Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικονομική κατάσταση


nomad

Recommended Posts

απολύονταν τα 2/3 των Δ.Υ., αυτοί όλοι θα έβγαιναν στην αγορά εργασίας και θα μας έπαιρναν τις δουλειές.

ενώ τώρα ολα ειναι τελεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν ποτε επενδυσουμε στην πρασινη ενεργεια, που αφθονει στην ελλαδα, θα κανουμε βηματα προς τα μπρος. (και μιλαω για μαζικη βαρβατη παραγωγη)

 

Τα τελευταια 40 χρονια κανουμε 1 βημα μπρος και 2 πισω.

Link to comment
Share on other sites

ή άλλοι 2-3 δε δουλεύουν όσο θα έπρεπε (τα 1000 ευρώ που παίρνουν),

με τα επιδόματα ,συμφωνα με οσα μου εχει πει φιλος μου ΔΥ μηχανικος,παιρνει 2500.

που σημαινει ετησίως 33000 περιπου ετησιως

και δεν υπαρχει ρισκο ουτε εξοδα

επισης εχει τα απογευματα ελευθερα.που αν το κανω εγω απλα θα χρεοκωπήσω.

ασε που μπορουν και παιρνουν χαμηλοτοκα δανεια απο το παρακαταθηκων και δανειων .

στην Ελλαδα Δημοσιος Υπαληλος (μηχανικος-εφοριακος-τελωνειο κ.α) είναι

πολυ καλυτερα απο τον μεσο ελευθερο επαγγελματια

και δεν μπορω να καταλαβω γιατί εγω θα πρεπει να ειμαι διαρκως στον ανταγωνισμο (καθε μερα βγαινουν πολοι νεοι συναδελφοι) ενω ο ΔΥ να εχει εξασφαλισει δια βιου τις υπερ-αποδοχές του

σημειωση ολες οι Αυτοκρατορίες (Βυζαντιο-Οθωμανικη) κατερευσαν γιατι οι σε θεσεις κλειδια υπαλληλοι τους (φοροεισπρακτορες-στρατιωτικοι κλπ)

ειχαν αποκτησει υπερ υπερ δικαιωματα.αν σας θυμιζει τιποτα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλές περιπτώσεις ΔΥ μηχανικών, όπου τυχερά+δουλειές απέξω 167000, βάλε και 33000 ο μισθός και πιάνουν τα 200..

 

Αυτοί λοιπόν φταίνε για το μαύρο χάλι της Ελλάδας, οι μηχανικοί ΔΥ.

 

Πίσα και πούπουλα στους μηχανικούς ΔΥ!!

Link to comment
Share on other sites

δεν κανω δαχωρισμο ΔΥ\Ε.Ε. διοτι τα μαγαζακια (όσοι και αν τα εχουν)τα εχουν μαζί.Δ.Ε+Ε.Ε.

Ο διαχωρισμος ειναι αναμεσα σε διαφθαρμενους πονηρους και απληστους Δ.Υ+Ε.Ε

και σωστους Δ.Υ.+Ε.Ε.

Και δεν τα λεω εγω αλλα παγκοσμια ερευνα

Δωροδοκία, διαφθορά, φορολογική αδιαφάνεια και έλλειψη εμπιστοσύνης στις Αρχές, προκύπτουν ως βασικά προβλήματα για την Ελλάδα, σύμφωνα με την παγκόσμια έρευνα της PricewaterhouseCoopers (PwC), σε συνεργασία με το INSEAD, για το οικονομικό έγκλημα. Ο στόχος της έρευνας ήταν να προσδιορίσει τις βασικές μορφές και τις μελλοντικές τάσεις του οικονομικού εγκλήματος, καθώς και να αξιολογήσει τη στάση των εταιρειών απέναντί του, στο πλαίσιο της παρούσης οικονομικής κατάστασης.

http://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=856478

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα για διεφθαρμενους ΔΥ, αλλα για

να σταματησουν οι σπαταλες απο τους λειτουργους του κρατους
Σε οποιο δημοσιο κτιριο μπαινω η θερμανση φουλ, φωτα ανοιχτα... Πεταμενο υλικο εδω και εκει..

Στη σχολη μου ειχαν μεσα σε εργαστηρια εξοπλισμο αχρησιμοποιητο πανω σε ραφια να σκονιζεται κτλ

Ασφαλτοστρωσαν το μερος που κατοικω και μετα απο 2 μηνες η δευα εσκαψε και χαλασε το δρομο. Αλλα χρηματα για το μπαλωμα

Πεταμενα χρηματα του κοσμακη ολα.

 

 

Με πιανετε τι θελω να πω? Το παν ειναι η αλλαγη νοοτροπιας απο ολους μας. Αλλα επειδη αυτο ειναι ουτοπικο και ΔΕΝ προκειται να γινει σε μεγαλη κλιμακα ειμαι περιεργος να δω τι καταντια θα εχουμε σε λιγα χρονια/δεκαετιες.

 

Οσο για τον τουρισμο αφηστε το. Ο τουρισμος, το μοναδικο μας εσοδο εχει αναπτυχθει σε λαθος βαση απο την αρχη, με αναρχο τροπο και χωρις προγραμματισμο και στο νησι μου εχουμε αρχισει να βλεπουμε (σε συνδυασμο με την κριση και τον ανταγωνισμο απο ανερχομενες αγορες) τις επιπτωσεις.

 

Μηπως πλησιαζει η ωρα της ξενιτιας?

Link to comment
Share on other sites

η λύση είναι να διωξουν τους μισους Δ.Υ.,να βαλουν πλαφόν ανώτερου μισθου (μαζι με επιδόματα ) 2000ευρω ,και να καταργήσουν την μονμότητα.

 

Το βλέπεις σε επίπεδο ελ. επαγγέλματος. Σκέψου όμως την προσέγγιση, ότι καθένας τους που θα έφευγε-απολυόταν από το Δημόσιο, πιθανότατα θα καταλάμβανε μια θέση εργασίας στον ιδ. τομέα ή θα έβγαινε ένα ακόμα μελετητικό ή εργοληπτικό πτύχίο στην πιάτσα (σε αυτά αναφέρομαι εγώ). Και δυστυχώς δεν υπάρχει αυτό το περιθώριο. Εϊμαστε πολλοί. Και οι δουλειές στην Ελλάδα είναι λίγες τελικά.

Και ας μην το βλέπουμε περιορισμένο μόνο για τον κλάδο μας. Και οι οικονομολόγοι και οι νομικοί π.χ. να εκδιωχθούν από το Δημόσιο, δε θα έχουν τι να κάνουν έξω ή θα φάνε τις δουλειές άλλων.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω με το επιχειρημα της υπερπληθωρας στον ιδιωτικο τομεα.

 

Ο ιδιωτικος τομεας παντου και παντα ειναι δυσκολος. Και κατα καιρους υπαρχει υπερπληθωρα και αλλες εποχες βγαινουν λεφτα πιο ευκολα κλπ.

 

Το δημοσιο ειναι μια αλλη επιλογη. Παγκοσμιως προσφερει εξασφαλιση, λιγοτερο πιεστικη εργασια, και κυριως σιγουρια εισοδηματος, συνηθως (οχι παντοτε) μη-εξαρτημενου απο την αποδοτικοτητα.

 

Για τους λογους αυτους, παγκοσμιως, το εισοδημα ειναι χαμηλοτερο απο το ιδιο του ελευθερου επαγγελματια ή του ιδιωτικου υπαλληλου.

 

Στην Ελλαδα ολα τα παραπανω ειναι διαστρεβλωμενα. Και με το τελειως αισχρο, απαραδεκτο και ενδεικτικο του ποσο εξεφτελισμενο κρατος εχουμε, το να ασκουν ελευθερο επαγγελμα ΚΑΙ οι δημοσιοι υπαλληλοι, εχουμε μεινει οι εξω να κοιταμε τους μεσα και να γυαλιζει το ματι μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.