Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικοί πίνακες και υποπίνακες σε κτήριο με 2 μεζονέτες


mechel

Recommended Posts

Εγώ πάντως τον προβληματισμό μου συνεχιζω να τον έχω και για αυτό τον θέτω ξανά γιατί ίσως να μην έγινα κατανοητός. Έστω ότι στην είσοδο του γενικού πίνακα έχω διαρροής ο οποίος προστατεύει όλη την εγκατάσταση από εκεί και κάτω.

Στις εισόδους των διαφόρων υποπινάκων έχει νόημα να βάλω διαρροής , κάτι σαν δεύτερη δικλείδα ασφαλείας?

Επίσης μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε μια διαρροή φορτίου του υποπίνακα πιο ρελέ θα αντιδράσει πρώτο (αν μιλάμε βέβαια για τα ίδια mA)?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπεις στη σελιδα της Hager Hellas και γραφτεις για να αποκτησεις προσβαση στη τεχνικη βιβλιοθηκη εχει υλικο να διαβασεις. Προφανως οπως λεει ο gliv πρεπει οι διαταξεις προστασιας στα διαφορετικα επιπεδα διανομης στην εγκατασταση σου να εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα, ετσι ωστε να ενεργοποιηθει αυτη που θα βγαλει εκτος το μικροτερο δυνατο τμημα που ειναι κοντα στο σφαλμα.

Το pdf δεν μπορω να το ανεβασω εδω, αφου δεν το δινουν ελευθερα αλλα κατοπιν εγγραφης

 

Γενικα μπορεις να χρησιμοποιεις ρελε τυπου S (επιλεκτικα) σε καταλληλες θεσεις αναλογα με τη δομη της εγκαταστασης σου ωστε να πετυχεις την πολυποθητη για ολους μας επιλεκτικοτητα.

screenhunter02feb251011.jpg

screenhunter01feb251010.jpg

post-549-131887233427_thumb.jpg

post-549-131887233434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε μια διαρροή φορτίου του υποπίνακα πιο ρελέ θα αντιδράσει πρώτο (αν μιλάμε βέβαια για τα ίδια mA)?

Πέφτει το πρώτο

Link to comment
Share on other sites

Στον δεύτερο τρόπο, αφού θέλεις να αποκλείσεις την περίπτωση να πέσει

πρώτα το γενικό ρελέ, τότε χρησιμοποιείς ρελέ με διαφορετικές παραμέτρους

(αναφέρεται και στον HD384)

gliv, ήθελα να εφαρμόσω τον δεύτερο τρόπο που λες, αλλά δεν έβρισκα επιλεκτικό ρελέ με ΙΔΝ=30mA. Έβρισκα μόνο σε 300mA. Από ότι βλέπω και από τον πίνακα της hager, τα επιλεκτικά έχουν IΔN>30mA. O λόγος που ήθελα να το κάνω είναι να βάλω ΔΔΕ σε κάθε υποπίνακα, ώστε να μην τρέχει ο χρήστης στον γενικό πίνακα, όταν πέφτει κάποιο ρελέ. Το γενικό ρελέ θα προστάτευε τις αναχωρήσεις από τον γενικό προς τους υποπίνακες.

 

Slalom, για ποιον λόγο να πέσει το πρώτο ρελε? Το ποιο από τα 2 θα πέσει έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά τους. Είναι πολύ πιθανό να πέφτουν και τα 2 ρελέ.

Link to comment
Share on other sites

ckiriako, πολύ καλό, ευχαριστούμε!

 

milto, δεν έβρισκες σε 30mA γιατί ανεβαίνεις και κατηγορία ευαισθησίας

στο δεύτερο επίπεδο εκτός από χρονική καθυστέρηση. Η ευαισθησία του

ρελέ (πλευρά τροφοδοσίας) πρέπει να είναι τουλάχιστον τριπλάσια (90mA)

από αυτήν του επομένου ρελέ (30mA). Bρίσκεις στα 300mA αλλά υπάρχουν

και στα 100mA.

 

zafsko, για το ποιό ρελέ θα αντιδράσει πρώτα, νομίζω ότι απαντήθηκε.

Αν δεν γίνει σωστά (όλα ίδια)... όποιο προλάβει ή και τα δύο μαζί.

Δεν είναι θέμα ασφάλειας (εκτός εάν θέτεις θέμα βλάβης του ενός ρελέ)

αλλά επιλεκτικότητας.

 

Σε μικρές εγκαταστάσεις (μικρές κατοικίες) και εγώ δεν βλέπω το λόγο.

Αλλά μιά και υπάρχει ραγοϋλικό που είναι ρελέ και ασφάλεια μαζί, νομίζω

ότι η οριζόντια διάταξη εύκολα υλοποιείται.

 

Σε μεγαλύτερες εγκαταστάσεις (ακόμη και σε πίνακες κοινοχρήστων)

μπορεί να χρειάζεται να κάνεις ζώνες (π.χ. σε βιομηχανικούς χώρους

με μηχανήματα) με διαφορετικές απαιτήσεις.

 

Τώρα στις πολεοδομίες μου τα ζητούν όπως περιέγραψα.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι η αρχική ερώτηση αφορούσε το πώς κάνουμε ένα

ηλεκτρολογικό σχέδιο για την πολεοδομία. Απάντησα πάνω σε αυτό

και φτάσαμε... εδώ που φτάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Slalom, για ποιον λόγο να πέσει το πρώτο ρελε? Το ποιο από τα 2 θα πέσει έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά τους. Είναι πολύ πιθανό να πέφτουν και τα 2 ρελέ.

Αυτό είναι κάτι που έχει παρατηρηθεί σπίτι μου και όχι μόνο μία φορά.

Όσες φορές έτυχε να πέσει κάποιο ρελέ, αυτό ήταν στον πρώτο πίνακα.

Να πέσουν ταυτόχρονα αμφιβάλλω. Κάποιο θα προλάβει το άλλο.

 

Μπορεί το πρώτο να έχει καλύτερη γείωση από το άλλο

Link to comment
Share on other sites

Slalom, και τα δύο θα είναι "ακαριαίου" τύπου. Δηλαδή "πέφτουν"

χωρίς καθυστέρηση. Τώρα, φαντάζομαι ότι όποιο προλάβει, "πέφτει"...

Αποκλείεται να έχουν απόκριση ακριβώς t=0sec και τα δύο συγκεκριμένα

ρελέ. Καταλαβαίνεις τι εννοώ...

 

Η γείωση αφορά τα φορτίο / εγκατάσταση και όχι, άμεσα, το ρελέ.

 

Όταν λες πρώτο πίνακα ποιόν εννοείς; Προς την παροχή (γενικό) ή

το φορτίο (υποπίνακα);

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gliv, ξαναλέω το εξής. Εφόσον για τη προστασία ατόμων από πιθανή διαρροή προς γη απαιτείται ΔΔΕ στα 30mA (και όχι στα 300mA η άλλο μεγαλύτερο των 30mΑ) και δεδομένου ότι ΔΕΝ υπάρχει εξασφαλισμένη επιλεκτικότητα ανάμεσα σε ΔΔΕ της ιδίας τάξης (30mA) αν κάποιος χρησιμοποιήσει ΔΔΕ 30ma στην αναχώρηση προς κάποιον υποπίνακα (προστατεύοντας έτσι και τη γραμμή) δεν έχει και πολύ νόημα να βάλει ξανά ρελλέ 30mA στους διάφορους κλάδους τυο υποπίνακα αφού είναι θέμα τύχης πιο ρελλέ θα πέσει πρώτο. Και θα επιμείνω παιδιά, ότι μας ενδιαφέρει ΚΑΙ το πιο ρελλέ θα πέσει πρώτο (φυσικά όχι σε βάρος της ασφάλειας). Πρόσθετο κόστος με αμφίβολλη λειτουργικότητα λοιπόν. Εκτός εάν ο ΔΔΕ που προστατεύει την αναχώρηση είναι στα 100-300mA. Εκεί συμφωνώ. Σε αυτή τη περίπτωση όμως, ΔΕΝ εξασφαλίζεται προστασία κατά των ατόμων όπως είπαμε προηγουμένως στη περίπτωση που κάποιος τρυπήσει το καλώδιο με ένα δράπανο. Η χρήση ΔΔΕ στα 100 ή 300mA με βρίσκει σύμφωνω κι αν μιλάγαμε για χρήση ΔΔΕ 300mA στην αναχώρηση ναι, αν μιλάγαμε όμως για ΔΔΕ 30mA τότε για μένα ισχύουν τα παραπάνω.

Πιο συνοπτικά λοιπόν εγώ ακολουθώ το παρακάτω σχεδιασμό :

 

Χρήση ΔΔΕ 300mA στον γενικό πίνακα διανομής (στις αναχωρήσεις) και ακολούθως, καθώς φτάνω στον όποιο υποπίνακα, σπάω τα κυκλώματα σε επιμέρους κλάδους π.χ. φωτισμός 2 κλάδοι, ρευματοδότες, λοιπά φορτία και προστατεύω έκαστο εξ αυτών με ΔΔΕ 30mA. Όχι γενικός ΔΔΕ 30mA στον υποπίνακα, όχι γενικόος ΔΔΕ 30mA στην αναχώρηση. Αν πάλι, στην αναχώρηση έβαζα ΔΔΕ 30mA, τότε όλοι οι άλλοι ΔΔΕ (γενικός υποπίνακα, κλάδοι κλπ) είναι περιττοί διότι η προστασία εξασφαλίζεται από τον ΔΔΕ 30mΑ στην αναχώρηση ενώ καμία επιλεκτικότητα δεν είναι εξασφαλισμένη μεταξύ γραμμής, υποπίνακα και γενικού πίνακα διανομής. Οφείλω να πω όμως ότι αν υπάρχουν στην αγορά και λειτουργούν όντως αυτά τα ρελλέ επιλεκτικότητας (πάντα στα 30mA) που παρέθεσε ο ckiriako τότε αλλάζουν τα πράγματα. Εγώ πάντως δεν τα έχω δει ποτέ, διατηρώ επιφυλάξεις ως προς τη λειτουργικότητα τους (αν δηλαδή ισχύουν τα όσα αναγράφονται και επιτυγχάνεται επιλεκτικότητα) αλλά πραγματικά έχουν ενδιαφέρον !

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έτυχε να πέσει κάποιο ρελέ, αυτό ήταν στον πρώτο πίνακα.

 

Απλά το ρελέ του γενικού είναι πο ευαίσθητο από το ρελέ του υποπίνακα.

Να πέσουν ταυτόχρονα αμφιβάλλω. Κάποιο θα προλάβει το άλλο.

 

Όπως μπορεί να πέσουν μαζί 2 μικροαυτόματοι, έτσι μπορεί να πέσουν και 2 ρελέ. Η δική μου ερμηνεία είναι η εξής:

 

Πάρε ένα ρελέ στο χέρι και δοκίμασε να κατεβάσεις πολύ αργά το μοχλό με το χέρι. Θα φτάσεις σε ένα σημείο Α, όπου αν αφήσεις τον μοχλό αυτός θα πέσει μόνος του. Σε αυτό το σημείο όμως οι επαφές είναι ακόμα κλειστές. Το σδιαπιστώνεις εύκολα με ένα τζιτζίκι. Ο μοχλός πρέπει να κινηθεί λίγο ακόμα μέχρι ένα άλλο σημείο Β για να ανοίξουν οι επαφές.

 

Ας πούμε λοιπόν ότι έγινε μια διαρροή και αρχίζουν να αντιδρούν τα 2 ρελέ. Κάποιο θα φτάσει στο Α πιο γρήγορα από το άλλο. Αυτό το ρελέ θα πέσει σίγουρα. Αν όμως μέχρι να φτάσει στο Β, το άλλο ρελέ προλάβει να φτάσει στο Α, θα πέσει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.