Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικά κείμενα εφαρμογής Ευρωκωδίκων - Έναρξη Ισχύος Ευρωκωδίκων


 
KF

Recommended Posts

Terry, οι καφετέριες δεν είναι αποδέκτες των δημοτικών παροχών για τις οποίες χρεώνονται δημοτικά τέλη; Γιατί στην απόδειξή μου έχει στην ανάλυση της χρέωσης δημοτικά τέλη;

 

Πέρα απ' την πλάκα, είναι απαράδεκτο το να υπάρχουν κείμενα με νομική ισχύ διαθέσιμα μόνο επί πληρωμή.

 

Εν τέλει, τα πνευματικά δικαιώματα σε τι αφορούν; Στον ίδιο τον ευρωκώδικα (τα ζητάει ο αρμόδιος ευρωπαϊκός οργανισμός; ), στην μετάφραση, στο εθνικό παράρτημα;

 

Υ.Γ: καλή ιδέα, να ζητάνε πνευματικά δικαιώματα οι 300 για κάθε νόμο που ψηφίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Μα τα ΦΕΚ τα πληρωνες μεχρι πριν λιγο καιρο......

 

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι νομοι που εγιναν απο εκλεγμενους βουλευτες αλλα απο επιστημονικες επιτροπες...(δεν ξερω αν πληρωθηκαν...)...

 

Επειδη εγω πιστευω οτι κατα 99% θα κληθουμε να πληρωσουμε...

Δειτε οτι σε αλλα κρατη μπορειτε να αγορασετε τους ΕΚ σε αρκετα υψηλη τιμη...

Ας ζητησουμε πως μπορουμε να μειωσουμε την τιμη γτ ειναι λιγοι αυτοι που μπορουν να την καλυψουν....

 

Εδω για υπογραφες...

http://www.petitiononline.com/FREE_EC/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ' την πλάκα, είναι απαράδεκτο το να υπάρχουν κείμενα με νομική ισχύ διαθέσιμα μόνο επί πληρωμή.

Το ίδιο δε γινόταν/γίνεται με τα BS/DIN έως και σήμερα;

 

Εν τέλει, τα πνευματικά δικαιώματα σε τι αφορούν; Στον ίδιο τον ευρωκώδικα (τα ζητάει ο αρμόδιος ευρωπαϊκός οργανισμός; ), στην μετάφραση, στο εθνικό παράρτημα;

Ο ευρωπαϊκός οργανισμός στον οποίο αναφέρεσαι δεν είναι όπως η ευρωπαϊκή επιτροπή.Δηλαδή,δεν είναι ένας οργανισμός της ευρωπαϊκής ένωσης, αλλά ιδιωτικός.Κάτι σαν την Τράπεζα της Ελλάδος, δηλαδή.Πληρώνεις τη γνώση που σου παρέχουν.Το ίδιο ισχύει και για τoυς DIN.

 

"Ο Ελληνικός Οργανισμός Τυποποίησης ιδρύθηκε ως ΝΠΙΔ με το Νόμο 372/76 που ψηφίστηκε ομόφωνα από τη Βουλή στις 10 Ιουνίου 1976 και που δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης στις 30 Ιουνίου του ίδιου χρόνου."

 

 

Δε συμφωνώ κι εγώ με αυτήν τη λογική, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

ge_liakos

Ειχε ξεκινησει καποια προσπαθεια αλλα ο ΕΛΟΤ δεν εδινε τα δικαιωματα...

Ειχει ξεκινησει και προσπαθεια συλλογης υπογραφων αλλα δεν ξερω τι επεγινε..

 

Παντως εφοσον πρεπει να πληρωσουμε, δεν πρεπει λογικα ο καθενας που υπογραφει μια μελετη να ειναι και νομιμος κατοχος του κανονισμου???

 

Το ξέρω πως υπήρχε συζήτηση εδώ και πολύ καιρό αλλα αντιδρούσε ο ΕΛΟΤ. Τα περι συμφωνίας τα άκουσα πριν μια εβδομαδα απο εταιρία λογισμικού. Οτι δηλαδή τελικά συμφωνήθηκε η διανομή απο το ΤΕΕ. Θα δείξει ο καιρός. Πάντως απο ότι φαίνεται πάμε για παράταση.

 

Αυτό που λες περι νομιμότητας είναι πολύ σωστό. Εφόσον θα είναι επι πληρωμή δεν μπορεί καποιοι να τους πληρώσουν και κάποιοι όχι. Το θέμα είναι πως θα αποδεικνύεται. Γιατί πολύ φοβάμαι πως αρκετοί θα κάνουν μελέτες δεχόμενοι τα αποτελέσματα των λογισμικών χωρίς να έχουν στην κατοχή τους τα κείμενα και προφανώς χωρις να τα έχουν διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Aλεξη ποσοι ΠΜ ειναι μελη του ΤΕΕ???

 

Εγω σου λεω για πλακα 30000....

 

Εεεε οι 1200 υπογραφες ειναι φυσικα πολυ λιγες....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λίγο πολύ όλοι κάνουμε τις πάπιες (κι εγώ μέσα)...Μέχρι τώρα όσοι από εμάς κάναμε μελέτες μεταλλικών, σύμμικτων, ξύλινων και κατασκευών από φέρουσα τοιχοποιία, γεφυροποιία,πώς τις κάναμε;

 

Ξαναλέω ότι δε συμφωνώ στην πληρωμή νόμων του κράτους.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ φοβάμαι πως αρκετοί θα κάνουν μελέτες δεχόμενοι τα αποτελέσματα των λογισμικών χωρίς να έχουν στην κατοχή τους τα κείμενα και προφανώς χωρις να τα έχουν διαβάσει.

ενώ τώρα τα έχουνε ξεκοκαλίσει

 

Παντως εφοσον πρεπει να πληρωσουμε, δεν πρεπει λογικα ο καθενας που υπογραφει μια μελετη να ειναι και νομιμος κατοχος του κανονισμου???

τι θα διαβάσουμε ακόμη! που λέει ότι πρέπει να πληρώσεις? μόνο αν θες να τους αγοράσεις από τον ελοτ. εγώ φωτοτυπία θα τους βγάλω. επίσης λογικά πρέπει να είναι και νόμιμος κάτοχος του αυτοκινήτου με το οποίο πάει στην πολεοδομία.

 

Συνάδελφοι είναι δυνατόν;

 

μόνο

 

1193 Signatures Total

 

το 95% είναι από πέρυσι που και αυτός που το ξεκίνησε και όσοι το στήριξαν κανείς δεν συμμετέχει πλέον εδώ μέσα. αυτό δείχνει και γιατί τελικά θέλουν το forum και οι χρήστες του αλλά και οι ιδιοκτήτες του (τα γνωστά και ως "παιδιά") αλλά και τα ψώνια οι μοντεβιδέιτορς

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε και το λογισμικο που κανεις τα στατικα σου να το εχεις σπασμενο τοτε....

Γτ το αγορασες???

 

Αααα η φωτοτυπια εγγραφου που καλυπτεται απο πνευματικα δικαιωματα διωκεται ποινικα δεν ξερω αν το εμαθες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.