Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής περιβαλλοντικής μελέτης


Recommended Posts

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/EPAGELMATIKA_DIKAIWMATA

 

Καλησπέρα στο φόρουμ!!

Θα ήθελα να μου πει αν γνωριζει κάποιος αν μπορουμε οι μηχανολογοι μηχανικοι να υπογραψουμε περιβαλλοντικη μελέτη κατηγορίας Β 4.

Για κοίτα έδω. Κάτι μπορεί να έχει:

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=11

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Dimitri, χωρίς πτυχίο κατηγορίας 27 (περιβαλλοντικά), δικαίωμα για υπογραφή μελέτης ΜΠΕ, έχουμε μόνο για την κατηγορία Β4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Συνάδελφε Dimitri, χωρίς πτυχίο κατηγορίας 27 (περιβαλλοντικά), δικαίωμα για υπογραφή μελέτης ΜΠΕ, έχουμε μόνο για την κατηγορία Β4.

 

καλησπέρα,

ψάχνω όλη μέρα σήμερα να βρώ πού αναφέρεται το ότι όλοι οι μηχανικοί έχουμε δικαίωμα υπογραφής Β4 (όπου είναι αρμόδια η νομαρχία). Μπορεί κάποιος να είναι πιο συγκεκριμένος?

Έχω υπογράψει μια μελέτη-τεχνική έκθεση για ΦΒ 100 kW σε Natura και ο υπάλληλος της περιφέρειας μου ζητάει μελετητικό κατηγορίας 27. Το είπα οτι έχω δικαίωμα υπογραφής και μου ζητάει την νομοθεσία που το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να έχεις μελετητικό πτυχίο κατηγορίας 27. Περιβαλλοντικές Μελέτες (Προεδρικό Διάταγμα υπ΄. αριθ. 256/1998). Αν δεν το έχεις δεν μπορείς να την πραγματοποιήσεις. Για ρίξε και μια ματιά εδώ http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=259&language=el-GR

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ DionysisM,

το λινκ που έστειλες δεν ενισχύει αυτό που υποστηρίζεις, απεναντίας διαχωρίζει τις

α. Προμελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων και Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων

με

β. περιβαλλοντική έκθεση όταν το έργο/δραστηριότητα κατατάσσεται στην υποκατηγορία Β4

και ενισχύει αυτό που αναφέρεται και στο site της ένωσης πτυχιούχων περιβαλλοντολόγων ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ψάχνω όλη μέρα σήμερα να βρώ πού αναφέρεται το ότι όλοι οι μηχανικοί έχουμε δικαίωμα υπογραφής Β4 (όπου είναι αρμόδια η νομαρχία). Μπορεί κάποιος να είναι πιο συγκεκριμένος?

Έχω υπογράψει μια μελέτη-τεχνική έκθεση για ΦΒ 100 kW σε Natura και ο υπάλληλος της περιφέρειας μου ζητάει μελετητικό κατηγορίας 27. Το είπα οτι έχω δικαίωμα υπογραφής και μου ζητάει την νομοθεσία που το αναφέρει.

 

 

Συνάδελφε, καταρχήν να σου πώ, οτι δεν έχω την εγκύκλιο που αναφέρω, αλλά μου την είχαν δείξει παλιά στη Δ/νση Περιβάλλοντος της Νομ. Αθηνών, κάπου στο 2005-6.

 

Για την τεχνική περιγραφή για τα ΦΒ 100 kW σε περιοχή Natura 2000, δες το άρθρο 10 της ΚΥΑ 11014/03 (ΦΕΚ 332Β/2003), η οποία σε παραπέμπει στο άρθρο 6 της ΚΥΑ 33318/1998 (ΦΕΚ 1289Β).

 

Μάλλον έχει δίκιο ο υπάλληλος που σου ζητάει πτυχίο κατ. 27, γιατί πρέπει να είναι μάλλον κατηγορία Α2

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος ο υπάλληλος μου είπε οτι απο Β3 που είναι οταν πάει στην περιφέρεια, υποβιβάζεται σε Β4 και διεκπαιρεώνεται απο την αρμόδια νομαρχία.

Επίσης τα ΦΒ είναι χαμηλής όχλησης και δεν μπορεί να είναι Α2.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γράφεις οτι είναι κατηγορία Β3, δεν το λές απο την αρχή!!!

 

Συνεπώς, αφού είναι τέτοια και την καταθέτης στην Περιφέρεια, θέλει πτυχίο κατ. 27, ανεξάρτητα αν την υποβιβάζουν στην Β4 και την στέλουν έπειτα για διεκπαιρέωση στην Νομαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.