Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να προσφύγουμε ή όχι στο ΔΝΤ;


parist43

Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?

    • Ναί.εδώ που φτάσαμε δεν υπάρχει αλλη καλύτερη επιλογή
      1
    • Οχι.Τα πράγματα δεν ειναι τόσο σοβαρά όσο παρουσιάζοντε.
      8
    • Δεν ξέρω και είμαι προβληματισμένος
      7


Recommended Posts

Λύσεις

 

σήμερα διάβασα σε εφημερίδα την συνέντευξη ενός γεωλόγου (κος Φώσκωλος) που αναφέρει ότι έχουμε κοιτάσματα πετρελαίου, που μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες της χώρας κατά 2/3 μέχρι το 2045. Πρακτικά αυτό σημάινει περίπου 6% του ΑΕΠ λιγότερο το έτος για αγορά καυσίμων Τα συνολικά κοιτάσματα έχουν την αξία του δημόσιου χρέους, και μάλιστα είναι να απορεί κανείς που δεν έχει αρχίσει η άντλησή τους όταν το μεγαλύτερο μέρος τους είναι στο Ιόνιο και όχι στο Αιγαίο όπου υπάρχει ο μπαμπούλας.

 

υπάρχουν επίσης ισόποσα κοιτάμστα φυσ, αερίου αλλά και ποσά στερεοποιημένου μεθανίου που θεωρητικά υπολογίζονται από την Ρόδο μέχρι την Λευκάδα.

 

Η κυβέρνηση αν ήθελε σε μια νύχτα μπορεί να μαζέψει τα φαγωμένα...

 

Τέλος μια δική μου τρελή ιδέα είναι να αναλάβει το κράτος το 20% των λειτορυργικών εξόδων της βιομηχανίας της χώρας, παίρνωντας όμως και το 20% των κερδών της.

Οι υπάλληλοι μιας εταιρείας να κατέχουν το 30% και το υπόλοιπο 50% στους ιδιοκτήτες.

Τι προβλέπω σε αυτό.

Δημιουργία κερδών για το κράτος πέραν της φορολογίας.

έλεγχος του τζίρου και μείωση της φοροδιαφυγής

Ενίσχυση αστικής τάξης.

Διευκόλυνση επενδύσεων αφού το αρχικό κόστος της επένδυσης είναι μειωμένο

 

Το τελευταίο ίσχυσε αν θυμάμαι καλά στην περίπτωση της general motors με ποσοστά 55% κράτος 20% υπάλληλοι και 25% μέτοχοι.

 

Θα στο θέσω με μαθηματικά, όπως αρμόζει στους μηχανικούς.

Έστω ότι είμαι η χώρα Α και είσαι η χώρα Β, και έστω ότι έχω α αποθέματα πετρελαίου και έχεις β αποθέματα.

Έστω ότι την χρονιά 0 το πετρέλαιο κοστίζει Χ €/βαρέλι, την χρονιά ΜΑΧ κατά την οποία θα εξαντληθούν τα αποθέματά μας το πετρέλαιο κοστίζει Υ €/βαρέλι και το κόστος αυξάνει γραμμικά με τα χρόνια.

 

Αν παράλληλα πουλάμε και οι δύο, θα βγάλουμε τα ίδια ανά βαρέλι. Κ1=Κ2

 

Αν περιμένω να σου τελειώσει το απόθεμα, τότε θα έχεις βγάλει κέρδος Κ1=(Χ+ΜΑΧ*Β/Α)*0.5

και εγώ μετά θα βγάλω κέρδος

Κ2=(ΜΑΧ*Β/Α+ΜΑΧ)*0.5

 

Κ2-Κ1=(ΜΑΧ*Β/Α+ΜΑΧ)*0.5 - (Χ+ΜΑΧ*Β/Α)*0.5 = (MAX-X)*0.5

Απ' ότι καταλαβαίνεις μας συμφέρει να περιμένουμε να εξαντληθούν τα αποθέματα στην Αραβία (εντός μερικών δεκαετιων) και θα έχουμε ΕΠΙΠΛΕΟΝ κέρδος (MAX-X)*0.5 απ' ότι αν αρχίσουμε να πουλάμε τώρα.

 

Στους υπολογισμούς δεν έλαβα υπ' όψιν ότι όταν κάτι αρχίζει και τελειώνει η αξία αυξάνεται εκθετικά.

 

Καλύτερα να κρατηθούμε όσο μας παίρνει, κερδισμένοι θα βγούμε. Αυτή την στρατηγική ακολουθεί και η Αμερική, τα δικά της αποθέματα τα φυλάει. Λειτουργούν λίγες μόνο πετρελαιοπηγές ώστε σε περίπτωση προβλήματος με μέση ανατολή να μπορεί να καλύψει τις βασικές (στρατιωτικές;) της ανάγκες.

 

Αν δεν κάνω λάθος, πριν λίγο καιρό δόθηκαν εντολές να ξεκινήσει έρευνα για τα κοιτάσματα του Ιονίου και ειδικά μάλιστα στο Κατάκολο Ηλείας υπήρξαν και διαμαρτυρίες από κατοίκους γιατί θα τους χαλούσαν οι εγκαταστάσεις που ενδεχομένως θα δημιουργούνταν, το "ειδυλλιακό" τοπίο και θα έδιωχνε τα κρουαζιερόπλοια που δένουν στο λιμάνι. Καλά τις "διαμαρτυρίες" τις αφήνω ασχολίαστες. Αν είναι τόσο ανόητοι που προτιμάνε την "κίνηση" των μαγαζιών με σουβενίρ και των ψαροταβερνών από το να λύσουν το οικονομικό τους πρόβλημα, θα τους "νουθετήσουμε" οι υπόλοιποι εφόσον χρειαστεί. Αυτό το φαιδρό το κράτος μας τι έκανε τόσα χρόνια πέρα από το να βγάζει γραφικούς έως τρελλούς όσους επέμεναν ότι έχουμε σοβαρά κοιτάσματα στη χώρα;

 

Στο Κατάκολο δεν πρόκειται να φτιάξουν πετρελαιοπηγές επειδή το πολιτικό κόστος είναι μεγάλο.

Ρίξε μια ματιά σε αεροφωτογραφίες, π.χ. στο maps.google.com. Βάλε διαδρομή από το Κατάκολο έως την Μούτελη (Κατάκολον, Καλλιθέα, Κάτω Καβούρι, Κυανή Ακτή, Σπιάντζα) . Θα παρατηρήσεις μερικές χιλλιάδες παραθαλάσια ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ! Πολλοί από τους ιδιοκτήτες είναι πολιτικοί, στρατιωτικοί, αστυνομικοί, δικηγόροι, γιατροί, μηχανικοί, κτλ. Το πολιτικό κόστος από τυχόν μόλυνση της παραλίας θα είναι ανυπολόγιστο. Επίσης εκεί είναι η βασική κατοικία για αρκετούς μεροκαματιάρηδες που δεν έχουν αλλού στέγη για αυτούς και την οικογένειά τους.

Παλιότερα που είχε ξεκκινήσει η μπολντόζα να κατεδαφίζει σπίτια, μόλις έφτασε στο τρίτο σπίτι την περίμεναν με καραμπίνες. Όπως ήταν λογικό το θέμα σταμάτησε εκεί γιατί διαφορετικά θα άρχιζε εμφύλιος πόλεμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 452
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sdim ξέρω μέσες άκρες τι συμβαίνει στο Κατάκολο. Από εκεί τριγύρω έχω καταγωγή. Δεν πλησιάζεται η παραλία του Πύργου λόγω κυρίως μεδουσών που φέρνουν τα πλοία. Όσο για τα αυθαίρετα της Σπιάντζας είναι ζήτημα ετών πλέον να εξαφανιστούν με την πρόοδο του Κτηματολογίου. Δεν στερείται παραλιών η Ηλεία εξάλλου. Θα αναγκαστούν έστω και δια της βίας να υποχωρήσουν. Παραλιακή ζώνη μήκους 10άδων χιλιομέτρων ιδιοκτησίας Δημοσίου είναι η Ηλεία. Στην έσχατη των περιπτώσεων θα τους παραχωρήσουν αλλού και θα προχωρήσει το θέμα. Δεν είναι δυνατό όλη η Ελλάδα να κρέμεται από τα αμαρτωλά αυθαίρετα της παραλίας του Πύργου!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είμαι της άποψης ότι κοιτάσματα υπάρχουν. πόσα και σε ποιο βάθος είναι άλλο θέμα. πάντως αν ήταν πολλά και σε σχετικά μικρό βάθος σε κάποιο σημείο από την αρχαιότητα ως σήμερα π.χ. κάποιος από τους χιλιάδες σεισμούς ή άλλη αιτία, κάτι θα ανέβλυζε

 

Στοπ η δημοκρατική χούντα των χαρτογιακάδων που κυκλοφορούν στην Αθήνα και ορίζουν την τύχη των παιδιών μας.

 

Θα φάτε καλά.......

Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, ενωμένο Δου Νου Του

 

 

 

δυστυχώς δεν υπάρχει video από τον Αλογοσκούφη στο LSE προχθές.

 

προφανώς αναμένονται προσλήψεις στα σώματα ασφαλείας αφού θα θέλει μια διμοιρία ο καθένας για προστασία

Link to comment
Share on other sites

φίλε sdim, σωστά παραθέτεις ότι η άυξηση της τιμής του πετρελαίου θα αποφέρει περισσότερα έσοδα στην χώρα.

Όμως παράλληλα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οδηγούμαστε στο τέλος της εποχής του πετρελαίου. Και δεν εννοώ ότι τα κοιτάσματα θα εξαντληθούν αλλά θα αυξηθεί πολύ η τιμή του που θα καθιστά ασύμφορη την χρήση του.

επιπλέον ήδη έχει αρχίσει να εφαρμόζεται σταδιακά η χρήση άλλων τεχνολογιών πχ. υδρογόνο για παροχή ενέγειας. Ο λόγος που ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί μαζικά είναι ότι ακόμα η έρευνα δεν έχει προχωρήσει τόσο πολύ και κατά δεύτερο είναι πιο δαπανηρή από το πετρέλαιο.

 

οπότε προκύπτει το δίλημμα πότε ? μήπως θα είναι πολύ αργά να περιμένουμε την άντληση των κοιτασμάτων, όταν στο μέλλον ενδεχομένως να έχει προοδεύσει η τεχνολογία των εναλλακτικών πηγών ενέργειας, οπότε η χρήση του πετρελαίου να είναι οικονομικά ασύμφορη?

 

ενδεικτικά κάποια από τις 7 αδελφές έχει αρχίσει ήδη να σχεδιάζει την μαζική παραγωγή και τροφοδοσία του υδρογόνου.

 

Ειδικά την σημεριμή εποχή που η χώρα έχει ανάγκη την ανάπτυξη και την άύξηση των εσόδων της, μήπως είναι το σήμερα η απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι αν το η άνοδος της τιμής του πετρελαίου καθώς και των άλλων ορυκτών είναι μεγαλύτερη από το επιτόκιο από το ΔΝΤ. Αν ναι, μας συμφέρει να προσφύγουμε στο ΔΝΤ, αν όχι τότε δεν μας συμφέρει.

 

Γνωρίζω για τις νέες πηγές παραγωγής ενέργειας, αλλά νομίζω ότι είναι ακόμα ανώριμες.

Επιπλέον υπάρχουν πολλοί τομείς που απαιτούν πετρέλαιο για πρώτη ύλη: Βιομηχανία πλαστικών, καθαριστικών, θέρμανσης, ελαστικών, ασφάλτου, κτλ. Τι να τα κάνουμε τα οικολογικά αυτοκίνητα χωρίς δρόμους και λάστιχα για να κινηθούν;

Αν αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε σε ευρεία κλίμακα βιοαέριο και βιοντήζελ δεν θα φτάνει η γη για καλλιέργειες και για τροφή και για καύσιμα. Είμαστε ήδη πάρα πολλοί στον πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

βιοαιθανόλη και βιοντίζελ δεν είναι λύση, γιατί θα μαδήσουμε όλο τον πλανήτη.

χώρια που δεν λύνουν το πρόβλημα με τις εκπομπές CO2.

Το υδρογόνο και η τεχνολογία fuel cells είναι λύση, αλλά ακόμα σχεδιάζεται η μαζική εφαρμογή του.

 

η πετροχημική βιομηχανία στηρίζεται στο πετρέλαιο και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει εύκολα, αλλά ο λόγος εξάντλησης του πετρελαίου δεν οφείλεται καθαυτό στην χρήση του στα πετροχημικά, αλλά στην χρήση του για ενεργειακούς σκοπούς.

 

Φυσικά αν σταματήσει η χρήση του για ενέργεια τότε δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας για την πετροχημική βιομηχανία, αλλά έτσι όμως θα πέσει και η τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Αν ναι, μας συμφέρει να προσφύγουμε στο ΔΝΤ, αν όχι τότε δεν μας συμφέρει.

 

Ε δε νομίζω. Σου διαφεύγει ότι στα δάνεια εν γένει, οφείλεις να επιστρέψεις και το ...κεφάλαιο. Ενώ η εύρεση κοιτασμάτων πετρελαίου σημαίνει πρακτικά λεφτά από το πουθενά. Αλλά ας μην το συζητάμε καλύτερα. Και να υπάρχει πετρέλαιο, δεν υπάρχει ούτε η βούληση, ούτε το θάρρος, ούτε η ικανότητα να το εκμεταλευτούμε όσο εκλέγουμε πουλημένους.

Link to comment
Share on other sites

...

Και να υπάρχει πετρέλαιο, δεν υπάρχει ούτε η βούληση, ούτε το θάρρος, ούτε η ικανότητα να το εκμεταλευτούμε όσο εκλέγουμε πουλημένους

 

Σωστόόόός !

Link to comment
Share on other sites

βιοαιθανόλη και βιοντίζελ δεν είναι λύση, γιατί θα μαδήσουμε όλο τον πλανήτη.

η πλέον τεράστια φούσκα στις ΑΠΕ

Link to comment
Share on other sites

λίγο παλιό και από κάποιον που δεν μου είναι και πολύ συμπαθής αλλά αυτό μου είχε αρέσει

--------------------------------------------------------------------------

Το πρώτο πράγμα που μου είπαν οι Έλληνες φοιτητές στη Γερμανία, όταν 19χρονος έφτασα εκεί για να σπουδάσω, ήταν: «Οι Γερμανοί είναι χαζοί».

«Όλοι;» ρώτησα.

«Μωρέ όλοι! Ό,τι τους πεις το χάβουν».

Και βροχή τα παραδείγματα. Ο ένας είχε πει ότι ήταν μποξέρ (και τον πίστεψαν), ο άλλος ότι πιλοτάριζε αεροπλάνο.

«Καλά», ρώτησα, «αποφασίσατε πως είναι χαζοί, επειδή σας θεωρούν σοβαρούς και αξιόπιστους;».

Δεν νομίζω πως κλόνισα κάποιον. Το ότι οι Γερμανοί δεν σου έλεγαν: «Άντε ρε - με δουλεύεις;», το ότι σε αντιμετώπιζαν ως σοβαρό άνθρωπο και όχι ως απατεώνα ήταν για τους Έλληνες συμφοιτητές μου η μέγιστη χαζομάρα.

 

http://www.lifo.gr/mag/columns/2714

 

------------------------------------------------------

 

Στην ΝΕΤ μπούκαραν απόψε και ψάχναν τη διαμαντοπούλου, προχθές ο κακλαμάνης έκατσε στις τουαλέτες μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.