Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Συνάδελφοι κανονικά ο νόμος λεει ότι αλλάζει χρήση. Το κλιμακοστάσιο κλιμακοστάσιο ήταν και κλιμακοστάσιο παραμένει γιατί να μετρησει στα μετρά τακτοποίησης? Άλλωστε επιτρέπετε η σύνδεση με εσωτερικό κλιμακοστάσιο του υπόγειου βοηθητικού χώρου με την κύρια κατοικία. Πείτε μου τη γνώμη σας.

 

 

Μα τώρα δεν έχεις υπόγειο βοηθητικό χώρο, αλλά υπόγειο χώρο κυρίας χρήσης.

Να σου θυμίσω ότι σε περιπτώσεις καταστημάτων που τοποθετουσαμε τουαλέτες στο υπόγειο, μας επέβαλλαν να μετράμε στην δόμηση και το κλιμακοστάσιο και τον διάδρομο στις τουαλέτες.

 

Δεν έχω δει ακόμα κάποιον να βάζει ράντζο στη σκάλα για να κοιμάται εκεί

 

:smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αν το μισό υπογειο έιχε μετατραπεί σε κατοικία και το άλλο μισό είχε αποθήκες..το κλιμακοστάσιο θα λογιζόταν ως χώρος κύριας χρήσης?? Δηλαδή, όταν εξυπηρετεί και βοηθητικούς αλλά και κύριους χώρους, τι γίνεται? Πρέπει να μετρήσει στο προς τακτοποίηση εμβαδόν το κλιμακοστάσιο?

 

ναι θα μετρήσει... αν έβγαζες άδεια για το συγκεκριμένο παράδειγμα που λες δεν θα μετρούσες την σκάλα?

Αλλιώς πως θα είχες πρόσβαση στον χώρο κυρίας χρήσης?

Είναι αυτό που αναφέρει και ο soundholics για τις τουαλέτες στο υπόγειο. (Εγκ-19899/61/89) & (Εγκ-19433/23/90)

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την (Εγκ-19433/23/90) και με αφορμή την τακτοποίηση υπογείου, σε μεζονέτα, το κλιμακοστάσιο , ο διάδρομος και το wc δεν πρέπει να μετρήσουν στο προς τακτοποίηση εμβαδον, καθώς δεν είναι αναπόσπαστο τμήμα για την λειτουργια της κατοικίας (μεζονέτας) γιατί υπάρχουν και άλλα wc στο ισόγειο ή στον Α΄όροφο.

Άλλο, βγάζω άδεια και άλλο τακτοποιώ τα τετραγωνικά που έχουν αλλάξει χρήση στο υπόγειο..Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

...το κλιμακοστάσιο , ο διάδρομος και το wc δεν πρέπει να μετρήσουν στο προς τακτοποίηση εμβαδον, καθώς δεν είναι αναπόσπαστο τμήμα για την λειτουργια της κατοικίας (μεζονέτας) γιατί υπάρχουν και άλλα wc στο ισόγειο ή στον Α΄όροφο.

Άλλο είναι το πνεύμα...

Από την στιγμή που έχεις αλλαγή υπόγειου χώρου σε κύρια χρήση, τότε το κλιμακοστάσιο εξυπηρετεί τον χώρο κύριας χρήσης, αφού χωρίς αυτό δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση σ'αυτόν. Άρα, αφού το κλιμακοστάσιο είναι αναπόσπαστο μέρος του υπόγειου χώρου κύριας χρήσης υπολογίζεις και το κλιμακοστάσιο!

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως κατανοητό jbosdas. Αν το υπόγειο έχει και από αλλού πρόσβαση? Τοτε το μετράμε το κλιμακοστάσιο?

 

Ή στην περίπτωση που συνυπάρχουν στο υπόγειο playroom (κατοικία- χώρος κύριας χρήσης) με αποθήκες και Γκαράζ (βοηθητική χρήση), θελω να πώ ότι υπάρχουν και περιπτώσεις όπου το κλιμακοστάσιο δε πρέπει να μετράει σε αυτά τα τετραγωνικα...

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως κατανοητό jbosdas. Αν το υπόγειο έχει και από αλλού πρόσβαση? Τοτε το μετράμε το κλιμακοστάσιο?

 

η απάντηση είναι πάλι ναι.

το μετράμε ακριβώς όπως θα μετρούσε στην δόμηση αν έβγαζες άδεια για κατοικία που είχε δύο ή τρεις (ή εκατό) διαφορετικές προσβάσεις και αντίστοιχα κλιμακοστάσια (υπερβάλω), όπως θα μετρούσε αν έβγαζες άδεια καταστήματος που έχει τουαλέτες στο υπόγειο αλλά και στο ισόγειο και στο πατάρι άσχετα αν οι ανάγκες του καλύπτονται με τις τουαλέτες του ισογείου και πάει λέγοντας... ;)

 

στην μόνη περίπτωση που μπορείς να το μαχηθείς αυτό είναι αν το κλιμακοστάσιο είναι ξεχωριστός κλειστός χώρος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ -θα μπορούσες τότε να πεις ότι εγώ θέλω να ρυθμίσω μόνο την κατοικία που έχει πρόσβαση από αλλού και αυτό το κλιμακοστάσιο δεν το λαμβάνω υπ' όψιν... κατά την γνώμη μου παίζεις με την φωτιά αλλά μπορεί και να περάσει έτσι

 

((και μια μικρή σημείωση: έχουμε παρασυρθεί και κουβεντιάζουμε αυτό το θέμα σε λάθος τόπικ... ίσως θα έπρεπε να μεταφερθεί γιατί το παρόν θέμα αφορά αμοιβές...))

Link to comment
Share on other sites

Καμία ευθύνη!!! Δεν προβλέπεται αυτοψία. Έρχονται στο γραφείο με το σχέδιο σου λένε "αυτό κλείσαμε" ετοιμάζεις την έκθεση και καλή τους! Είνια η μόνη δουλειά που δεν έχουμε ευθύνη πέρα από κάποιους πολλαπλασιασμούς για να υπολογίσουμε εμβαδά!!!

Εισαι σίγουρος οτι δεν εχουμε ευθύνη; Όπως ειπε και καποιος προηγουμενα, λογω τσιγκουνιας, οι ιδιοκτητες δεν θελουν να πληρώσουν παραπάνω οπότε πως ειμαι σιγουρος οτι ο χωρος ειναι οσο μου δείχνει; Δεν θα επρεπε να παω για αυτοψία;

 

....

Στην ίδια κατοικία έχει κατασκευαστεί σοφίτα, εντός του εγκεκριμένου όγκου. Η πρόσβαση στη σοφίτα από τον Α΄όροφο γίνεται μέσω στρογγυλής σκάλας..

 

Πως καταλαβαινεις οτι ειναι εντός του εγκεκριμενου όγκου; Τι υψος εχει; Γιατι νομιζω, οτι καμμια σοφιτα δεν ειναι εντος του εγκεκριμενου ογκου εφοοσον το υψος της στεγης δεν μπορει να ειναι πανω απο 2 ή 1,5μετρα;

 

Συγγνωμη για την διπλη αναρτηση (νομιζα οτι ημουν σε αλλο θεμα).

Link to comment
Share on other sites

Eτσι δηλώνει ο ιδιοκτήτης .

Είναι φτιαγμένη η διαδικασία γιά να μην πας γιά αυτοψία , γιατί αλλιώς θα είχες ευθύνη γιά άλλες αυθαιρεσίες που είδες και δεν ανέφερες .

Γι' αυτό και ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ το σχέδιο .

Μόνο ορίζουμε το περίγραμμα και γράφουμε το εμβαδόν .

Την γνησιότητα του σχεδίου την δηλώνει ο ιδιοκτήτης .

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαινεις οτι ειναι εντός του εγκεκριμενου όγκου; Τι υψος εχει; Γιατι νομιζω, οτι καμμια σοφιτα δεν ειναι εντος του εγκεκριμενου ογκου εφοοσον το υψος της στεγης δεν μπορει να ειναι πανω απο 2 ή 1,5μετρα;

 

Συγγνωμη για την διπλη αναρτηση (νομιζα οτι ημουν σε αλλο θεμα).

 

Gio, σχετικά με τη σοφίτα ή αλλιώς το χώρο κάτω από τη στέγη, για να ελέγξεις αν είναι έντος του εγκεκριμένου όγκου,θα πρέπει να δεις απ΄το φάκελο τις όψεις - τομές για τα υψόμετρα. Σε πολλές περιπτώσεις η στέγη είναι τσιμπημένη προς τα πάνω...οπότε και εκτός του νόμιμου όγκου. Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται και αυτοψία στο χώρο..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα περί μή ευθύνης μου φαίνονται κάπως επιπόλαια... Δηλαδή αν ο Η/Χ είναι 20 τμ και εγώ το γράψω 15τμ σε έλεγχο δεν θα φέρω ευθύνη; Ο Η/Χ είναι εύκολη περίπτωση, αλλά για υπόγεια και πυλωτές δεν είναι πάντα έτσι...

Σωστό το θέμα των υπολοίπων αυθαιρεσιών αλλά δεν εκτελούμε εντεταλμένη υπηρεσία εκείνη την ώρα, ασχολούμαστε καθαρά με το συγκεκριμένο γεγονός της τακτοποίησης... Δηλαδή θα πρέπει να μετρήσουμε κάθε πολυκατοικία που πηγαίνουμε να δούμε Η/Χ; Αν δηλαδή "εφαγαν" από τα κοινόχρηστα και μεγάλωσαν το σαλόνι (το έχω δει και αυτό!) θα πρέπει να το αποτυπώσουμε; Οχι βέβαια... Εγώ νομίζω ότι έχουμε υποχρέωση στον εαυτό μας εκτός κάποιων περιπτώσεων να τη κάνουμε την επίσκεψη... Γιαυτό και δεν είναι δουλειά γυρολόγου μηχανικού (Δηλαδή να μένεις Μενίδι και να αναλαμβάνεις Γλυφάδα)

Δεν υπογράφεις το σχέδιο, αλλά υπογράφεις τη τεχνική έκθεση και το βρίσκω πολύ "πρόχειρο" να συντάσσεις έγγραφο με καθοδήγηση του ιδιώτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.