Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικά κείμενα εφαρμογής Ευρωκωδίκων - Έναρξη Ισχύος Ευρωκωδίκων


 
KF

Recommended Posts

ΦΕΚ2692Β 31-12-2008

 

2) Εξαιρουμένων των μελετών και του σχεδιασμού για κτιριακάέργα με φέρουσα κατασκευή από οπλισμένο σκυρόδεμα, για τα οποία ισχύει ο ΕΚΩΣ−000 και ο ΕΑΚ, επεκτείνουμε την ισχύτων σχεδίων των Εθνικών Προσαρτημάτων που αναφέρονται στο συνημμένο Παράρτημα 2 της παρούσαςκαι συμπεριλαμβάνονται στα Εθνικά Προσαρτήματα που εγκρίθηκαν με την απόφασή μας ΔΙΠΑΔ/ΟΙΚ/473/20.82007 για την εφαρμογήτους ως Προσωρινές Συστάσεις για το σχεδιασμό και των λοιπών έργων Πολιτικού Μηχανικού σε συνδυασμό με τους αντίστοιχους Ευρωκώδικες

\

 

 

ΥΓ Ευχαριστω ΑΡΗ ΧΑΝΙΑ

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα το είδα αυτό.

 

Ρε συ terry, όποτε πήγαινα μεταλλικά με πρήζανε να πηγαίνω με κανονισμό φορτίσεων. Τώρα εσύ μου λες ότι πάμε με EC1 (όπως θα έπρεπε φυσικά). Επίσης με την εταιρεία λογισμικού που μίλησα μου είπανε ότι ισχύει ο κανονισμός φορτίσεων. Γενικά υπήρχε μία ασάφεια σε όσα μεταλλικά έκανα τι φορτία να πάρω!

 

Γενικά λύνετε όλοι τα μεταλλικά σας με EC1 αντί για καν. φορτίσεων και περνάνε κανονικά από πολεοδομία χωρίς γκρίνια ? Θα με ενδιέφερε τι γίνεται κυρίως στην πολεοδομία Λάρισας.

 

Νομίζω ότι και στο ΦΕΚ που παραθέτεις γράφει ότι τα προσαρτήματα του EC1 είναι συστάσεις ενώ ο κανονισμός φορτίσεων είναι νόμος.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο το ΦΕΚ καταλαβαινω (μπορω να σου πω και σελιδα που το αναφερει) οτι ΟΛΑ εκτος ΟΣ και Αντισεισμικος πανε με ΕΚ...

Φυσικα και οι φορτισεις....

Link to comment
Share on other sites

!Γενικά λύνετε όλοι τα μεταλλικά σας με EC1 αντί για καν. φορτίσεων και περνάνε κανονικά από πολεοδομία χωρίς γκρίνια ? Θα με ενδιέφερε τι γίνεται κυρίως στην πολεοδομία Λάρισας.

 

     Δήμου ή Νομαρχίας ;

 

Aπό το ΦΕΚ του 2008 , για τα μεταλλικά ισχύουν οι ΕC , ασχέτως τι περνάει από Πολεοδομία.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια, δεν πάω εγώ. Με ενδιαφέρει αυτή στην οποία ανήκει η βιομηχανική ζώνη. Όχι μέσα στην πόλη.

 

Τώρα όμως αν δεν περνάει από την πολεοδομία η μελέτη μάλλον φιλολογική συζήτηση δεν κάνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω για την καθε πολεοδομια τωρα???

Δλδ καθεσαι και υπολογιζεις 2 μερες ανεμο και σου λεει "εγω θελω 100κιλα/τμ"????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσα μεταλλικά έκανα δεν τα πήγα ο ίδιος πολεοδομία. Μου τα ζήτησε άλλος συνάδλεφος και τα μελέτησα και μου ζήτησε κανονισμό φορτίσεων.

 

Μου έλεγε...τόσα κιλά χιόνι, τόσα κιλά άνεμο κ.τ.λ. ! 'Αστα να πάνε...2012 και μιλάμε για κιλά!!

 

Εσύ όμως στα έργα σου που πας πολεοδομία πας με EC ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.