Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όπλιση στύλων σε προσθήκη


 

Recommended Posts

Charlie συμφωνώ για την περίσφιξη.Έχω στο μυαλό μου τσέρκια /5 για το μήκος των αναμονών και ενδεχομένως και επιπρόσθετα βλήτρα.Πολύ φοβάμαι όμως ότι για το θέμα των αναμονών που δεν υπάρχουν τα 40εκ που θα πετύχω στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι ημίμετρο.Θα μου πεις ότι από το τίποτα.....

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε ναι, εκεί που δεν έχεις καθόλου είναι όχι ημίμετρο αλλά κάτι χειρότερο. Μη ξεχνάς όμως πως χιλιάδες οικοδομές και μάλιστα πολυόροφες χτίστηκαν με αναμονές 40 εκ. Επίσης δε νομίζω (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) πως δεν αστοχούν από αυτό οι οικοδομές. Αλλοι παράγοντες είναι κρισιμότεροι απ' ότι έχει αποδειχθεί στην πράξη, στην Ελλάδα τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου Charlie.Θεωρώ ότι το πρόβλημα στην πλειονότητα των περιπτώσεων προσθηκών έγκειται στην ανόητη παραδοχή του κανονισμού, ότι δηλαδή μελετάς το νέο με τους υπάρχοντες κανονισμούς και το υφιστάμενο (όταν επιβάλλεται) με κανονιστικές διατάξεις 20ετίας.Στην προκειμένη περίπτωση οι υπάρχουσες αναμονές είναι καλές.Το θέμα είναι πως δημιουργείς επαρκείς μηχανισμούς μεταφοράς των δυνάμεων μεταξύ παλαιού και νέου σκυροδέματος στα νέα σίδερα που δεν συνεχίζονται στους κάτω ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκάβω λίγο την κολώνα μέχρι να φανούν τα σίδερα των δοκών. Μετά τρυπάω με τρυπάνι περίπου 40 εκ. τουλάχιστον 4 τρύπες και με ρητίνη αγκυρώνω. Επίσης φροντίζω στο κρίσιμο μήκος του υπό προσθήκη υποστηλώματος (στη βάση μόνο) να έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ περίσφιγξη, π.χ. Φ12/6. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αυτό με τη περίσφιγξη.

 

Εγω παντως σε υφισταμενο 3οροφο με προσθηκη 2 επιπλεον οροφων χτισμενο το 1982 με αναμονες εως 50εκ. δεν καταφερα με τπτ σε κανενα απο τα υποστηλωματα να φτασω σε βαθος πανω απο 18-20 εκ.

Οσο για το αν καταφεραμε να κολλησουμε τα νεα σιδερα στις αναμονες που περιγραφει ο συναδελφος sundance ουτε κατα διανεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 4 σιδερα κατω και 8 πανω, τα επιπλέον 4 θα τα βαλεις κολλητα με τα υπάρχοντα?

 

Δηλαδή αν ειναι τετραγωνικό υποστύλωμα, θα βάλεις 1 επιπλέον σίδερο στην κάθε γωνία ή θα τα βάλεις στο μέσο των πλευρών (αν έχει γίνει έτσι η όπλιση)?

 

Ερώτηση κάνω, γιατί κι εγώ το θεωρώ δύσκολο στην πράξη.

 

CVENG, τελικά τι κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις κάνετε πλάκα?

 

Δεν είναι μόνο κόντες οι αναμονές, την ροπή στη βάση του υποστυλώματος που υπολογίζεις με τα παραπάνω σίδερα πως θα την πάρεις? Την τέμνουσα στον όροφο??? Θα πάρεις πολύ μικρότερες δυνάμεις (όχι και τόσο κακό κατ΄ ανάγκη) αφού δεν θα μπορέσουν ποτέ τα σίδερα σου να αγκυρωθούν σωστά. Αλλά τότε γιατί να βάλεις τόσα σίδερα?

Επίσης αυτός ο έρημος ο ικανοτικος κόμβος που είναι ο πιο κρίσιμος για την υστερητικη συμπεριφορά του κτηρίου θα πάθει ένα μικρό σοκ! Άσε που και ρητίνη να βάλεις σε σεισμό τα μισά σίδερα μέσα στον κόμβο δεν θα είναι αγκυρωμένα (λόγο της λειτουργίας του).

 

Τρεις λύσεις υπάρχουν για μένα, καθόλου εύκολες

1. Να υπολογίσεις μικρότερες δυνάμεις στα νέα υποστυλώματα και να προσθέσεις νέα αν αυτό χρειάζεται για να πάρεις τις υπόλοιπες

2. Να τρυπήσεις 60 πόντους βάθος και να αγκυρωσεις τα σίδερα με ρητίνη σε συνδυασμό με εξωτερικό μανδύα FRP (πρακτικώς αδύνατο)

3. Να τρυπήσεις την πλάκα σύριζα με την κολόνα, να περάσεις τα νέα σίδερα στο ισόγειο όπου θα τα αγκυρώσεις με μανδύα σκυροδέματος και FRP για περίσφιξη

Για τις κοντές αναμονές εγώ θα έβαζα FRP στην βάση των υποστυλωμάτων για καλύτερη περίσφιξη – συνάφεια. Γενικά θα έβαζα FRP σε όλο το ισόγειο για περίσφιξη γιατί πάω στοίχημα ότι τα τσέρκια του ισογείου δεν επαρκούν.

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Θα πρόσθετα και μια τέταρτη.Υποστύλωση γύρω από τα προβληματικά υποστυλώματα,πλήρη αποδιοργάνωση σκυροδέματος για ένα ύψος ενός μέτρου περίπου και εισαγωγή των επιπλέον ράβδων μαζί με συνδετήρες.Σαν να μου φαίνεται ότι έμπλεξα άσχημα.....

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστε τις τρύπες...είπα στην αρχή ενίσχυση...δεν γίνονται αυτά με τρύπες και τελειώσαμε...ακόμα και να τρυπήσεις δεν σημαίνει ότι επιτυγχάνεις παράθεση, αφού δεν ξέρεις πως θα λειτουργήσει με την ρητίνη...(για αγκύρωση ούτε λόγος) ακόμα και η παράθεση δεν θα δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρόσθετα και μια τέταρτη.Υποστύλωση γύρω από τα προβληματικά υποστυλώματα,πλήρη αποδιοργάνωση σκυροδέματος για ένα ύψος ενός μέτρου περίπου και εισαγωγή των επιπλέον ράβδων μαζί με συνδετήρες.Σαν να μου φαίνεται ότι έμπλεξα άσχημα.....

 

Τωρα μιλησες σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει κανείς να κάνει επίλυση θεωρώντας άρθρωση στη βάση των υποστυλωμάτων και βάζοντας πιο ενισχυμένες δοκούς σε σχέση με τους συνήθεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.