Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικονομική κατάσταση


nomad

Recommended Posts

Καλοί, κακοί κλπ θα υπάρχουν πάντα. Το να ρίχνεις την ευθύνη της αποτυχίας ολόκληρης χώρας σε μια υποομάδα ανθρώπων θα το έκρινα τουλάχιστον ως αφελές. Άσε που όταν θα ''ξεμείνουμε'' από βαρβάρους δεν θα ξέρουμε που να τα φορτώσουμε.

Τώρα που θα πάρουν πίσω όλα όσα με αγώνες κερδήθηκαν να δω ποιός θα φταίει...

Φτάσαμε να θεωρούν ρετιρέ τα 2.000 €\ μήνα και την ίδια ώρα δομημένα - βατοπέδι - εγκλήματα χρηματιστηρίου κλπ να περνάνε ατιμώρητα. Μας έβαλαν να χτυπιόμαστε μεταξύ μας, να κυνηγάμε τους αγρότες, τους Δ.Υ. τους εργάτες του λιμανιού και να κλείνουμε τα μάτια στην επίθεση που γίνεται στα δικαιώματά μας και την τσέπη μας. Μας φοβίζουν με μέτρα και απειλές λες και φάγαμε εμείς τα λεφτά. Πληρώνουμε ένα κάρο για ασφάλεια κι αφού έφαγαν τα λεφτά στα ομόλογα τώρα λέει πρέπει να κάνουμε θυσίες και σε λίγο μετά τις θυσίες μας θα φταίει που είναι δημόσια η ασφάλεια και θα πρέπει να γίνει ιδιωτική... Αλλά όταν τα λέμε πιο νωρίς αυτά είμαστε γραφικοί... Πληρώστε τώρα και να περιμένετε κι άλλα να σας ζητήσουν γιατί όπως λέει κι ο Μπρεχτ... Τι περιμένατε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μας έβαλαν να χτυπιόμαστε μεταξύ μας, να κυνηγάμε τους αγρότες, τους Δ.Υ. τους εργάτες του λιμανιού

δεν χτύπησα κανενα προσωπικα (πραγμα το οποιο αποφευγω να κανω),ουτε ομαδα ουτε υποομαδα.

αναφερθηκα σε θεματα διαφθορας πασιγνωστα στην Ελλάδα .

τωρα οσον αφορα το θεμα των Δημοσίων Υπαλληλων και Ελευθερων επαγγελματιων γενικα,ναι πιστευω οτι οι Ελευθεροι Επαγγελματιες ειναι αδικημενοι μπροστα σε ωρισμενες κατηγοριες Δ.Υ. οπως και οι ιδιωτικοι υπαλληλοι ειναι αδικημενοι.

η αντιθεση στην Ελληνική Κοινωνια δεν ειναι μόνο εργαζόμενοι-Κεφαλαιοκρατες,υπαρχουν και αντιθεσεις μεταξυ των εργαζομενων.

ουτε ο μεγαλοΕλευθερος Επαγγελματιας ειναι το ιδιο με τον νεο και το μικρο,ουτε και οσοι ΔΥ που παιρνουν υψηλότατους μισθους(ειδικά διευθυντες ΔΕΚΟ κλπ) ειναι το ιδιο με την γενια των 700 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλεγα για σένα, γενικά για την επικρατούσα αντίληψη.

Μια απορία έχω... Εγώ που δεν τους ψήφισα... Γιατί να τους πληρώσω μου λέτε..;

Link to comment
Share on other sites

γιατί τους ψήφισαν ενα σωρό αλλοι.και ξερεις γιατί τους ψήφισαν?καλά ενα ποσοστό 20-30% ψηφίζει γιατί ετσι ψήφιζε ο ..πατερας του.εστω και αν διαφωνει καθετα.

Ομως η κρίσιμη μαζα που καθορίζει το αποτελέσμα ,και που είναι η μετακινούμενη μάζα περίπου 10-15% αναμεσα στα δυο κόματα ,ψηφίζει καθαρά με βαση ρουσφετολογικά κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα πιστεύω πολλοί σκεπτόμενοι πόλίτες αυτής της χώρας το καταννοούν. Οικονομικό πρόβλημα υπάρχει, κίνδυνος "πτώχευσης" υπάρχει. Το θέμα είναι υπάρχουν λυσέις ?

Σάφως υπάρχουν "μαγαζάκια", κυκλώματα και πολλές παράνομες ή νόμιμες αλλά ανήθικες πρακτικές. Δεν είναι μόνο αύτο το πρόβλημα όμως και προφανώς δεν λύνεται απολύοντας όλη την κρατική μηχανή της χώρας. Μας αρέσει δεν μας αρέσει έχουμε ανάγκη από τις κρατικές υπηρεσίες. Υπάρχει κανένα σύχρονο κράτος που να μην έχει δημόσιο ?

 

Νομίζω όπως έγραψαν και οι συνάδελφοι πριν από εμένα το πρόβλημα είναι γενικότερο.

Πιστεύω ότι ΟΛΟΙ έχουμε τις ευθύνες μας. Αλλοι σε μικρότερο βέβαια, και αλλοι σε μεγαλύτερο ή και ΠΟΛΥ μεγαλύτερο βαθμό. Ολοι ψηφιζουμε άρα έχουμε καταρχήν ευθύνη για αυτό. Πόσοι από εμάς εχουν σβήσει την κλήση που πήραν ? Ποσοι από εμάς δηλώνουν ΟΛΑ τα εισοδήματα τους και δεν πέρνουν τίποτα μάυρο ?

 

Θα μου πει κάποιος αυτο μας έφερε εδώ ?

Οχι βεβαια, ο καθένας ατομικά δεν μας έφερε εδώ. Συνολικά όμως ?

Και όταν σε μια χώρα το να κλέβεις το κράτος είναι μαγκιά , επειδη ,όπως λέμε, μας κλέβει και έκεινο, τι περιμένουμε ?

Και πέρα απο τις οποισδήποτε πρακτικες και νοοτροπίες που ευδοκιμούν στην χώρα μας, θέλουμε δεν θέλουμε είμαστε μέρος μιας παγκόσμιας οικονομίας, η οποία μας επηρεάζει.

Μπορούμε να καταργήσουμε τις τράπεζες στην Ελλαδά ? Μαλλον δεν γίνεται έτσι δεν είναι ?

Γιατι άλλα κράτη δεν ειναι χρεωκοπημένα σαν έμας ρώτησω εγώ ?

Μονον στην Ελλάδα οι πολιτικοί, οι δημοσιογραφοί, δημόσιοι λειτουργοί, γιατροι, μηχανικοί, δικηγόροι, αυτοκινητιστες κτλ είναι διεφθαρμένοι κακοί εππαγελματίες και οτιδήποτε άλλο ?

 

Δεν το πιστέυω. Νόμιζω ότι σε όλες τις χώρες ύπαρχουν αυτα τα φαινόμενα. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ είναι ότι στις πολιτισμένες / ευρωπαϊκές ή όπως θέλουμε να το πούμε ξέρεις ότι ΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ θα πλήρωσεις, ένω στην χώρα ακόμα και αν σε πιάσουν θα βρεις τρόπο να την "σκαπουλάρεις", είτε είσαι "υπουργός" που έφαγε δις, είτε είσαι "περιπτεράς" που δεν κόβει αποδείξεις.

Τώρα βέβαια τον περιπτέρα θα πιάσουμε πρώτα ? Οχι βέβαια, άλλωστε αν ξεκινήσουμε απο ψήλα αυτό αποτελεί και παράδειγμα προς τους υπόλοιπους. Οταν πάει φύλακη ο "υπουργός" / "βουλευτής" / " γενικός γραμματέας" / "μεγαλοστέλεχος του κόμματος" έπειδη κατάχράστηκε δημόσιο χρήμα , πιστεύω ότι και ο "απλός" πολίτης θα σκεφτεί διπλά να "κλέψει" το κράτος, και δεν θα το θεωρεί μαγκιά.

Το χρήμα χάνεται από κακοδιαχείριση ή από κλεψιά. Κάποιοι ειτέ είναι κλέφτες είτε ανίκανοι.

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή εχω ψυλλιαστεί το χαρακτήρα σου και ήμουν σίγουρος ότι αυτό θα έκανες, φρόντισα κι'εγώ να κρατήσω αντίγραφα των τριών σελίδων.

 

 

Χαλάρωσε συνάδελφε. Γιατί αν κάτσω και εγώ να αναφέρω τους 2-3 που γνωρίζω προσωπικά (ο ένας μάλιστα και στενός φίλος εκτός από συνάδελφος) και που "ζητιανεύουν" υπογραφές και δελτία για τις "μελετούλες" που χτυπάνε απέξω, θα στεναχωρηθείς να δεις το "11.000" που δίνεις να γίνεται "10.997". Και αν αρχίσουμε όλοι να "συνεισφέρουμε" με νούμερα γνωστών Δ.Υ. της ίδιας νοοτροπίας και τακτικής, το νούμερο των 11.000 αμέμπτου ηθικής Δ.Υ. θα πέσει ανησυχητικά. Γιατί πολύ φοβάμαι ότι δε θα αναφερόμαστε όλοι ...στους ίδιους 2-3...

Όπως και να έχει, το θέμα στο οποίο γράφουμε, έχει τίτλο "Οικονομική κατάσταση" και πρέπει να είναι αφελής κάποιος πλέον για να συνεχίζει να πιστεύει ότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για αυτήν, φέρουν οι όποιοι και όσοι "επίορκοι" Δ.Υ. ή εν γένει μόνο η σπατάλη του Δημοσίου τομέα (προφανώς παίχτηκαν άλλα παιχνίδια), συνεπώς ας τα αφήσουμε αυτά προς το παρόν και ας επικεντρώσουμε στην κοροϊδία που υφιστάμεθα επί τόσες δεκαετίες σαν πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρός είμαι συνάδελφε.

Έχεις δίκιο, φυσικά και δεν είναι μόνο 2-3 αυτοί που έχουν το παραμάγαζο έξω, είναι πολλοί.

 

Όμως βαρέθηκα ν'ακούω εδώ μέσα την καραμέλα για τους ΔΥ που τα παίρνουν και τα κάνουν και τα δείχνουν και δε ξέρω τι άλλο .

Εφόσον κάποιοι από τους ελεύθερους επαγγελματίες τους ξέρουν όπως λένε τότε δε πρέπει να τους ανέχονται.

Αν τους ανέχονται ας μη γκρινιάζουν. Είναι σα να γίνονται συνένοχοι.

Απλά είναι τα πράγματα: Όποιος έχει στοιχεία να τα πάει εκεί που πρέπει, δε μπορεί να αναφέρεται σε όλους ως κλέφτες.

 

Και να σου πω και κάτι, οι συνάδελφοι έξω όλοι άγιοι είναι;

Βγήκε ποτέ κανείς να πεί εδώ μέσα ότι όλοι οι μηχανικοί της πιάτσας είναι πχ απατεώνες και φοροφυγάδες ;;

Πως θα σου φαινόταν τότε, θα το διάβαζες σε 5 διαφορετικά posts και θα το άφηνες;;

Κάντο ανάποδα λοιπόν και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά μην τρελαθούμε δε γίνεται να μας φταίει μόνο μια μερίδα ανθρώπων πχ οι ΔΥ

 

άσε που ΔΥ δεν είναι μόνο μηχανικοί

εγώ βλέπω στις Πολεδομίες οι κλητήρες, οι γραμματείς, το αρχείο κλπ να λουφάρουν διαρκώς

και να έχουν υπερπληθώρα ατόμων, ενώ οι μηχανικοί να μην προλαβαίνουν ούτε τουαλέτα να πάνε

 

πχ τις ημέρες που η Πολεοδομία είναι κλειστή για το κοινό

δηλ οι μηχανικοί κάνουν αυτοψίες, απαντούν σε ερωτήματα κλπ

το αρχείο ή το πρωτόκολλο γιατί να μη λειτουργεί;

αυτοί τι κάνουν;

ή

γιατί πρέπει όταν ζητώ αντίγραφα να πάω μετά από 1,2,5 ή 15 μέρες;;;

 

άσε που επειδή οι παλιοί δεν ξέρουν υπολογιστή ή θε θέλουν να μάθουν ή δεν μπορούν να μάθουν

τελικά προσλαμβάνονται και νέα άτομα για την ίδια ακριβώς δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Οικονομική κρίση ?

Γιά ποιούς ?

Γιά το κράτος?

Γιά τους πολίτες?

Γιά τους ιδιωτικούς υπαλλήλους?

Γιά τους δημόσιους υπαλλήλους?

Γιά την βιομηχανία ?

Γιά τους ελεύθερους επαγγελματίες?

Γιά τις τράπεζες?

 

Νομίζετε ότι η οικονομική κρίση μας αφορά όλους ?

Και τελικά μας επηρεάζει όλους το ίδιο ?

 

Ας το πάρουμε αναλυτικά

 

Το κράτος βιώνει οικονομική κρίση ?

Οχι . Γιατί απλά ΠΑΝΤΑ ήταν σε κρίση . Πάντα είχε ελλειμματικούς προυπολογισμούς και πάντα δανειζόταν λεφτά γιά να καλύψει τα ελλείμματα που το ίδιο δημιουργούσε . Συν το κόστος της διασπάθισης δημοσίου χρήματος από τους ανθρώπους της κάθε εξουσίας .

 

Οι πολίτες ?

Οχι . Γιατί πάντα ήταν σε θέση άμυνας , απέναντι σε ένα σπάταλο και διεφθαρμένο κράτος . Πάντα δεν ήξερε τι του ξημερώνει την επόμενη μέρα .

 

Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι ?

Οχι . Γιατί πάντα δούλευαν 12ωρα γιά λίγα λεφτά , πλήρωναν άχρηστα ασφαλιστικά ταμεία και συντηρούσαν το φορολογικό σύστημα της χώρας , ενώ πάντα ήταν στην τσίτα της απόλυσης γιατί "ουδείς αναντικατάστατος"

 

Οι δημόσιοι υπάλληλοι ?

Οχι . Γιατί πάντα ήταν έρμαια του κομματισμού και των συνδικαλιστών και έπρεπε να κρατάνε το στόμα τους κλειστό , γιά να μην κινδυνεύουν από τα κυκλώματα .

 

Η βιομηχανία ?

Οχι . Γιατί απλά δεν υπάρχει .

 

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες ?

Οχι. Γιατί ποτέ δεν δούλευαν σε σταθερό επενδυτικό καθεστώς . Κάθε μέρα άλλαζαν οι νόμοι , κάθε μέρα κινδύνευαν από διεφθαρμένους δημόσιους λειτουργούς , κάθε μέρα τους άλλαζε τους όρους η τράπεζα , κάθε μέρα κινδύνευαν από κάποιον ισχυρότερο στο χώρο τους και τελικά ποτέ δεν ήξεραν τι τους ξημέρωνε .

 

Οι τράπεζες ?

Οχι. Γιατί παρ ' ότι χρεώνουν παράνομες χρεώσεις , παρ' ότι κάνουν περίεργες επενδύσεις σε τοξικά , σε χώρες της πλάκας κλπ , πάντα έρχεται το κράτος να τις σώσει γιατί έτσι "προστατεύει" τις "λαικές" καταθέσεις .

 

Τελικά ρε παιδί μου γιά ποιά κρίση μιλάμε ?

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι κουβέντες δεν χρειάζεται να καταλήγουν τελικά ΑΕΙ vs TEI και ελεύθεροι επαγγελματίες VS δημοσίων υπαλλήλων, έτσι δεν είναι ?

 

@BAS

χεχε, μάλλον η κρίση αφορά τα νυχτερινά κέντρα διασκεδάσεως διότι έχει πέσει ο τζίρος στα οινοπνευματώδη πότα και στα λουλούδια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.