικά δικαιώματα, με αποτέλεσμα να βλέπω μηχανολογικές εγκαταστάσεις σε κτίριο π.χ Μουσεία να απαιτούν υπεύθυνο μηχ. εξοπλισμού και τεχνικό ασφαλείας αλλά να μην έχουν. Γενικότερα βλέπω ότι ο μηχανολόγος/ηλεκτρολόγος/χημικός μηχανικός ειναι παραγκωνισμένος... θεωρείται 3ης κατηγορίας μηχανικός (βλέπε ενεργειακές επιθεωρήσεις λεβήτων - κλιματισμού από αρχιτέκτονες -πολιτικούς μηχανικούς).

3. Τώρα μετά από τόσα χρόνια "ξυπνησε" το ΤΣΜΕΔΕ και κατάλαβε ότι όλοι δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε και να πληρώνουμε εμεις οι ελεύθεροι επαγγελματίες σχεδόν 4000 ευρώ ετησίως σε ασφάλεια όταν δεν μπορούμε να βγάλουμε τα προς το ζειν. Να απεξαρτηθεί η ιδιότητα του μηχανικού από τα ασφάλιστα ΤΣΜΕΔΕ. Δεν είναι άδικο κάποιοι να αμοίβονται τόσα πολλά παράγουν-δεν παράγουν έργο και κάποιοι να μην μπορούν να ορθοποδήσουν;; Τόσο ικανοί οι πρώτοι και τόσο ανίκανοι οι δεύτεροι? Που είναι η πολιτεία να βρεί δουλεία σε κάθε απόφοιτο από τεχνική σχολή;; ΠΟΥΘΕΝΑ συγγνωμη για τα κεφαλαία.

 

4. Δεν είναι άγνωστο ότι ενδεχομένως ορισμένοι Ελ. Επαγγελματίες σε "συνεργασία" με δημόσιους λειτουργούς - μηχανικούς -ελεγκτές κάνουν χρυσές δουλειές σε βάρος νεώτερών μηχανικών και παραβιάζοντας κάθε ένοια υγιούς ανταγωνισμού, ισότητας, ισονομίας και χρήστης διοίκησης δημοσίου.

5. Η πολιτεία επιτέλους να απελευθερώσει ορισμένους μηχανισμούς ελέγχου σε ανεξάρτητους έστω ιδιωτικούς φορείς - μη κερδοσκοπικούς - εποπτευόμενους από τόσο από το ίδιο όσο από αιρετά μέλη - μηχανικούς ώστε να υπάρχει ουσιαστικός έλεγχος π.χ για τη τήρηση της νομιμότητας στις διάφορες Η/Μ εγκαταστάσεις. Βαρέθηκα να βλέπω προχειρότητες και ανεξέλεγκτες καταστάσεις... πρέπει επιτέλους να μάθουμε να τηρούμε τη νομοθεσία και να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες που μας αναλογούν όταν υπογράφουμε ή υποθάλπτουμε άρρωστες καταστάσεις...

 

Δεν έχω πρόθεση να θίξω κανένα σύνολο ή άτομο απλώς καταγράφω ορισμένους προβληματισμούς μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.