Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εκτός σχεδίου χωρίς πρόσωπο


Recommended Posts

εγω δηλ μου λετε να αμφισβητισω το συμβολαιο?

κ κατι αλλο με βαση το συμβολαιο ο χρονος δημιουργιας θεωρειτε το 2012?

αρα το γηπεδο μη αρτιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μιλα με την ΥΔΟΜ μηπως εχουν "αλλη" γνωμη

 

στο μεταξυ να ελεγξεις τα  συμβολαια   για διπλανα τμηματα

 

Εαν ειναι "παλαια" πριν τον 3212   και εαν κατα την εφορμογη των τιτλων των διπλανων  απομενει το  "δικο σου"

 

κανε μια προσπαθεια να τους πεισεις οτι "αυτο εχει δημιουργηθει νομιμα   μετα  την κατατμηση των διπλανων που εγινε με τα ταδε συμβολαια πριν...20 χρονια"

 

αλλο καλυτερο δεν εχει

[εκτος αν καταφυγεις σε αγωγη χρησικτησιας...κατα του διπλανου που προσβαλλει τα δικαιωματα σου...

υγ

αυτο που σε απασχολει ειναι, περισσότερο,  το ετος "δημιουργιας"   παρα το ιδιοκτησιακο...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω δηλ μου λετε να αμφισβητισω το συμβολαιο?

κ κατι αλλο με βαση το συμβολαιο ο χρονος δημιουργιας θεωρειτε το 2012?

αρα το γηπεδο μη αρτιο?

Και βέβαια θα αμφισβητήσεις το συμβόλαιο, αφού δεν παραπέμπει σε προγενέστερο τίτλο, αλλά σε δήλωση του ιδιοκτήτη. 

Για να δημιουργεί αρτιότητα η κατάτμηση μετά την 31/12/2003, θα πρέπει ο αγροτικός δρόμος να έχει αναγνωριστεί (ή να αναγνωριστεί τώρα) με απόφαση γ.γ. Περιφέρειας ως προϋφιστάμενος του 1923.

Αλλιώς, θέλεις δικαστική απόφαση (κατάτμηση λόγω χρησικτησίας προ του 2003).

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η αρτιότητα της συγκεκριμένης περίπτωσης καθορίζεται απο το ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ 270/Δ/85),όπως αντικαταστάθηκε μέρος αυτού με το Ν3212/2003 ΦΕΚ Α 308/31.12.2003.Συνεπώς για την αρτιότητα ισχύει :

 

προ 2003

1.Ε ≥ 4.000 μ2

 

μετά το 2003

1.Ε ≥ 4.000 μ2

2.Π>25μ

 

τα λέω καλά?

δηλαδη ? (Αν μπορεις να τα δειξεις καπως καλυτερα?)

Link to comment
Share on other sites

θα γινει αγοραπωλησια σε αγροκτημα .


 στο συμβολαιο του 2005 ο νυν ιδιοκτητης το αγορασε για 1500 τμ(οχι τοπογραφικο τοτε )


τωρα μας υπεδειξε   μια εκταση και  βγαινει  2400τμ......καποια γνωμη για το πως θα προχωρησει η υποθεση ?


Link to comment
Share on other sites

το 2005  αγορασε 1500 τμ

 

σημερα σας υποδεικνυει 2400 εντος των οριων του...

 

ουτε αρτιοτητα ουτε οικοδομησιμοτητα μπορεις να βεβαιωσεις...ουτε ετος δημιουργιας...ουτε  "κυριοτητα"

 

ολα ειναι "κατα δηλωση" του πωλητή

 

και εσυ θα γραψεις οτι  δεν/βρηκες περιφραξη γυρω απο αυτα τα 2400...

 

Για τα περαιτερω ας αποφασισει ο αγοραστης  με τον δικηγορο του

 

[κι αν γινει αυτο το συμβολαιο...  να μας το πείς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι να σας ρωτησω:

Με τον 3212 του 2003 αλλάζει η παρ.1 του αρθρου 1 και ορίζει ελάχιστο εμβαδό 4 στρεμ. και ελάχιστο πρόσωπο τα 25 σε εκτός σχεδίου, στις μεταβατικές διατάξεις του ίδιου νόμου αναφέρει πως η εν λόγω διάταξη δεν έχει εφαρμογή για γήπεδα που υφίστανται  στις 31-12-2003. Ως εκ τούτου αυτά τα γήπεδα μπορούν να είναι άρτια και οικοδομήσιμα! Το ερώτημα μου είναι αν είναι κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση?

Προσωπική μου άποψη είναι π'ως είναι κατά κανόνα γιατί δεν το ορίζει διαφορετικά στ αρθρο 23 του 3212.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συζήτηση. Την έχουμε κάνει εδώ κατά το παρελθόν και αν θυμάμαι καλά είχαμε καταλήξει ότι τα προ 31-12-2003 ελάχιστης επιφάνειας 4.000 τ.μ είναι άρτια κατά παρέκκλιση, αφού στο ίδιο διάταγμα δεν μπορεί να έχουμε δυο περιπτώσεις κατά κανόνα αρτιότητας. 

Πρακτικά ο διαχωρισμός σε κατά παρέκκλιση και κατά κανόνα, δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία, αφού η οικοδομησιμότητα δεν διαφοροποιείται.

Link to comment
Share on other sites

σωστα...

 

με βαση τον  "χρυσουν κανονα" του ΚΑΝΑ

 

ο κανονας ειναι παντα "ενας"

 

ολα τα αλλα ειναι παρεκκλισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.