Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Καλημέρα,

Τα πρόστιμα υπολογίζονται τμηματικά? δηλ. για ένα υπόγειο 70 τετραγωνικών τα πρώτα 25 υπολογίζονται με τον πρώτο συντελεστή και τα υπόλοιπα με το δυσμενέστερο της δεύτερης κατηγορίας?

 

Καλημέρα.

Όχι δεν υπολογίζονται τμηματικά.

ΤΟ υπόγειο 70 τετραγωνικών, πάει εξολοκλήρου στο ποσοστό 25 μέχρι 75 τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα σε όλους. θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. αν έχουμε ένα διαμέρισμα (ισόγειο) με ημιυπαίθριους που ο κάθε ένας ξεχωριστά είναι κάτω από 25τμ. ενώ το άθροισμά τους είναι πάνω από 25τμ. και έχουμε και ένα υπόγειο πχ 80τμ. που είναι βοηθητικός χώρος αλλά χρησιμοποιείται σαν κύρια χρήση τότε ο υπολογισμός του προστίμου πως γίνεται (εννοώ τα ποσοστά πως πάνε?) στην κλίμακα 25-75 με 7% για τους ημιυπαίθριους και στην >75τμ με ποσοστό 13,5%, για το υπόγειο?πρόκειται για ακίνητο πρώτης κατοικίας εντός σχεδίου...

 

αν το ισόγειο επικοινωνούσε με το υπόγειο δλδ το υπόγειο δεν ήτσν συτοτελής ιδιοκτησία τότε η κλίμακα θα έβγαινε από το άθροισμα του υπογείου με τους ημιυπαίθριους με 9%? ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Είναι 7% και 13,5% όπως γράφεις

Το πρόστιμο για το υπόγειο είναι ανεξάρτητο από τους ΗΧ οπότε δεν θα άλλαζε κάτι

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ opoul! φαντάζομαι λες ότι το υπόγειο είναι ανεξάρτητο επειδή ανήκει στην κατηγορία "ακίνητα άλλης χρήσης πλην κατοικίας" και όχι στην κατ. "ακίνητο πρώτης κατοικίας", οπότε και τα ποσοστά του είναι διαφορετικά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, έχεις εξάλλου και διαφορετικό παράβολο.

Στο άρθρο 6 1γ. του Ν.3843 γράφει ότι εμβδαδά είναι ανα κατηγορία για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

sada το υπόγειο δεν πάει de facto στήν κατηγορία "άλλη χρήση".

Αν η νέα χρήση του είναι κατοικία πάει στην κατηγορία "άλλη κατοικία"

Αν δεν είναι κατοικία τότε πάει στην "άλλη χρήση"

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο erling

Αν παραπάνω εννοείς πως το υπόγειο θα το δηλώσεις ως πρώτη/άλλη κατοικία και όχι πχ κατάστημα τα ποσοστά αλλάζουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Θα ηθελα τα φωτα σας για νομιμοποιηση Pilotis που προτιθεμαι να κανω.

 

Ο μηχανικος μετρησε το χωρο και ειναι 60,02 m2. Η τιμη ζωνης ειναι 1,100 και ο χωρος εχει χρηση κατοικιας.

 

Εδωσα ολα τα απαραιτητα σχεδια στο μηχανικο, θα παω στην εφορια για παραβολα και ο μηχανικος θα ετοιμασει τις αιτησεις/τεχνικη εκθεση τις οποιες θα καταθεσει.

 

 

Ο μηχανικος υπολογισε οτι το προστιμο θα ειναι 5,600 Ευρω. Μου ειπε οτι στην εφορια θα πληρωσω 350 Ευρω για το παραβολο (το οποιο αφαιρειται απο τα 5,600) και μου ζητησε να του δωσω επιπλεον 650 Ευρω.

 

Θεωρειται οτι τα 650 Ευρω ειναι λογικη τιμη? Ξερω οτι ο καθενας μπορει να ζητα οτι θελει αλλα απο την πειρα σας θεωρειται οτι ειναι λογικο?

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα. Οταν ο χωρος ρυθμιστει εχω το δικαιωμα να κανω εργασιες διαμορφωσης του εσωτερικου χωρου? Απο την στιγμη που ο χωρος θα ειναι ρυθμισμενος θα ηθελα να κανω μια πιο σοβαρη δουλεια και να αλλαξω την εσωτερικη διαμορφωση (τοιχοποιια). Το επιτρεπει ο νομος διοτι ο μηχανικος μου ειπε πως οχι. Μιλαω για τους εσωτερικους τοιχους και οχι τους εξωτερικους.

 

Τελος επειδη η piloti ειναι κοινοχρηστη (εγω και η αδερφη μου) θα μπορει να γινει νομιμη μεταβιβαση σε εναν απο εμας με συμβολαια μετα απο συμφωνια? Εχετε καποια ιδεα του συνολικου κοστους μεταβιβασης στο περιπου?

 

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο υπολογίστηκε σωστά (60*1100*0,085= 5610 €).

 

Ο ύψος της αμοιβής του κάθε μηχανικού είναι υποκειμενικό.

 

Εργασίες διαρρύθμισης σωστά δεν επιτρέπονται.

 

Το κόστος μεταβίβασης το υπολογίζει ο Συμβολαιογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ωρισμένα ερωτήματα που θυμίζουν παζάρι κολοκυθίων το μεσημέρι στην λαική , θα ήταν ίσως καλό να μην απαντάμε , καθ' ότι η οποιαδήποτε απάντηση δεν έχει νόημα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.