Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

από το menu insert--->raster image reference--->επιλέγεις τη φωτο που θέλεις και μετά δίνεις θέση εισαγωγής, κλίμακα κλπ...

 

Με ανοικτό τον File Manager και το AutoCAD κάνεις drag 'n' drop το αρχείο που θες στο ΑutoCAD και αφού ορίσεις θέση, γωνία κλίσης και scale είσαι ok.

καλό αυτό... δεν το ήξερα.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμα και ένα απλό Copy - Paste (αντιγραφή - επικόληση) δουλεύει άμεσα . Απλά νατιγράφεις στο πρόχειρο το αρχείο , έρχεσαι στο παράθυρο του AutoCAD και πατάς Επικόληση .

Link to comment
Share on other sites

απλά όταν πρόκειται να εκτυπώσεις, πρέπει να έχεις το αρχείο της φωτογραφίας στον ίδιο φάκελο με το dwg, γιατί το πρρόγραμμα την ανασύρει από το path, και αλλιώς σου βγάζει μια σειρά γραμματάκια, αλλά δουλειά δεν κάνεις!

γι αυτό, σχεδιο κ εικονα πάντα ίδιο folder!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια... Εφτιαξα κάποια σχέδια με χρήση κάποιον ορθοφωτογραφιών. Αλλά επειδή άλλαξα το folder δεν μου βγαζει τις εικόνες, υπάρχει κάποιος τρόπος να ανανεώσω το path.?????

Link to comment
Share on other sites

επανάφερε το folder στην αρχική του μορφή

 

και απενεργοποίησε το "retain path"

 

επειδή τώρα έχω το AutoCAD LT δεν είναι το ίδιο για να σου δώσω ακριβείς οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω μια αποτύπωση οικισμού και έχω και μια αεροφωτογραφια αυτού.

και θέλω να βάλω την αεροφωτογραφία πίσω από την αποτύπωση για να κανω

την δουλεία μου.

πως μπορώ να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το αρχείο του AutoCAD.

Μετά κάνε Insert -> Raster Image Reference...

Διάλεξε την εικόνα και βάλε την πάνω στο σχέδιο. Η εικόνα θα καλύψει το σχέδιο. Για να την βάλεις πίσω από τις γραμμές του AutoCAD θα κάνεις δεξί κλικ πάνω στην εικόνα και θα επιλέξεις Draw order -> Send to back

Έτσι θα έχεις την εικόνα πίσω από τις γραμμές οι οποίες πλέον θα είναι ορατές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.