Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση για το "Σχέδιο νόμου για Αυθαίρετες Υπερβάσεις Δόμησης" του ΥΠΕΚΑ


Alsterwasser

Recommended Posts

Αν πραγματικά ήθελαν να νομιμοποιήσουν τους Η/Υ χωρίς να ανοίξει ρουθούνι τότε δεν θα είχαν να κάνουν τίποτα άλλο από το να καταργήσουν τον Σ.Δ. και να ελέγχονταν τα κτήρια βάσει του Σ.Ο. (Μέγιστο ύψος περιοχής Χ μέγιστη κάλυψη οικοπέδου).

μη λες μεγάλα λόγια

διότι ο επιτρεπόμενος ογκος είναι πολύ περισσότερος

απο τον όγκο που προκύπτει από την επιτρεπόμενη δόμηση

οπότε θα αρχίσουν τα πανωσηκώματα μέχρι να καταλάβει το υπουργείο τη γκάφα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ανεπισημη κουβεντα απο σχετικο ανθρωπο, εχω ενημερωθει οτι ο "νεος" συντελεστης ογκου δεν θα εχει σχεση με τον σημερινο (και ετσι πρεπει).

 

μην ελπιζει κανεις δηλαδη σε επιτρεπομενη δομηση εντος σημερινου οριου 4,5 Χ ΣΔ γιατι δεν προκειται να γινει κατι τετοιο.

 

Απεναντιας συζητειται να προκυψει συνολικη επιτρεπομενη "δομηση" (με τη σημερινη εννοια) μικροτερη απο αυτη που προκυπτει σημερα απο τον ΣΔ - αυτο θα γινει με την εφαρμογη ενος μικρου σχετικα συντελεστη ογκου ή απλα με μειωση του μεγιστου υψους σε καθε περιοχη (αφου αυτο θα απεξαρτηθει απο τον ΣΔ)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, που τελικά σ'αυτή τη χώρα, οι γραφειοκράτες έχουν καταφέρει να πείσουν τους μηχανικούς ότι τα προβλήματα της αυθαίρετης δόμησης θα λυθούν με κανονιστικές διατάξεις...

 

Είναι πραγματικά απίστευτο...

Link to comment
Share on other sites

κουβεντα κανουμε φιλε επι του θεματος που αρεσει δεν αρεσει, θα μας καθορισει τη δουλεια μας παλι.

 

επι της ουσιας, εγω προσωπικα συμφωνω με εσενα οτι μονο με αυστηρους και συνεχομενους ελεγχους θα σταματησει ο παραλογισμος που ζουμε τωρα. Εχω καποιες επιφυλαξεις ως προς το πώς δεν θα μετακυλισει η διαφθορα απο τα γραφεια των πολεοδομιων στους γυρολογους ελεγκτες αλλα αυτο θα λυθει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, που τελικά σ'αυτή τη χώρα, οι γραφειοκράτες έχουν καταφέρει να πείσουν τους μηχανικούς ότι τα προβλήματα της αυθαίρετης δόμησης θα λυθούν με κανονιστικές διατάξεις...

 

Είναι πραγματικά απίστευτο...

 

Πως αλλιώς; Συνείδηση επαγγελματική ή περιβαλλοντική δεν υπάρχει, και δυστυχώς εννοώ ούτε από τους μηχανικούς...τουλάχιστον ας υπάρχει ένας νόμος και όποιος τον υπακούσει.

Link to comment
Share on other sites

σε ανεπισημη κουβεντα απο σχετικο ανθρωπο, εχω ενημερωθει οτι ο "νεος" συντελεστης ογκου δεν θα εχει σχεση με τον σημερινο (και ετσι πρεπει).

 

μην ελπιζει κανεις δηλαδη σε επιτρεπομενη δομηση εντος σημερινου οριου 4,5 Χ ΣΔ γιατι δεν προκειται να γινει κατι τετοιο.

φυσικά

αλλά καλοί μου συνάδελφοι Αρχιτέκτονες

 

ξεχάστε τους χώρους με διπλό ύψος, τις εσοχές στον όγκο κλπ

μη σας πω και τις πυλωτές

 

μόλις περάσει η π@@@ρια με τον όγκο

ετοιμαστείτε για ε.υ. 2,40 ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

εχω αναφερει οτι οπου υπαρχει περιορισμος με ογκο, υπαρχει συνηθως και περιορισμος οροφων ή υψους, και εξασφαλιζεται ετσι ενα ελαχιστο υψος οροφου συνηθως γυρω στα 3 μετρα.

 

τωρα αν αυριο μας πουνε 2 οροφοι και 7,50 μετρα υψος, και παει ο αλλος και κανει 3 Χ 2,50 κλεβοντας στην κατασκευη, ε γυρναμε στο θεμα του ελεγχου.

 

εγω απλα λεω οτι εχω βαρεθει για καθε αδεια να ασχολουμαι 4-5 μηνες και να κανω ψυχοθεραπεια στον εαυτο μου και μετα σε καμμια 10αρια δημοσιους υπαλληλους καθε φορα και το θεμα θελει απλοποιηση.

 

Δεν με νοιαζει ο χρονος, γιατι αν το κανουν να βγαινει αδεια σε 1 ημερα, αντε να καταλαβει ο ιδιωτης την αξια της μελετης μετα. Στην Αγγλια απαντηση για την εγκριση ή οχι της μελετης που υποβαλλεις πχ για ενα extension, σου δινουν αρχικα μετα απο 4 εβδομαδες. Δεν πας καν απο εκει, παιρνεις τηλεφωνο βεβαια. Αλλα σαν διαδικασια το θεμα εδω ειναι παρανοικο αν δουμε πώς βγαινουν οικοδομικες αδειες σε αλλες χωρες.

 

Στο θεμα της υποβαθμισης του ποιοτικου αρχιτεκτονικου χωρου για λογους μεγιστοποιησης των κερδων των εργολαβων, υπαρχει μια και μονο μια απαντηση: συνδυασμος ελεγχων ωστε να μην διανοειται ουδεις να παρανομησει και βεβαια ενταξης περιοχων με σωστες υποδομες και πολεοδομικη μελετη στο σχεδιο πολεως προκειμενου να εξορθολογιστουν οι τιμες της γης και να υπαρχει επιλογη για τον κοσμο.

 

απο εμπειρια παντως σε ιαπωνια, ΗΒ, ΗΠΑ και πρωην γιουγκοσλαβια, 2,40 δωματια ειδα μονο στην τελευταια περιπτωση και αυτα χτισμενα επι τιτο. Η αγορα απλα δεν τα δεχεται τα χαμηλοταβανα κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

εδώ οι ιδιώτες δεχτήκανε να μένουν τα παιδιά τους στο υπόγειο

αγοράζουν σπίτια 200 τμ και νόμιμα είναι τα 60τμ

 

δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απκλείονται αρχιτεκτονικά εργαλεία επειδή η πολιτεία επιτρέπει την ασυδοσία;;;

 

σε λίγο θα μας επιβάλλουν και 2-3 σχέδια ντεφάκτο για να μπορούν να τα ελέγχουν από ελικόπτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε τα αρνητικά του όγκου , αλλά ξεχνάτε ότι την μισή ευθύνη γιά τις αυθαιρεσίες τις έχει η έννοια του Σ.Δ. και την άλλη μισή η ανυπαρξία ένταξης αδόμητων περιοχών στο σχέδιο πόλης , με αποτέλεσμα να εντάσσουμε εκ των υστέρων αυθαιρετουπόλεις .

 

Θα σας πω ένα παράδειγμα γιά αυτό το αίσχος που λέγεται Σ.Δ.

Στην περιοχή του Βύρωνα έχει ΣΔ από 1,7 μέχρι 3.6 σε αποστάσεις μερικών δεκάδων μέτρων , σε μιά μικρο-μεσοαστική περιοχή με οικοπεδάκια γύρω στα 150-200 τμ .

Αυτό το φαινόμενο υπάρχει σε πολλά σημεία της Ελλάδας και έτσι με διοικητικές πράξεις κάποιοι αποκτούν περιουσίες και οι άλλοι επειδή έχουν απέναντι τους ένα φαύλο και ανέντιμο κράτος απλά ΑΜΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥΝ ,

 

Οταν θέλεις να έχεις απέναντι σου υπεύθυνους πολιτες , τότε θα τους σέβεσαι , αλλιώς άμα θέλεις να το παίζεις αγάς και οι πολίτες θα σου συμπεριφερθούν ανάλογα .

Το πρόβλημα των ημιυπαίθριων είναι υπαρκτό 25 χρόνια τώρα και το φαύλο κράτος μας έκρυβε το κεφάλι του στην άμμο , ενώ εδώ και οκτώ χρόνια εισπράττει κανονικά τον φόρο μεταβίβασης των παράνομων χώρων με αξία νομίμων .

 

Λοιπόν ας βρούμε σύγχρονους και ΔΙΚΑΙΟΥΣ τρόπους δόμησης και ταυτόχρονα ας αναπτύξουμε διαφανείς ελεγκτικούς μηχανισμούς .

Link to comment
Share on other sites

, αλλά ξεχνάτε ότι την μισή ευθύνη γιά τις αυθαιρεσίες τις έχει η έννοια του Σ.Δ. και την άλλη μισή η ανυπαρξία ένταξης αδόμητων περιοχών στο σχέδιο πόλης , με αποτέλεσμα να εντάσσουμε εκ των υστέρων αυθαιρετουπόλεις

 

Την ευθύνη για τις αυθαιρεσίες τις έχει η έννοια του Σ.Δ.;;; Μια έννοια έχει ευθύνες;;; Αυτό πραγματικά είναι πρωτάκουστο!

Οι νόμοι δεν εφαρμόζονται απο μόνοι τους... Υπάρχουν προβλέψεις για μια σειρά ελέγχων, οι οποίοι με ευθύνη της πολιτείας έχουν αδρανοποιηθεί. Βλέπε εγκύκλιος Κατσιγιάννη για την "προσωρινή" ηλεκτροδότηση. Όταν με τέτοιες μεθόδους καταστρατηγούνται τα πάντα, τότε τι να σου κάνει και ο καλύτερος νόμος του κόσμου; Απλά δεν θα εφαρμοστεί.

Αντί λοιπόν οι καρεκλοκένταυροι να ασχολούνται με νέους με φανταστικούς τρόπους να περιορίσουν την αυθαιρεσία απο τα κλιματιζόμενα γραφεία τους, ας κάνουν το απλούστατο: Ας καταργήσουν την άθλια, παράνομη και αντισυνταγματική εγκύκλιο Κατσιγιάννη...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.