Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

erling, το ΤΕΕ τουλάχιστον δέχεται τη δωρεά αμοιβής μόνο για Α' βαθμού συγγενείς.

 

Για να ακριβολογούμε, ο όρος "απαλλαγή" αμοιβής αφορά περιπτώσεις που ο μηχανικός είναι και ιδιοκτήτης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η φορολογική διαδικασία της άτυπης δωρεάς για την μη καταβολή του ΦΕΜ και του ΦΠΑ (νομίζω δεν είμαι σίγουρος ή σαν να θυμάμαι κάτι για αυτοπαράδοση).

Αφού η εφορία την εγκρίνει, την προσκομίζει στο ΤΕΕ για να πάρει την απαλλαγή κατάθεσης της αμοιβής που θα προσκομίσει στην πολεοδομία.

Δεν γνωρίζω όμως μέχρι ποιο βαθμό εγκρίνει η εφορία.

Δεν είναι παράλογο να εγκρίνει η εφορία αλλά να μην εγκρίνει το ΤΕΕ?

 

υ.γ. Θυμάμαι ότι έχεις κάνει την διαδικασία :)

υ.γ.2 Μήπως ο SOTIRIS μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

ANKA Είναι αρκετό το να μην έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για να θεωρηθεί ένα σύνολο διαμερισμάτων ενιαίος χώρος.?

Ψάχνοντας είχα βρει αυτό:

( Ως αυτοτελής κατοικία θεωρείται κάθε οικοδομή ή τμήμα της το οποίο στεγάζει ή είναι από την κατασκευή του προορισμένο για να στεγάσει ένα νοικοκυριό, έστω και αν δεν έχει προσδιοριστεί ως αυτοτελής διαιρεμένη ιδιοκτησία κατά τις διατάξεις του ν.3741/1929, του ν.1024/1971 και των άρθρων 1002 και 1113 του Αστικού Κώδικα. Η ύπαρξη ιδιαίτερων μετρητών ηλεκτροδότησης ή υδροδότησης αποτελεί τεκμήριο για την αυτοτέλεια της κατοικίας.)

Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες πανω σε αυτό για να καταλάβω και εγώ κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

H δική μου άποψη είναι λειτουργικά αυτοτελής ιδοικτησία. Δεν ενδιαφέρει αν έχει γίνει σύσταση ή όχι. Το επιβεβαίωσα και σε Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.