Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρότητα φακέλου για νέα άδεια


Recommended Posts

Εντάξει βρε παιδιά, μπορεί ο άνθρωπος (πελάτης) να θέλει μια εξυπηρέτηση.....

Εξυπηρετήσεις με την τωρινή οικονομική κατάσταση βρε παιδιά!

Γράψτα και κλάψτα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να υποβάλλεται παράβολο αμοιβής μηχανικού για τις απαιτούμενες μελέτες της πληρότητας.

 

Αρα αφού απαιτούνται αρχιτεκτονικά , παθητική και τοπογραφικό για την πληρότητα , πρέπει αυτά να είναι πληρωμένα.

 

Οσο για αυτό

 

Έχει αλλάξει το παλίο σύστημα που βάζαμε την ελάχιστη?

 

δεν έχει αλλάξει τίποτα. Απλά οι πολεοδομίες επί σειρά ετών κάνανε δεκτούς τους φακέλους με αμοιβή 5000λ το οποίο όμως δεν ήταν σωστό. Τώρα το ελέγχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ποιος ειναι αυτος που παει να χτισει, να ριξει κατι δεκαδες/εκατονταδες χιλιαδες ευρω και δεν εχει να πληρωσει την αμοιβη για την αδεια?

Αν δεν εχει να μην χτισει.

Αν εχει να πληρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου. Δλδ για να πάρω πληρότητα φακέλου, από τις αποδείξεις πληρωμών επαρκεί η απόδειξη κατάθεσης αμοιβής του μηχανικού για αρχιτεκτονικά στατικά και παθητική πυροπροστασία ή πρέπει συμπληρωματικά να καταβάλλω και τσμέδε μηχανικού και ιδιοκτήτη, φορολογικά έξοδα , τέλη υπερ δήμου κλπ? Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

 

ΥΓ:Ένα τόσο απλό θέμα έχει τόσες προεκτάσεις που τελικά γίνεται περίπλοκο...:D

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να πάρω πληρότητα φακέλου, από τις αποδείξεις πληρωμών επαρκεί η απόδειξη κατάθεσης αμοιβής του μηχανικού για αρχιτεκτονικά στατικά και παθητική πυροπροστασία...

Αυτά μόνο, τα υπόλοιπα κατά τον έλεγχο των φορολογικών.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Γνωρίζετε αν μπορω να πάρω πληρότητα και μόνο με την καταβολή της ελάχιστης αμοιβής μελέτης 1100ευρώ. Βασικά ρωτάω καθώς η άδεια αφορά συγγενικό μου πρόσωπο και ουσιαστικά η αμοιβή μου θα είναι μηδενική (δεν έχω δικαίωμα απαλλαγής καθώς πρόκειται για εταιρεία). Βιάζομαι ωστόσο να πάρω πληρότητα για να προλάβω ενδεχόμενες αλλαγές στην περιοχή...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από την πολεοδομία που ανήκει το έργο . Πρόσεξε όμως μήπως μετά , αν αλλάξουν οι όροι δόμησης στην περιοχή ή και κάποιοι υπάλληλοι , μήπως ξανακάνουν έλεγχο πληρότητας και σου επιστρέψουν τον φάκελο ως μη πλήρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.