Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με λογιστικό τρόπο ο υπολογισμός του φορολογητέου εισοδήματος για το 2010


Recommended Posts

Ναι το διορθωσα...

 

Αρα και τα ενοικια μπαινουν κανονικα στους συντελεστες???

(νομιζω μεχρι περσυ φορολογουνταν με 30%)

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιώτες πηγαίνει στην κλίμακα κανονικά.

Τώρα άμα για τους ΕΕ ισχύει κάτι άλλο, δεν το έχω ακούσει ποτέ και δε νομίζω να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Τα εισοδήματα από ακίνητα( ενοίκια) συναθροίζονται με τα λοιπά εισοδήματα αφού προηγουμένως αφαιρεθεί από αυτά ότι προβλέπεται προς αφάιρεση με βάση το ν 2238/1994 (άρθρο 23) .

Το εισόδημα που προκύπτει συνολικά θα φορολογηθεί με βάση την κλίμακα του άρθρου 9 ν 2238/1994.

Στο εισόδημα από ακίνητα υπάρχει και συμπληρωματικός φόρος 3% επί του ακαθαρίστου εισοδήματος (αυτός δεν μπορεί να ξεπεράσει τον κύριο φόρο επί του εισοδήματος).

Link to comment
Share on other sites

Λιγο για να καταλαβω...

 

Ενα παραδειγμα...

 

-Εκανα εναρξη το 2010 (σφορολογητο 30000Ε)

-Εχω εσοδα απο ενοικια 22000Ε

-Εχω εσοδα απο το επαγγελμα μου 25000Ε (φορολογητεο ποσο)

 

Για τι ποσο θα φορολογηθω και με τι συντελεστες???

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα ερώτηση για την εφαρμογή του νέου αφορολογήτου που εισάγει ο ν 3842/2010, όταν υπάρχουν και από άλλες πηγές εισοδήματος πλην των αναφερόμενων στο άρθρο 69 του ν 3842/10.Ανάλογα με τη τα ποσοτικά δεδομένα θα είναι και η απάντηση. Θα επανέλθω (θέλω να τεστάρω την απάντηση).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή μπήκα τώρα στο θέμα και δε καταλαβαίνω τι γράφετε...(σορυ δεν μπορώ να διαβάσω 120+ posts), μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις:

 

1) Φορολογούμαστε με έσοδα-έξοδα από 01-01-2010 ή από 01-07-2010;

2) Το αφορολόγητο παραμένει στα 10.500 (για τον άγαμο) ή ...κάτι άκουσα για 30.000;

3) Ενοίκια - ΤΣΜΕΔΕ περνάνε κανονικά στα έξοδα; (Από 01-01-2010 ή από 01-07-2010;; )

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1. Από 01/01/2010

2. Το 30.000 που ακουσες ειναι ειδική κατηγορία ατομων "νεων επαγγελματιών" με εναρξη νομίζω φετος (αυτό θέλει διευκρίνηση0. Το αφορολόγητο ειναι 12.000 (εξισώθηκε με τους μισθωτούς) υπό την αιρεση συγκέντρωσης και κάποου αριθμού αποδείξεων.

3. Το ΤΣΜΕΔΕ δεν ειναι εξοδο, αλλά ασφαλιστική εισφορά, μπαίνει σε αναλογο τετραγωνο στην φορολογική δήλωση και αφαιρείται από τό εισόδημα προς φορολόγηση

 

Με τα ενοικια τι εννοείς???

Link to comment
Share on other sites

1/1/2010 Γιάννη. Στο τελευταίο άρθρο του φορολογικού νόμου, αναλύονται οι ημερομηνίες έναρξης ισχύος στα πάντα. Ό,τι "παρεξήγηση" έχει γίνει ως σήμερα, είναι από πληροφορίες κάποιων που δεν διάβασαν αυτό το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.