Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Νομίζω ότι αυτή την κουβέντα την έχουμε εξαντλήσει αρκετά.

Δηλαδή σπουδάζαμε τόσα χρόνια για να μετράμε το μηνιάτικο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να μου πεις ποσο θα ειναι τα μηνιατικα απο αυγουστο και μετα και το ξανσυζηταμε...

 

αν ειχαμε μονιμη μισθοδοσια ναι....κανα 1500 8ωρο καλα θατανε...

 

οσο για τα τεμαχια ειναι αναλογα αν ειναι ιδια πολεοδομια και τα πας και ολα μαζι...γιατι αν τα πας ενα ενα αστα....

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τουλάχιστον αυτό ισοδυναμεί με ένα αξιοπρεπές μηνιάτικο.

 

...γραμματέως και στην ελλάδα. Θα συμφωνήσω... Θα μου επιτρέψεις όμως εγώ να τοποθετώ "μισθολογικά" τον εαυτό μου λίιιγο παραπάνω.

Ανοίξτε τα μάτια σας, βάλτε κάτω τα νούμερα και κατανοήστε ότι πρόκειται για μια "αρπαχτή" που θα κρατήσει 6-8-10 μήνες. Αντίθετα η "ρετσινιά" ότι οι Μηχανικοί (οφείλουν να) κάνουν κοινωνική πολιτική τη στιγμή που αρνείται να κάνει ...το κράτος, θα κρατήσει για πάντα. Θα πεθάνουμε στην ψάθα αν δεν αλλάξουμε μυαλά και με το ("συνταξιοδοτικό") μέλλον που μας επιφυλάσσουν...

Link to comment
Share on other sites

κοινωνικη πολιτικη το κρατος με τα λεφτα μας...

 

αλλα τους μηχανικους δεν μας εκανε καμια διευκολυνση οπως κανει με τα στεγαστικα των δημοσιων υπαλληλων....

 

εγω κανονικα πληρωνω και δεν μπορω να παρω ουτε παυση 2 μηνων....

 

το τσμεδε το θελει κανονικα....

 

το φπα στην ωρα του.....

 

σε ολα ναμαι ενταξει και να λιωνω και για 180 ευρω....

 

ναι αν τα πανε οι ιδιωτες πολεοδομια μονο για τεχνικη εκθεση καλα ειναι 180 καθαρα...

 

και για οποιον μου φερει πανω απο 5-6 μαζεμενα.....

 

 

για 1-2 και αναλογα την πολεοδομια ζητω 450 και σε οποιον θελει....ας κονομησει και κανενας αλλος συναδελφος....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας. Οι συνιδιοκτητες είναι ζευγάρι (συνήθης περίπτωση στην Ελλάδα), πως κόβω ΑΠΥ; Και στα δύο΄ονόματα ή μονο στον ένα; Στο εντυπο του ΦΕΜ τι συμπληρώνω;

Link to comment
Share on other sites

Στον έναν από τους δύο κόβεις. Ρώτα τους σε ποιό όνομα τη θέλουν και το πολύ πολύ βάλε στην αιτιολογία ότι υπάρχει "συνιδιοκτησία με τάδε" όπως προτάθηκε και ας τα βρει ο λογιστής τους με φωτοτυπία κ.λ.π. Σύζυγοι είναι κοινή δήλωση κάνουν, δεν υπάρχει θέμα ούτως ή άλλως. Σιγά μην καθόμαστε να χαλάμε ένα μπλοκ το μήνα και να τρέχουμε κάθε τρεις και λίγο να θεωρούμε, για τις κουταμάρες με τις αποδείξεις. Ο υδραυλικός δηλαδή που φτιάχνει το σιφώνι, μοιράζει το ποσό σε 4 ΑΠΥ να πάρει από μια το κάθε μέλος της οικογένειας;

Link to comment
Share on other sites

...Αντίθετα η "ρετσινιά" ότι οι Μηχανικοί (οφείλουν να) κάνουν κοινωνική πολιτική τη στιγμή που αρνείται να κάνει ...το κράτος, θα κρατήσει για πάντα...

αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα!!!

 

κοινωική πολιτική στη δική μας πλάτη

Link to comment
Share on other sites

να μου πεις ποσο θα ειναι τα μηνιατικα απο αυγουστο και μετα και το ξανσυζηταμε...

 

αν ειχαμε μονιμη μισθοδοσια ναι....κανα 1500 8ωρο καλα θατανε...

 

οσο για τα τεμαχια ειναι αναλογα αν ειναι ιδια πολεοδομια και τα πας και ολα μαζι...γιατι αν τα πας ενα ενα αστα....

 

Φίλε μου είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και πρέπει να σταθμίζεις διάφορα πράγματα πριν ζητήσεις ένα ποσό για αμοιβή για μια διαδικασία που όπως παραδεχόμαστε και εμείς οι ίδιοι είναι "αρπαχτή" (δεν ασπάζομαι την χρήση αυτής της λέξης αλλά έχει αναφερθεί επανηλειμμένα εδώ μέσα). Φαντάσου πώς το βλέπει ο ιδιώτης που του ζητάς 500€. Το γεγονός ότι υπάρχει προθεσμία μέχρι το τέλος του χρόνου σου δίνει την ευχέρεια να μαζέψεις 5 - 6 φακέλους για κάθε πολεοδομία και να πας μία φορά.

 

...γραμματέως και στην ελλάδα. Θα συμφωνήσω... Θα μου επιτρέψεις όμως εγώ να τοποθετώ "μισθολογικά" τον εαυτό μου λίιιγο παραπάνω.

 

Το πού τοποθετεί ο καθένας τον εαυτό του μισθολογικά είναι καθαρά προσωπικό και απολύτως σεβαστό.

Το να βλέπει όμως την όλη διαδικασία ώς μέσο για να πιάσει το "μισθολογικό" του ταβάνι το θεωρώ λίγο περίεργο, αφού στο επάγγελμά μας άλλες είναι οι κύριες και "επιθυμητές (από ότι συμπεραίνω από τα λεγόμενα των περισσοτέρων) ασχολίες.

Άλλωστε να σας θυμίσω αντίστοιχη συζήτηση που είχε γίνει εδώ για το πόσο θα χρεώνουμε την όλη διδικασία με το Σουφλιονόμο. Αν θέλετε ανατρέξτε λίγο σε εκείνη για να δείτε τις απόψεις των περισσοτέρων.

Link to comment
Share on other sites

"Αρπαχτή" μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε χρονικά και μόνο. Υπό την έννοια ότι το ελληνικό κράτος, όπως πάντα αντιμετωπίζει το θέμα της "ανάπτυξης" του κλάδου μας ειδικά αν θες, αποσπασματικά. Που σημαίνει ότι: μίλησες για 7 "τακτοποιήσεις" οι οποίες θα σου αποφέρουν το "αξιοπρεπές" (κατά τη γνώμη σου) ποσό των ...1200 κάτι ευρώ. 7 τακτοποιήσεις σε ένα μήνα, επειδή προφανώς δεν πρόκειται να σου έρθουν μαζεμένες (εξετάζω την μέση περίπτωση), σημαίνει 7Χ2 ημέρες τρέξιμο, μίνιμουμ.

Αν και το 7Χ3 είναι μάλλον τελικά πιό κοντά στην πραγματικότητα. Αν θες όχι 14-15 μέρες πλήρους απασχόλησης, αλλά σίγουρα 15 πρωινά. Τα 2/3 δηλαδή ενός εργάσιμου μήνα. Και θέλω να πιστεύω ότι ασφαλώς δεν αναφερόσουν και σε πλήρη διεκπεραίωση αλλά μόνο στο ραντεβού για την αυτοψία και την υπογραφή στην τεχνική έκθεση.

Το ότι είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες και έχουμε τη δυνατότητα (και την αφέλεια) να θυσιάζουμε προσωπική ζωή, οικογενειακή ζωή, υγεία κλπ. και προτιθέμεθα αγόγγυστα να δουλεύουμε ...15ώρα μέχρι αργά τη νύχτα (μετά τα "πρωινά" τρεξίματος που ανέφερα), οπότε και μπορούμε παράλληλα ...αργά το βράδυ να κάνουμε και κάτι άλλο, δε σημαίνει λοιπόν ότι τα 1200 ευρώ είναι "αξιοπρεπές μηνιάτικο".

 

Υ.Γ. Εγώ προσωπικά, δε "σνομπάρω" καμιά ασχολία. "Κύρια και επιθυμητή" ασχολία για μένα, είναι οποιαδήποτε, υπό τον όρο ότι αμοίβεται όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.