Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Λύση η Τροχοβίλα; Πώς παίρνει ρεύμα;


Xronis

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα χωράφι είναι πάνω σε κεντρικό δρόμο και 700μ από τον αιγιαλό και είναι 415 τμ. Οπότε δεν βγαίνει άδεια .Θέλω να βάλω τροχοβίλα , μπορεί κάποιος να μου πει τι χιάζετε για να είμαι νόμιμος και να πάρω και ρεύμα.

Δηλαδή :

Α) Να Πάρω ρεύμα σε οικόπεδο εκτός σχεδίου μη άρτιο

Β) Να βάλω τροχοβίλα και να της δώσω ρεύμα

Γ) Να κατασκευάσω βόθρο για τα λύματα .

 

Ξέρει κάποιος να απαντήσει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα χωράφι είναι πάνω σε κεντρικό δρόμο και 700μ από τον αιγιαλό και είναι 415 τμ. Οπότε δεν βγαίνει άδεια .Θέλω να βάλω τροχοβίλα , μπορεί κάποιος να μου πει τι χιάζετε για να είμαι νόμιμος και να πάρω και ρεύμα.

Δηλαδή :

Α) Να Πάρω ρεύμα σε οικόπεδο εκτός σχεδίου μη άρτιο

Β) Να βάλω τροχοβίλα και να της δώσω ρεύμα

Γ) Να κατασκευάσω βόθρο για τα λύματα .

 

Ξέρει κάποιος να απαντήσει ?

 

Αστείο είναι αυτό ή "η ιστορία επαναλαμβάνεται σαν φάρσα;;"

 

Υ.Γ. Όσοι ψάχνουν τρόπο να φτιάξουν διάφορα πράγματα χωρίς μελέτες μηχανικού δεν βρίσκονται στο σωστό φόρουμ. Οι μηχανικοί συντάσσουν μελέτες με βάση τις οποίες εκδίδονται και οι οικοδομικές άδειες και πληρώνονται γι΄αυτό.

Δεν το λέω μόνο στους ερωτόντες μη μηχανικούς αλλά επειδή βομβαρδίζομαι από γνωστούς και φίλους με παρόμοια ερωτήματα (ειδικά τελευταία που περνάμε περίοδο ισχνών αγελάδων)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

'Εχω τροχοβίλα σε οικόπεδο εκτός σχεδίου και θέλω να βάλω ρεύμα.Ξέρετε αν δίνετε σε ασθενείς με έφραγμα που χρειάζονται ψυγείο για τα φαρμακά τους;Mε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και αποδειχτηκά εμφράγματος απο τους γιατρούς

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκτός αντικειμένου αλλά για να καταλάβω grdaemon ήρθες σε αυτό το forum, που υπόψιν απευθύνετε σε μηχανικούς κυρίως, να ρωτήσεις κάτι πραγματικά ιδιαίτερο κ επειδή οι απαντήσεις δε σου αρέσουν, αποφάσισες να κράξεις μηχανικούς που σε πολλές άλλες περιπτώσεις έχουν δώσει τα φώτα τους τελείως ανιδιοτελώς;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από αυτά που διάβασα κατάλαβα γιατί έρχεται ο λαχανέμπορας και λέει στο πατέρα μου θα "θα βάλω το τροχόσπιτο και εσύ θα βγάλεις το σκασμό".

Ο καθένας ψάχνει κάποιον οποιονδήποτε ''τρόπο''..

 

Δηλαδή θα πρέπει να το δεχτώ που θέλει να βάλει το τροχόσπιτο στα 50 μέτρα από τον αιγειαλό, σε εκτός σχεδίου μη άρτιο?

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπώ ........

 

 

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ !!!

 

Ακούς zavi@tee ??

 

Δε θα γίνεις κακός προστατεύοντας την ΕΛΛΑΔΑ.

Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η αιτηση για εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας δεν βοηθαει για πλακα 10 cm...η κατι τετοιο.....απο πλευρας παχους πλακας??????????το φεκ αρ. φυλλ 114-17-2004 μηπως δινει λυση στην πολεοδομια???ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τοποθέτησα μία τροχοβίλα 23τ.μ. . Αφού έβγαλα τις ρόδες, την τοποθέτησα σε ένα τοιχείο ύψους 70 εκατοστά (στην πίσω πλευρά δεν υπάρχει τοιχείο, αλλά τσιμεντόλιθοι) με τρία σκαλοπάτια και από κάτω την στήριξα σε τσιμεντόλιθους. Το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου. Η οροφή της τροχοβίλας αποτελείται απο λαμαρίνες και εξωτερικά από κυμματοειδείς λαμαρίνες. Μετά από καταγγελία στην πολεοδομία, μου επεβλήθη πρόστιμο. Επιπλεόν, η πολεοδομία έστειλε έγγραφο και στο ΙΚΑ. Παρ' όλα αυτά, δεν κατέχω άδεια για την τροχοβίλα. Θα ήθελα να με πληροφορίσετε σχετικά με το τι μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δες, άν η τροχοβίλα έχει την ταχύτητα όπισθεν. Αν την έχει σώθηκες. Την βάζεις και εξαφανίζεσαι κι όλα καλά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.