Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

@An_Archi

Aν είναι πρώτη κατοικία 33,71*570*7% (επειδή ξεπερνά τα 25τμ) = 1345,03€

Αν είναι άλλη κατοικία ο συντελεστής ανεβαίνει στο 8.5% και αν είναι άλλη χρήση 10.5%...

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις το νόμο τα ανεφέρει ξεκάθαρα και με πίνακες όλα σε αυτό το θέμα....

 

@tpanag

To ίδιο μου τυχαίνει και εμένα...δυσανασχετούν που τους λέω την κατώτατη κάποιοι...και φυσικά θέλουν να τους πάρω τα σχέδια, να τους πληρώσω τα παράβολα κλπ...όλα απ' το σπίτι...Δε λέω να τα κάνω και αυτά με την αναδουλειά που έχει πέσει, αλλά μην ξεφτιλιζόμαστε κιόλας!!! Κατώτατη και ούτε λεπτό παρακάτω!! Και σωστοί και ηθικοί...ας είμαι νέος μηχανικός δε μπορώ να απαξιώνω τη δουλειά μου και των υπόλοιπων συναδέλφων!!

Αλλά τι ψάχνουμε...ο κόσμος ψάχνει το φθηνότερο και δεν φταίει γιατί δν υπάρχει χρήμα...αυτοί που καταστρέφουν την πιάτσα είναι οι συνάδελφοι που ακόμα και μέσα σε πολεοδομίες και εφορίες αναρτούν φυλλάδια με προσφορές επί της κατώτατης σε ομαδικές, όπως λένε τακτοποιήσεις, χωρίς να ελέγχονται από κανέναν!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@archthanos

ευχαριστώ πολύ το βρήκα τελικά. Είχα κατεβάσει το νόμο και τον είχα διαβάσει αλλά για κάποιο λόγο δεν έβλεπα - δεν έβγαινε στον υπολογιστή - τον πίνακα με τα ποσοστά του άρθρου 6.

Link to comment
Share on other sites

@An_Archi επιβεβαίωσε την τιμή ζώνης γιατί κάτι δε μου πάει καλά. Εκτός του ότι φαίνεται χαμηλή (υποθέτω βέβαια ότι πρόκειται για εκτός Αττικής περιοχή), είναι λίγο περίεργο το νούμερο. Όπως θα δεις εδώ: http://www.ypan.gr/docs/times_zonis.pdf όλες οι τιμές ζώνης είναι ακέραια πολλαπλάσια του 50. 570Ε δε βρίσκω πουθενά.

 

@archthanos Λέω να πάω αυτές τις μέρες σε κανένα "μαγαζί" από αυτά που διαφημίζονται τρελλά με φυλλάδια κλπ. να κάνω ότι ενδιαφέρομαι για μπόλικες τακτοποιήσεις. Να δω τι θα μου πουν από περιέργεια και πόση πίεση θα χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

το είδα αλλά τις πήρα από την τοπική πολεοδομία για εκτός σχεδίου. Για παράδειγμα στο Δήμο Επιδαύρου, Δ.Δ. Αρχαίας Επιδαύρου δείνει το χαρτί για κατοικία 460€/τ.μ. τιμή εκκίνησης, για μονοκατοικία 640€/τ.μ. και για επαγγελματική στέγη 390€/τ.μ. Υπάρχουν και για άλλες κατηγορίες κτιρίων, στα εντός σχεδίου πάλι είναι πολύ υψηλότερα από 800-1300€/τ.μ. Γιατί να μου έδινε η ίδια η πολεοδόμος λάθος στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα φίλε κάτσε... Έπρεπε να με προβληματίσει αυτό το "για μονοκατοικία" που είπες στην αρχή! Το νούμερο που λες, προφανώς είναι τιμή αφετηρίας (Κ1, Κ2 ή Κ3) του μικτού συστήματος και όχι τιμή ζώνης. Η περίπτωσή σου είναι εκτός ΑΠΑΑ τότε. Από όσο θυμάμαι όμως, δεν το πάμε έτσι! Αν είναι εκτός ΑΠΑΑ το ακίνητο, θα αναζητήσεις και θα βρεις τη μικρότερη τιμή ζώνης του Δήμου που υπάγεται και αν δεν υπάρχει του Νομού! Ας το επιβεβαιώσουν και άλλοι συνάδελφοι εδώ βέβαια, αλλά το ζήτημα με τις τιμές ζώνης είναι οικονομικό και όχι πολεοδομικό για να έχει βαρύτητα η γνώμη μιας πολεοδόμου.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω και θα επιβεβαιώσω.

 

Το κοίταξα και έχεις δίκιο tpanag. Τώρα είναι όμως που μπερδεύτηκα πιο πολύ, γιατί το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου, δεν εφάπτεται σε κάποια εθνική-επαρχιακή οδό απλά σε αγροτική οδό σύμφωνα με το τοπογραφικό. Στο λογαριασμό της ΔΕΗ γράφει στη Τ.Ζ. 176€ (για να βγάλει το ΤΑΠ μαζί με τιμή παλαιότητας και άλλους συντελεστές).

Στη ιστοσελίδα του υπουργείου για τα εκτός σχεδίου αναγράφει Α.Β.Α (τι σημαίνει αυτό, τι αξία?)1,90 και Ε.Β.Α(??) (για όσες εδαφικές εκτάσεις έχουν πρόσωπο σε οδό) άρα εδώ υπάγεται το ακίνητο (εφάπτεται με Εθνική-Επαρχιακή) αφού πλέον όλες οι πιο μικροί οδοί είναι επαρχιακοί και η τιμή είναι 9,60.

Τι είναι αυτές οι τιμές και πως υπολογίζω τη Τ.Ζ. από εδώ. Ισχύει αυτό ή ο λογαριασμός της ΔΕΗ?

Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να με διαφωτίσει γιατί μιλάω για 3 όμοιες οικοδομές και τα τετραγωνικά προς τακτοποίηση είναι κοντά στα 400 οπότε να δω τι πρόστιμο βγαίνει για όλα να ενημερλωσω κόσμο. Τον υπολογισμό μπορώ να τον κάνω αν καταλάβω ποια είναι η Τ.Ζ.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα. Δεν υπάρχουν Τιμές ζώνης σε εκτός σχεδίου. Οπότε δεν σε ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα δηλ πρόσωπο, θάλασσα,κλπ Το γράφει ξεκάθαρα ο νόμος. Αναζητάς την ελάχιστη τιμή ζώνης του Δήμου όπου υπάγεται το ακίνητο και αν δεν έχουν καθοριστεί όυτε για τον δήμο τότε αναζητάς την ελάχιστη του Νομού.

Όπως ακριβώς λέει παραπάνω ο tpanag

Link to comment
Share on other sites

@An_Archi

 

Α.Β.Α.=Αρχική Βασική Αξία

Ε.Β.Α.=Ειδική Βασική Αξία.

Είναι όροι του συστήματος υπολογισμού ΑΑ-Γής (όχι του Α.Π.Α.Α.=Αντικειμενικός Προσδιορισμός Αξίας Ακινήτων το οποίο μας ενδιαφέρει).

Μη μπλέκεσαι συνεπώς με πρόσωπα, αποστάσεις από θάλασσα κλπ. Ούτε παλαιότητες κλπ. παίζουν ρόλο. Ξέχνα και το τι λέει ο λογαριασμός της ΔΕΗ. Σε ενδιαφέρει η τιμή ζώνης η οποία δε μπορεί να προκύψει από κάπου στην περίπτωσή σου, καθώς απλά δεν υπάρχει εφόσον το ακίνητο βρίσκεται εκτός Α.Π.Α.Α. Στείλε μου αν θέλεις με p.m. την περιοχή ακριβώς, να κάνω μια προσπάθεια μήπως σου βρω την Τ.Ζ. που πρέπει να χρησιμοποιήσεις και να σου εξηγήσω πως το έβγαλα για μελλοντική χρήση, για να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επεξήγηση των ακρωνύμιων, τουλάχιστον να ξέρω τι είναι. Έχω κάτι δουλειές εφορία και Δήμο αύριο οπότε θα ρωτήσω και εκεί να δω τι θα μου πούνε. Δεν μπορεί, για να βγάζει η πολεοδομία το πρόστιμο από κάπου θα υπάρχει η τιμή, θα το κυνηγήσω αύριο....σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, τουλάχιστον ξεκαθάρισα έτσι κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.