Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Σε 2 αντίτυπα υποβάλλεται στη ΔΟΥ, το ένα το κρατάει η ΔΟΥ, το άλλο το βγάζουμε φωτοτυπία για το αρχείο μας, αφού έχει σφραγιστεί και πριν το δώσουμε μαζί με το διπλότυπο στην Πολεοδομία. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν να κάνω συνάδελφοι προ καιρού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εφορία επειδή πλέον είναι ηλεκτρονική άλλες κρατάνε και άλλες δεν κρατάνε αντίγραφο του ΦΕΜ .

Στην πολεοδομία παίρνουν ΦΕΜ και διπλότυπο .

Εμείς κρατάμε το σφραγισμένο αντίγραφο και το υποβάλλουμε με την δήλωση , αφού κρατήσουμε φωτοτυπία γιά το αρχείο μας .

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ΔΟΥ, κρατάει το ένα από τα δυο αντίγραφα. Το άλλο το καταθέτω στην Πολεοδομία. Για τη δήλωση κρατάω φωτοτυπίες. Άρα έχω πρόβλημα μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Η εφορία επειδή πλέον είναι ηλεκτρονική άλλες κρατάνε και άλλες δεν κρατάνε αντίγραφο του ΦΕΜ .

Στην πολεοδομία παίρνουν ΦΕΜ και διπλότυπο .

.

 

Σε καμια πολεοδομια μεχρι στιγμης δεν μου εχουν κρατησει το ΦΕΜ...

Μονο το διπλοτυπο...

Δεν εχει νοημα ρε παιδια να κρατανει και το ΦΕΜ....

Και οταν λεω διπλοτυπο, εννοω το διπλοτυπο του ΦΕΜ βεβαιως...οχι το παραβολο..:)

Link to comment
Share on other sites

H ΔΟΥ κρατάει το ένα εννοείται...το άλλο κάποιες πολεοδομίες απ' ότι κατάλαβα το κρατάνε και κάποιες όχι....αν βγει φωτοτυπία δε θέλει και θεώρηση ως ακριβές φωτοαντίγραφο?

Την έκανα και εγώ την "πατάτα" και δεν έχω καθόλου το πρώτο ΦΕΜ απ'όσα έδωσα...στην φορολογική τώρα μάλλον δε θα πάρω πίσω το φόρο απ' αυτήν την ΑΠΥ (αν βρεθώ στο αφορολόγητο), εκτός και αν μπορέσει να βρεθεί λύση στην ΔΟΥ, αλλά μήπως υπάρξει και άλλο πρόβλημα? Ξέρει κανείς τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση? 23 € είναι βέβαια από τον 3843, που ήταν το συγκεκριμένο, δεν πειράζει αν είναι μόνο αυτά....

Πάντως νομίζω η καλύτερη λύση είναι να πηγαινει η δήλωση εις τριπλούν (παρεπιπτόντως οι δηλώσεις λένε εις διπλούν πάνω) και να έχουμε μία για ΔΟΥ, μία για πολεοδομία και μία δική μας, όλες με στρογγυλή...

 

Edit: Salpigoal...κρατάνε και τις δηλώσεις κάποιες πολεοδομίες....θα μου πεις τι νόημα έχει....δεν ξέρω αλλά γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κραταμε αντιγραφο και του ΦΕΜ και του διπλότυπου που πληρώσαμε

αν δεν έχετε κρατήσει ζητ'ησετε αν βγάλετε ένα αντιγραφο από την πολεοδομία ή την εφορία

(θεωρώ πιο ευκολο να βγεί από την πολεοδομία)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να κρατάμε φωτοτυπία και από το διπλότυπο. Γράφει τον αριθμό του η δήλωση του ΦΕΜ και η σφραγίδα σημαίνει ότι πληρώθηκε το ποσό.

Το θέμα είναι γιατί εν έτει 2010 να κρατάμε το οτιδήποτε από αυτά. Δεν ξέρουν δηλαδή τι πληρώθηκε σαν ΦΕΜ για το κάθε ΑΦΜ;

Link to comment
Share on other sites

επειδή συνεχίζουμε να ζούμε στην ελλάδα όπου μετά από κατστροφές δημοσίων αρχείων (φωτιες, νεροποντές κλπ) πρέπει να αποδείξουμε πως δεν χρώστάμε

 

καλό είναι να κρατάμε αντίγραφα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.