Μετάβαση στο περιεχόμενο

Insoft - Αμοιβές Μηχανικών


terry

Recommended Posts

αρα βαζω τ.μ. στην αρχικη σελιδα στη διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου. ειμαι σε οικισμο κατω απο 2000 κατοικους. εχω οικοπεδο 670 τ.μ. . κτισματα με καλυψη 100 και εχω υπολογισει οτι οι διαμορφωσεις καλυπτουν 100 τ.μ. ποση επιφανεια βαζω στο κελι της διαμορφωσης?

 

επισης υπαρχει καποιος νομος που αναφερει οτι σε περιπτωση αποτυπωσης και νομιμοποιησης υφισταμενου δεν πληρωνονται οι φοροι ΚΗ και δημου?

Link to comment
Share on other sites

Ως περιβάλλοντα χώρο για τον υπολογισμό των αμοιβών με βάση τη νομοθεσία, βάζεις είτε τον πραγματικό ακάλυπτο χώρο, είτε τη μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη. Και τα δύο είναι επιτρεπτά από τη νομοθεσία και χρησιμοποιούμε όποιο από τα δύο θέλουμε.

Για τη 2η ερώτησή σου, δεν έχω υπ’ όψιν μου νομοθέτημα που να αναφέρει ότι δεν πληρώνονται, αλλά δεν έχω υπ’ όψιν μου και νομοθέτημα που να αναφέρει ότι πληρώνονται.  Αν ψάξεις τη νομοθεσία για ΚΗ’, εισφορά υπέρ δήμου, ΙΚΑ κλπ. θα δεις ότι οι εισφορές αυτές αναφέρονται σε άδειες για νέες οικοδομικές εργασίες και δεν γίνεται καμία αναφορά για την περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής και εκ των υστέρων νομιμοποίηση 20 ή 30 ή 40 χρόνια μετά τη κατασκευή.

Στο πρόγραμμα της Insoft και στο σημείωμα εισφορών, υπάρχει σχετικό πλήκτρο για τον υπολογισμό ή μη των ανωτέρω κρατήσεων στη περίπτωση της αποτύπωσης. Έτσι ο κάθε συνάδελφος ενεργεί όπως αυτός κρίνει, ανάλογα βέβαια και με αυτά που ζητάει η πολεοδομία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μην εχοντας ιδεα απο προγραμματισμο δεν ξερω πως γινεται η αυτοματη συμπληρωση των στοιχειων στο συστημα του Ν4178.

 

Αλλα να τολμησω να ζητησω κατι αντιστοιχο για το ΦΕΜ στο taxis?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι έμπνευση ήταν αυτή στις 03:00 το πρωί ρε terry; :smile:

 

Και εγώ ντιπ ντουγάνι είμαι στον προγραμματισμό.

Αλλά νομίζω άμα έχει αυτό την εφαρμογή σε ανοιχτό κώδικα κ.λπ., εκεί παίζουν μπάλα οι από έξω για να δέσουν μία εφαρμογή με τους από μέσα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Απλα οι "ανταγωνιστες" το εκαναν ηδη!!!

 

Δεν ειναι πολλα τα στοιχεια που πρεπει να συμπληρωσεις, αλλα σιγουρα θα γλιτωνεις χρονο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω οι αμοιβές για Εμπορική αποθήκη σε ποια κατηγορία δηλώνονται στο πρόγραμμα? στις λοιπές αποθήκες ή στα βιοτεχνικά κτήρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγχαρητήρια και από μένα, τι άλλο να ζητήσει κανείς από το πρόγραμμα...

 

Μακάρι και οι άλλες εταιρίες λογισμικού να κινούνταν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.