Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

κανεις δεν θα μου πει πως θα κοστολογησω την δουλεια μου.....ειναι η κατωτατη οποιος θελει αμοιβεται με αυτην....ελευθερη αγορα ειμαστε και ζητω αυτο που πιστευω.....μπορει να παει αλλου.....δεν ειμαι ο μοναδικος συμβολαιογραφος σε ενα νησι πχ ωστε να βαζω και κοινωνικα κριτηρια.....

 

οι αμοιβες εκδοσης αδειας πουναι μειωμενες απο η/χ ενω ειναι κανονικος κατοικησιμος χωρος λεει καποιος κατι γιαυτο?

 

οσο για αρπαχτη δεν το βλεπω καθολου ετσι εγω.....πριν την εγκυκλιο επρεπε να υπογραψω δηλωση αντοχης για το παταρι...επισης να σου τονισω οτι πρεπει να κανεις αυτοψια .....αν αυτος εχει κλεισει και μπαλκονι κλειστο μπορει εγω να τρεχω καποια στιγμη ?

 

 

και ζητω 450 ουτε καν 500 !!!

 

ΚΑΙ ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=16665

 

το τι @@@@ μπορει να φαμε απο τον καθε εναν ιδιοκτητη δεν το φανταζεσαι !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@akius

Νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι δεν σου υπέδειξε κανένας (πόσο μάλλον εγώ) το πόσο θα κοστολογήσεις τη δουλειά σου. Επίσης να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι δεν υπογράφεις κανένα έντυπο που βεβαιώνεις ότι δεν υπάρχουν άλλες παρανομίες στην οριζόντια ιδιοκτησία. Όσο για τις αμοιβές της άδειας για τους η/χ μπορώ να σου αντιτείνω χίλια δυο επιχειρήματα: 1) μην κάνετε εκπτώσεις (καλός συνεργάτης, εργολάβος που μου δίνει δουλειές άρα θέλει και την εκπτωσούλα του γιατί αλλιώς θα πάει στον απέναντι, κ.λ.π.) 2) Σαν επιβλέπων μην τον αφήσεις να τους κλείσει ή τουλάχιστον ξεκαθάρισε το από την αρχή.

Νομίζω ότι τα κεφαλαία (φωνάζω) δεν έχουν θέση στην κουβέντα μας.

Επίσης πληροφοριακά να σε ενημερώσω ότι έχω πολύ μεγάλη φαντασία.

Και κάτι άσχετο πότε τέλειωσες από Ξάνθη?

 

 

"Αρπαχτή" μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε χρονικά και μόνο. ......................... δε σημαίνει λοιπόν ότι τα 1200 ευρώ είναι "αξιοπρεπές μηνιάτικο".

 

Φιλέ μου έχουμε πολύ διαφορετική αντίληψη επί του θέματος. Ο συγκεκριμένος νόμος δεν είναι για την "ανάπτυξη" του κλάδου μας, αν εννοείς έστω και ειρωνικά κάτι τέτοιο. Το τι κάνει το κράτος για την ανάπτυξη του κλάδου μας και τι εμείς είναι το θέμα μιας άλλης συζήτησης. Όσον αφορά την ανάλυση των ημερών που έκανες διαφωνώ. Προσωπικά κάνω την επίσκεψη πρωί - πρωί για να γλιτώσω και τη ζέστη, στη συνέχεια περίπου τρεις ώρες στο γραφείο για την ετοιμασία χαρτούρας και φακέλου. Δύο επισκέψεις στην πολεοδομία: μία για να κάνω αίτηση για το φάκελο και μία να φωτοτυπίσω τα σχέδια και για να καταθέσω. Ενδιάμεσα, ραντεβού στο γραφείο για να μου φέρουν εξουσιοδότηση, παράβολο και αμοιβή. Εθνική, εφορία ενδιάμεσα και τέλος.

 

───────────────────

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

1. τα κεφαλαια αν δεις ποτε δνε τα χρησιμοποιω απλα επειδη μπηκε μετα τακανα για να τα βλεπετε σαν προσθηκη....αν θεωρησες οτι τοκανα για φωνη επειδη ετσι ειναι το εντ ζητω συγγνωμη...

 

2, μπηκα 96 βγηκα 2003 εχει σημασια τοσα χροναι εκει πανω

 

3.ξεχνας οτι θα πας και οταν βγουν τα προστιμα και οτι θα ξαναπας για τελικη σφραγιδα....εγω με αυτα που ζητω παω και για αρχικα παραβολα δλδ τα 250 η 350....ενταξει αφου παω για το φεμ βαζω καια υτα στο πακετο....

Link to comment
Share on other sites

1. Οκ για τα κεφαλαία δεν το κατάλαβα.

2. Κοντά είμαστε. Μάλλον γνωριζόμαστε. Αν θέλεις στείλε πμ.

3. Το θέμα των υπηρεσιών που παρέχουμε και το πόσο τις κοστολογούμε όπως ξαναείπα είναι υποκειμενικό.

Απλά εδώ και μέρες διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα και έχω τρελαθεί με το πόσο διαφορετικά το αντιμετωπίζαμε 10 μήνες πριν. Τότε υπήρχαν σχεδόν απαξιωτικά σχόλια για τους συναδέλφους που έλεγαν ότι θα ασχοληθούν με τη διαδικασία. Και τώρα είναι πολύ μικρή η αμοιβή μας. Απλά θέλω να καταδείξω την (τότε) υποκρισία εκ μέρους πολλών συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

εγω και την προηγουμενη φορα ασχοληθηκα....

εχω μαθει ακομα και λεφτα να βρισκω στον δρομο .. Πρωτα να τα μετρω και μετα να τα βαζω στην τσεπη....να ξερω βρε αδερφε ποσα εχω αχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτοί οι "ρεπόρτερ-ερευνητές" δημοσιογράφοι, είναι για τα μπάζα !!!

Το 1000 λ το έκαναν 1000 ευρώ !!!

Τι να πεις πια, ΕΛΕΟΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Στον έναν από τους δύο κόβεις. Ρώτα τους σε ποιό όνομα τη θέλουν και το πολύ πολύ βάλε στην αιτιολογία ότι υπάρχει "συνιδιοκτησία με τάδε" όπως προτάθηκε και ας τα βρει ο λογιστής τους με φωτοτυπία κ.λ.π. Σύζυγοι είναι κοινή δήλωση κάνουν, δεν υπάρχει θέμα ούτως ή άλλως. Σιγά μην καθόμαστε να χαλάμε ένα μπλοκ το μήνα και να τρέχουμε κάθε τρεις και λίγο να θεωρούμε, για τις κουταμάρες με τις αποδείξεις. Ο υδραυλικός δηλαδή που φτιάχνει το σιφώνι, μοιράζει το ποσό σε 4 ΑΠΥ να πάρει από μια το κάθε μέλος της οικογένειας;

 

Ρώτησα τον λογιστή και μου είπε πως αφού είναι ιδιώτες, μπορώ να κόψω μια ΑΠΥ με δύο ονόματα.

Το θέμα είναι μετά στο ΦΕΜ. Αν κόψω την ΑΠΥ σε ένα πρέπει να γράψω και στο ΦΕΜ μόνο τον ένα. Μηπως δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα στην πολεοδομια επειδή το ΦΕΜ θα έχει μόνο το ένα όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.