Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί τοπογραφικών


Recommended Posts

Σαν απειρος πανω σε τετοια θεματα,επειδη τωρα αρχιζω την ενασχολιση μου με αυτα,θα ηθελα τη βοηθεια σας.Μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες διαβαζοντας μερικα posts οποτε ζηταω διευκρινησεις,σχετικο προτεινομενο βιβλιο η και ιστοτοπο.

 

α)Ποτε αναφερομαστε σε οικοπεδο,ποτε σε αγροτεμαχιο και ποτε σε γηπεδο?Μηπως παιζει ρολο αν ειναι εκτος σχεδιου?

 

β)Ποτε απαιτειται εξαρτημενο τοπογραφικο διαγραμμα?Εξαρτηση εννοειται απο σταθερα τριγωνομετρικα σημεια η και κατι αλλο που μου διαφευγει?

 

γ)Τι σημαινει επικαιροποιηση τοπογραφικου και ποτε απαιτειται?

 

δ)Ποτε θελουμε μεγαλυτερη ακριβεια στις διαστασεις των τοπογραφικων σχεδιων?(π.χ. επαρκουν παντα τα 2 δεκαδικα ψηφια)?

 

ε)Τι ειναι το συστημα ΕΓΣΑ και ΗΑΤΤ?

 

στ)Σε ποιες περιπτωσεις πρεπει ν αναγραφεται σε τοπογραφικο η δηλωση Ν.551/77, Ν.1337/83, Ν.3481/06 και η δηλωση του ιδιοκτητη για την ορθοτητα των οριων?

 

Αυτα τα ολιγα :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελείωσες Τοπογράφος Μηχανικός και ρωτάς τι είναι το σύστημα EΓΣΑ και τί το Hatt ;

 

Αυτά είναι βασικές γνώσεις που οφείλεις να γνωρίζεις τελειώνοντας τη σχολή Τοπογράφων Μηχανικών .

 

Βιβλίο βεβαίως: Τοπογραφία Βλάχος 1 και 2 . Αλλά και άλλα βιβλία που θα βρεις με τίτλο Τοπογραφία βοηθάνε .

Link to comment
Share on other sites

Πολ. μηχανικος ειμαι,αλλα μου δημιουργηθηκαν οι αποριες διαβαζοντας καποια posts.Τα υπολοιπα απλα συγχεονται στο μυαλο μου και θα ηθελα να μου τα ξεκαθαρισει καποιιος.Thanks

Link to comment
Share on other sites

Στο αρθρο 2 του ΓΟΚ οριζεται οτι η εκταση που βρισκεται εντος σχεδιου η εντος οικισμου ονομαζεται οικοπεδο. Οτι ειναι εκτος ονομαζεται γηπεδο.

 

Η δηλωση του 651/77 (οχι 551) αναγραφεται σε καθε τοπογραφικο για μεταβιβαση κλπ.

Η δηλωση του 1337/83 αναγραφεται αν ειναι εντος σχεδιου.

Η δηλωση του ιδιοκτητη καλο ειναι για δικη σου εξασφαλιση να υπαρχει παντα.

Εξαρτηση ειναι αυτο που ειπες.

 

Για τα υπολοιπα επειδη ειμαι ΠΜ και θα μου την...πεσουν οι συναδελφοι Τοπογραφοι σε παραπεμπω σε αυτους.

 

Για το αγροτεμαχιο , και θα ηθελα πραγματικα και εγω την αποψη των συναδελφων πανω σε αυτο , η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι λαθος να το αναφερουμε ετσι γιατι ειναι σαν να κανουμε και χαρακτηρισμο της εκτασης ως προς το αν ειναι δασικη η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να γράψουμε αγροτεμάχιο αν έχουμε ικανά στοιχεία που να δικαιολογούν τον όρο αγροτεμάχιο. πως αναγράφεται στα παλαιότερα συμβόλαια, αν καλλιεργείται, αν η ευρύτερη έκταση είναι αγροτική κτλ. Αν υπάρχουν αμφιβολίες επειδή είναι χέρσο ή επειδή είναι βραχώδες ή επειδή έχει πεύκα ή χαμηλή βλάστηση κτλ γράφουμε γεωτεμάχιο. Αν είναι δασικό υπάρχει γενικότερο πρόβλημα. γιατί μπορεί να είναι πράγματι αγροτεμάχιο και να καλλιεργείται αλλά να έχει χαρακτηριστεί από την δασική υπηρεσία ως δασικό. (όλα αυτά γενικά και για προβληματισμό γιατί κάθε τοπογραφικό, κάθε συμβόλαιο, κάθε περιοχή έχει τις ιδιαιτερότητές του.)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσες Τοπογράφος Μηχανικός και ρωτάς τι είναι το σύστημα EΓΣΑ και τί το Hatt ;

 

Αυτά είναι βασικές γνώσεις που οφείλεις να γνωρίζεις τελειώνοντας τη σχολή Τοπογράφων Μηχανικών .

 

Βιβλίο βεβαίως: Τοπογραφία Βλάχος 1 και 2 . Αλλά και άλλα βιβλία που θα βρεις με τίτλο Τοπογραφία βοηθάνε .

 

Φιλε thomas παρατηρησα οτι γινεσαι εχθρικος σε μηχανικους που δεν ειναι ΑΤΜ, αν το φορουμ ειναι μονο για ΑΤΜ με την εγγραφη να στελνετε στους admin και αντιγραφο του πτυχιου για να γραφονται αποκλειστικα ΑΤΜ. Ειμαι μηχναικος εργων υποδομης απο ΤΕΙ και στα μαθηματα Τοπογραφιας, Ειδικων Θεματων Τοπογραφιας,GIS,Στοιχεια Κτηματολογιου ΔΕΝ μας μαθανε δυστυχως βασικες γνωσεις τοπογραφιας οποτε και εγω στην "πιατσα" εμαθα τι ειναι το ΕΓΣΑ και το HATT. Αν θελεις απο καλοσυνη να βοηθησεις καποιον που ρωταει κατι στο φορουμ βοηθησε τον αν δεν θελεις απλα μην απαντας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε thomas παρατηρησα οτι γινεσαι εχθρικος σε μηχανικους που δεν ειναι ΑΤΜ, αν το φορουμ ειναι μονο για ΑΤΜ με την εγγραφη να στελνετε στους admin και αντιγραφο του πτυχιου για να γραφονται αποκλειστικα ΑΤΜ. Ειμαι μηχναικος εργων υποδομης απο ΤΕΙ και στα μαθηματα Τοπογραφιας, Ειδικων Θεματων Τοπογραφιας,GIS,Στοιχεια Κτηματολογιου ΔΕΝ μας μαθανε δυστυχως βασικες γνωσεις τοπογραφιας οποτε και εγω στην "πιατσα" εμαθα τι ειναι το ΕΓΣΑ και το HATT. Αν θελεις απο καλοσυνη να βοηθησεις καποιον που ρωταει κατι στο φορουμ βοηθησε τον αν δεν θελεις απλα μην απαντας.

 

 

Πολύ σωστά ... Δεν χρειάζεται τόση ένταση και τόση ειρωνεία.

Link to comment
Share on other sites

Το επικίνδυνο είναι να μαθαίνεις στην πιάτσα τι είναι το ΕΓΣΑ και τι το Hatt και να νομίζεις πως το έμαθες ...

Link to comment
Share on other sites

Το επικίνδυνο είναι να μαθαίνεις στην πιάτσα τι είναι το ΕΓΣΑ και τι το Hatt και να νομίζεις πως το έμαθες ...

 

Το ότι συνεχίζεις με κάνει να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ποιό βαθύ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.