Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κάποιος που μπορεί να βρει τιμές ζώνης για ετκός σχεδίου?

Όσο και αν το έχω ψάξει δεν έχω πάρει μία συγκεκριμένη απάντηση.

 

Δες εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα μπορούσε καποιος να μ ενημερώσει σχετικα με την εισφορά προς ΤΣΜΕΔΕ κατά την διαδικασία τακτοποιήσης?

 

Καταθέτωντας τον πρώτο μου φάκελο, πλήρωσα 3% επί της καθαρής μας αμοιβής ήτοι 232,53 * 0,03 = 6,98Ε.Τόσο είχα την εντύπωση οτι είναι και στην ΕΤΕ το δέχθηκαν κανονικά.

 

Διαβάζοντας όμως εδώ είδα οτι το τελικό ποσο είναι λίγο μεγαλύτερο. 7,14Ε ( θα μου πειτε σιγα την διαφορα...μερικα σεντς....αλλα ετσι για την απορία).

 

Μηπως η διαφορά ειναι κάποιο χαρτόσημο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Θα ηθελα τα φωτα σας για νομιμοποιηση Pilotis που προτιθεμαι να κανω.

 

Ο μηχανικος μετρησε το χωρο και ειναι 60,02 m2. Η τιμη ζωνης ειναι 1,100 και ο χωρος εχει χρηση κατοικιας.

 

Εδωσα ολα τα απαραιτητα σχεδια στο μηχανικο, θα παω στην εφορια για παραβολα και ο μηχανικος θα ετοιμασει τις αιτησεις/τεχνικη εκθεση τις οποιες θα καταθεσει.

 

 

Ο μηχανικος υπολογισε οτι το προστιμο θα ειναι 5,600 Ευρω. Μου ειπε οτι στην εφορια θα πληρωσω 350 Ευρω για το παραβολο (το οποιο αφαιρειται απο τα 5,600) και μου ζητησε να του δωσω επιπλεον 650 Ευρω.

 

Θεωρειται οτι τα 650 Ευρω ειναι λογικη τιμη? Ξερω οτι ο καθενας μπορει να ζητα οτι θελει αλλα απο την πειρα σας θεωρειται οτι ειναι λογικο?

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα. Οταν ο χωρος ρυθμιστει εχω το δικαιωμα να κανω εργασιες διαμορφωσης του εσωτερικου χωρου? Απο την στιγμη που ο χωρος θα ειναι ρυθμισμενος θα ηθελα να κανω μια πιο σοβαρη δουλεια και να αλλαξω την εσωτερικη διαμορφωση (τοιχοποιια). Το επιτρεπει ο νομος διοτι ο μηχανικος μου ειπε πως οχι. Μιλαω για τους εσωτερικους τοιχους και οχι τους εξωτερικους.

 

Τελος επειδη η piloti ειναι κοινοχρηστη (εγω και η αδερφη μου) θα μπορει να γινει νομιμη μεταβιβαση σε εναν απο εμας με συμβολαια μετα απο συμφωνια? Εχετε καποια ιδεα του συνολικου κοστους μεταβιβασης στο περιπου?

 

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

α) Η αμοιβή του μηχανικού θεωρείται μέσα στα λογικά πλαίσια. Δεν είναι η ελάχιστη ούτε και υπερβολική. Υπολόγισε ότι ξοδεύτηκε κάποιος χρόνος για την μέτρηση του χώρου, σύνταξη τεχνικής έκθεσης, σχέδια καθώς και την διαδικασία στην πολεοδομία.

 

β) Ο χώρος δεν έχει νομιμοποιηθεί αλλά "τακτοποιηθεί" με αυτή την διαδικασία. Απλά δηλαδή έχεις πληρώσει εφάπαξ τα πρόστιμά του για τα επόμενα 40 χρόνια για τα οποία δεν θα ενοχληθείς σαν παραβάτης. Άρα παραμένει αυθαίρετος και έτσι δεν μπορεί να εκδοθεί καμία άδεια από την πολεοδομία για την εκ νέου μετατροπή του.

 

γ) Θα μπορούσες όμως να πεις στον μηχανικό σου να δηλώσει στα σχέδια που θα επισυνάψει ότι ο χώρος είναι ήδη διαμορφωμένος όπως εσύ επιθυμείς να τον φτιάξεις και να προχωρήσεις μετά στην ανακαίνηση και διαρύθμισή του. Δεν θα σε ενοχλήσει κανείς ή μπορείς να πάρεις και μια άδεια για εργασίες μικρής κλίμακας για το μέρος του κτιρίου που φαίνεται στην πολεοδομική άδεια και να είσαι καλυμένος από καταγγελίες γειτόνων κλπ.

 

δ) Μεταβίβαση δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει μιας και ο χώρος δεν υφίσταται νόμιμα ούτε και μπορεί να λάβει χιλιοστά επί του οικοπέδου, των κοινοχρήστων κλπ. Μπορείς όμως αλλάζοντας την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας στην οικοδομή να παραχωρηθεί η χρήση του συγκεκριμένου κοινόχρηστου χώρου σε εσένα όπως θα γινόταν και εαν πχ ο χώρος ήταν θέση στάθμευσης και εσύ την είχες κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ!

 

Όχι αυτό είναι για αξία γης.

 

Τις αντικειμενικές αξίες τις βρίσκουμε εδώ.

 

Για εκτός σχεδίου λειτουργούμε ως εξής:

Βάζουμε την ελάχιστη τιμή του Δήμου που ανήκει το ακίνητο.

Αν όλος ο Δήμος ΔΕΝ έχει προσδιορισμένη αντικειμενική αξία σε κάποιο κομμάτι του, βάζουμε την ελάχιστη τιμή του Νομού όπου ανήκει το ακίνητο.

 

Καλησπέρα! θα ήθελα να μάθω που μπορώ να βρω την τιμή ζώνης κάθε περιοχής για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου για την τακτοποίηση των ημιυπαίθριων? Ψάχνοντας για μια συγκεκριμένη περιοχή άλλη τιμή αναγράφεται στο λογαριασμό της ΔΕΗ και άλλη τιμή δίνει το : http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html.

Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά?

Κοιτάζεις το link του Υπουργείου Οικονομικών.

Είναι πιο ασφαλές. Άμα η οικοδομή σου είναι μετά το 2007 μπορείς να κοιτάξεις με μεγαλύτερη σιγουριά τον λογαριασμό της ΔΕΗ.

Πάντως με τους πίνακες αυτούς είσαι 100% εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χαρτόσημο 0,17 ευρώ (2,40% x 6,98 ). Αν βάλεις και προμήθεια 0,01 βγαίνει 7,16 σύνολο

 

Και το ερωτημα που γενναται τωρα ειναι αν θα υπαρξει προβλημα με τον φακελο που υποτιθεται οτι εχει κατατεθει...εχω παρει αριθμο πρωτοκολλου και ο πελατης περιμενει την λυπητερη...ελπιζω πως οχι...

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποιο ειδικο ''συμπληρωματικο'' εντυπο?

Η συμπληρωνω απλα το ιδιο υπερ εισφορας ΤΣΜΕΔΕ με το υπολοιπομενο ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.