Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε pilotis, υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των θέσεων στάθμευσης;


Recommended Posts

  • 1 month later...
δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο πλάτος της ράμπας

 

περιορισμός υπάρχει στο πλάτος της εισόδου

που πρέπει να είναι το 1/2 του αθροίσματος των προσόψεων του οικοπέδου

και εάν είναι το 1/2 του αθροίσματος μικρότερο του 6

έως 6μ

 

Αν σας ειναι ευκολο αυτο για το μισο του αθροίσματος των προσοψεων σε ποιο νομο αναφέρεται ρητά?

Αν εχω δυο προσοψεις (διαμπερες οικοπεδο) και 2 ραμπες τι γινεται?

πχ. κυρια οψη 13,4μ ράμπα προς πυλωτη

και πισω οψη 9,30μ ράμπα προς υπόγειο

Ποιο ειναι το νομιμο πλατος καθε εισόδου?

Link to comment
Share on other sites

τότε είσαι (13,4+9,30)/2=11,35

τα κατανεμεις όπως θες, ακόμη και στη μια όψη

-------

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1003

ΠΔ/3-8-87. (ΦΕΚ-749/Δ/10-8-87) Άρθρο 4

"3. Σε κάθε κτίριο που προβλέπεται χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων η πρόσβαση σ' αυτόν πρέπει να επιτυγχάνεται με είσοδο - έξοδο πλάτους τουλάχιστον 2,25 μ.

 

Το άθροισμα των ανοιγμάτων εισόδων εξόδων των χώρων στάθμευσης σε κάθε πρόσωπο του οικοπέδου, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ του μήκους του προσώπου, το οποίο πάντως δύναται να φθάνει τα 6 μέτρα εάν το προκύπτον άθροισμα είναι μικρότερο από τον αριθμό αυτόν. Κατ' εξαίρεση και ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής Πολεοδομικού και Αρχιτεκτονικού Ελέγχου (ΕΠΑΕ), το ανωτέρω άθροισμα μπορεί να είναι μεγαλύτερο, όταν τούτο επιβάλλεται για λόγους κτιριοδομικής διαμόρφωσης του κτιρίου ή κυκλοφοριακούς λόγους".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

myri νομίζω πως δεν μπορείς να βάλεις και τα δύο ημίσια μέρη στο ίδιο πρόσωπο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως θα έχει 6,70μ στην μεγάλη πλευρά και 6,00μ στην μικρή πλευρά (χωρίς ΕΠΑΕ).

Εκτός αν υπάρχει κάποια εγκύκλιο που το διευκρινίζει.....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κάποια εγκύκλιο που να το διευκρινίζει

πάντως το έχω δει σε αρκετές άδειες, βεβαια δε θυμάμαι αν 'εχουν περάσει ΕΠΑΕ

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει άδειες με αυτό τον τρόπο (που λέει η Myri), συνήθως όμως για μικρά πλάτη και πάντα σε συνάρτηση με τον αριθμό των ελάχιστων θέσεων που προβλέπονται.

Πολλές φορές ισχυρίζεται ο ελεγκτής ότι αν έχεις δύο εισόδους-εξόδους των 5 μέτρων η καθεμία ενω έχεις πχ 4 ελάχιστες θέσεις στάθμευσης, με αυτό τον τρόπο δεσμεύεις κοινόχρηστο χώρο στο πεζοδρόμιο. Και τις κόβει.

Υπάρχει κι αυτό

ΦΕΚ749Δ/1987, αρ4. παρ.3

Σε κάθε κτίριο που προβλέπεται χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων η προσβαση σ'αυτόν πρέπει να επιτυγχάνεται με μία μόνο καθορισμένη είσοδο και μία μόνο ξεχωριστή καθορισμένη έξοδο ή με μία μόνο κοινή είσοδο-έξοδο πλάτους 2,25μ. Κατ'εξαίρεση επιτρέπεται η ύπαρξη περισσότερων εισόδων-εξόδων εάν αυτό, κατά την κρίση της πολεοδομικής υπηρεσίας, επιβάλλεται για λόγους κτιριοδομικής διαμόρφωσης του κτιρίου ή κυκλοφοριακούς λόγους

Link to comment
Share on other sites

μήπως θες να εισαι πιο αναλυτικός;

 

Καταρχήν , συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αν και το ΠΔ που παρέθεσες το αναφέρει ξεκάθαρα .

 

«Το άθροισμα των ανοιγμάτων εισόδων εξόδων των χώρων στάθμευσης σε κάθε πρόσωπο του οικοπέδου, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ του μήκους του προσώπου, το οποίο πάντως δύναται να φθάνει τα 6 μέτρα εάν το προκύπτον άθροισμα είναι μικρότερο από τον αριθμό αυτόν»

Γίνεται αναφορά στο άθροισμα των εισόδων/εξόδων και όχι σε άθροισμα προσώπων του οικοπέδου .

Σε πρόσωπο οικοπέδου(δ) με 3 εισόδους/εξόδους(Ε1 ,Ε2 ,Ε3) μπορείς να έχεις :

6 μέτρα =< Ε1+ Ε2+Ε3 =< ½ δ (το συγκεκριμένο πρόσωπο που βρίσκονται τα ανοίγματα) , ανεξαρτήτως αν το οικόπεδο έχει και άλλα πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.