Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικά κείμενα εφαρμογής Ευρωκωδίκων - Έναρξη Ισχύος Ευρωκωδίκων


 
KF

Recommended Posts

Παρακαλώ.

Με βάση την ιστοσελίδα του ΕΛΟΤ τα Εθνικά Προσαρτήματα στους Ευρωκώδικες (National Annexes) έχουν υιοθετηθεί ως πρότυπα (ΕΛΟΤ ΕΝ 199x.xx.xx/NA) από τον Ιανουάριο του 2011. (Βλ. σχετικό link)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι ειστε ενημερωμενος..

 

1. Τα εθνικα προσταρτηματα τα διαθετει ο ΕΛΟΤ προς πωληση??

2. Τι γινεται με τον ΚΤΣ και το ΕΝ206??

Link to comment
Share on other sites

1. Υποθέτω ότι αφού τα υιοθέτησε θα τα πουλάει. Βέβαια τιμές δεν μπόρεσα να βρώ (σ.σ. δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση με τον ΕΛΟΤ ώστε να ήξερα κάτι παραπάνω και να σας ενημερώσω σχετικά).

2. Θα πρέπει να έχετε υπόψη ότι το πρότυπο "ΕΛΟΤ ΕΝ 206.01/Α2" υπάρχει από 26/08/2005 στον κατάλογο προτύπων του ΕΛΟΤ. Άλλωστε μην ξεχνάτε ότι είναι ενα πρότυπο με έτος έκδοσης το 2000 (σ.σ. ίσως και σε πολλά σημεία ξεπερασμένο!) Με το CEN/TR15868 της 01/07/2009 συντάχθηκε από τον ΕΛΟΤ η "Καταγραφή εθνικών απαιτήσεων που χρησιμοποιούνται μαζί με το EN 206-1:2000". Με απλή αναζήτηση στις ιστοσελίδες του ΕΛΟΤ θα βρείτε τις παραπάνω πληροφορίες. Σχετικά με την εφαρμογή του ΕΝ206-1 σας θυμίζω ότι ο ίδιος ο Ευρωκώδικας ΕΝ1992 κάνει σε πολλά σημεία αναφορά στο πρότυπο αυτό (ΕΝ 206-1) οι οποίες απο όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν μπορούν να αντικατασταθούν με αναφορές στον ΚΤΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εφαρμογή του ΕΝ206-1 σας θυμίζω ότι ο ίδιος ο Ευρωκώδικας ΕΝ1992 κάνει σε πολλά σημεία αναφορά στο πρότυπο αυτό (ΕΝ 206-1) οι οποίες απο όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν μπορούν να αντικατασταθούν με αναφορές στον ΚΤΣ.

 

Ακριβως γιαυτο το λογο ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα χτές,ίσως σε λάθος περιοχή της αρχικής σελίδας,ότι ο ΕΛΟΤ δεν έχει κοστολογήσει ακόμη τους EC.Ενδεχομένως αυτό να συμβεί την άλλη βδομάδα, δηλωσε ο αρμόδιος..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με την ιστιοσελίδα του ΕΛΟΤ η "έκδοση μηχανικού" των ευρωκωδίκων διατίθεται σε ηλεκτρονική μορφή στην τιμή των 766,80 ευρώ χωρίς ΦΠΑ (!), μονο για ανάγνωση, χωρίς δυνατότητα εκτύπωσης. Από ότι καταλαβαίνω μάλλον θα είναι και κλειδωμένη ώστε να είναι αναγνώσιμη από ένα μόνο PC.

 

http://www.elot.gr/955_ELL_HTML.aspx

 

Είναι ιδέα μου ή ορισμένοι έχουν χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να σοβαρολογούν, έτσι;

Εγώ παιδιά είχα μεταφράσει μόνος μου τον EC-8, p2 (πριν από καμμιά 15αριά χρόνια). Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ακόμα πουλάνε τους Ευρωκώδικες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά οι EC δεν θα πρέπει να δημοσιευθούν σε Φ.Ε.Κ.;

Εδώ και λίγο καιρό όλα τα Φ.Ε.Κ. είναι ελευθέρως διαθέσιμα στους πολίτες, οι EC γιατί δεν πρέπει να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς !

 

Και για να ισχύουν θα πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με ειδικό κωδικό ΑΔΑ από το Πρόγραμμα Διαύγεια του Υπουργείου Εσωτερικών . Τότε μόνο με βάση τον Ν. 3861/2010 κάποια απόφαση/διάταγμα/κατακύρωση ... κ.λ.π. γίνεται εκτελεστή.

 

Για να δούμε τι θα σκαρφιστούν πάλι κάποιοι για να μας "αναγκάσουν" να πληρώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.