Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πόση είναι η αμοιβή γιά την τακτοποίηση ημιυπαιθρίων χώρων, υπογείων, σοφίτων κλπ, σύμφωνα με τον τελευταίο νόμο? Άκουσα οτι είναι η 'ελάχιστη' δηλαδή γύρω στα 280 ευρώ? Και είναι ίδια η αμοιβή όποιο και αν είναι το τακτοποιούμενο αντικείμενο (δηλαδή ημιυπαίθριος 12μ² ή υπόγειο που έγινε κατάστημα 200μ², ή σοφίτα 300μ²)?

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση,

 

αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ελάχιστη αμοιβή μηχανικού για τακτοποίηση με τον Ν3843/2010 είναι:

1000λ για μηχανικό έως 10ετούς εμπειρίας

1500λ για μηχανικό από 10 έως 20ετούς εμπειρίας

2000λ για μηχανικό από 20 έως 30ετούς εμπειρίας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ,

δηλαδή είναι ίδια για κάθε αντικείμενο του τακτοποιείται, και έχει να κάνει μόνο με την παλαιότητα του μηχανικού? Και πόσο είναι το λ?

α.π.

Link to comment
Share on other sites

Συν. Gousgounis, η ελάχιστη αμοιβή είναι 1000λ.

Αυτό που γράφεις είναι ο υπολογισμός της ανά ημέρα απασχόλησης. Μπορεί να μπει και μικρότερος από μία ημέρα σαν χρόνος απασχόλησης αλλά η αμοιβή θα είναι τουλάχιστον 1000λ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την περίπτωση 3όροφης οικοδομής με πυλωτή όπου στις κατόψεις δεύτερου και τρίτου

όροφου (τυπικοί) φαίνονται 3 γκαρσονιέρες και κοινόχρηστος διάδρομος-κλιμακοστάσιο ανά όροφο. Για κάθε όροφο θέλω να ρυθμίσω 2 ημιυπαίθριους για 2 γκαρσονιέρες (η τρίτη δέν έχει).

 

Η οικοδομή είναι ενός ιδιοκτήτη και δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Πρέπει κατά την γνώμη σας να κατατεθούν 4 διαφορετικοί φάκελοι?

 

Και κάτι που ανήκει στο Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ" άλλα ας μην κάνω 2 Post.

 

Τελικά άδεια,τοπογραφικό και κάτοψη πρέπει να είναι γνήσια αντίγραφα ή φωτοτυπίες γνήσιου? (Κοζάνη δέχεται φωτοτυπίες - Θεσσαλονίκη μου είπε γνήσια).

Link to comment
Share on other sites

1) Για κάθε γκαρσονιέρα ή διαμέρισμα (ή ότι άλλο έχεις) ένας φάκελος, και

 

2) Κάθε Υπηρεσία (είναι και αυτόνομο κράτος δυστηχώς!!) ότι ζητήσει θα το πας.

Link to comment
Share on other sites

1) Για κάθε γκαρσονιέρα ή διαμέρισμα (ή ότι άλλο έχεις) ένας φάκελος, και

 

2) Κάθε Υπηρεσία (είναι και αυτόνομο κράτος δυστηχώς!!) ότι ζητήσει θα το πας.

 

Κάθε αυτοτελής λειτουργικός χώρος θέλει ξεχωριστό φάκελο. Σκεφτείτε ότι κάποια στιγμή μπορεί κάποια από τις γκαρσονιέρες να μεταβιβαστεί σε παιδιά ή σε τρίτους, συνεπώς καλό είναι να υπάρχει ξεχωριστό χαρτί τακτοποίησης για καθεμία.

 

ΓΙα το δεύτερο θέμα διαφωνώ. Υπάρχει σαφές νομικό πλαίσιο που καθορίζει ότι οι υπηρεσίες κάνουν δεκτά αντίγραφα εγκεκριμένων σχεδίων, αρκεί αυτός που τα υποβάλλει, να συνυποβάλλει δήλωση του Ν.105 για την αυθεντικότητα των αντιγράφων. Αυτό δεν είναι τωρινό και υπάρχει απο παλιά. Αν πέσει στα χέρια μου, θα το ποστάρω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι θέμα που διευκρινίζεται στην εγκύκλιο (νομίζω 8 ).

Αλίμονο αν ο κάθε ένας βαρούσε το δικό του βιολί.

 

Άμα δε του αρέσει κάποιου, να νομοθετήσει να το αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

.......................

............................. Υπάρχει σαφές νομικό πλαίσιο που καθορίζει ότι οι υπηρεσίες κάνουν δεκτά αντίγραφα εγκεκριμένων σχεδίων, αρκεί αυτός που τα υποβάλλει, να συνυποβάλλει δήλωση του Ν.105 για την αυθεντικότητα των αντιγράφων. .......................

 

Όταν λοιπόν μία Υπηρεσία σου ζητήσει π.χ.

Α) Πολεοδομία Δήμου Αμαρουσίου: για ρύθμιση σοφίτας επιπλέον σχέδιο στέγης και τομής,

Β) Πολεοδομία Θεσ/νίκης: ακριβή αντίγραφα σχεδίων,

Γ) Πολεοδομία Πειραιά: για PILOTIS συμβόλαια ιδιοκτητών

και πόσες άραγε ανάλογες περιπτώσεις,

εσύ φίλε soundholics θα τους πεις τα ανωτέρω ή θα πεις πάρτε τα να ξεμπερδεύουμε μία ώρα νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

Gamvro, αν κάνεις ό,τι σου ζητήσουν στην ουσία τους επιβραβεύεις για την αυθαιρεσία τους, και στην ουσία αποδεχόμενος την, επιβαρύνεις μελλοντικά και εσένα και τους συναδέλφους σου: Ποιος ξέρει τι άλλο θα σου ζητήσουν στο μέλλον ?

 

Σε αντίστοιχες δικές μου περιπτώσεις, ενδεικτικά:

1. Το οικείο ΙΚΑ ζητούσε ένσημα Περιβάλλοντος Χώρου σε απογραφή προσθήκης καθ'υψους

2. Ελέγκτρια αρχιτεκτόνισσα πολεοδομίας μετρούσε το ύψος του κτηρίου από το δάπεδο υπογείας ράμπας στάθμευσης αυτοκινήτων, και όχι από τον παραπλεύρως διαμορφωμένο φυσικό έδαφος

 

Απευθύνθηκα στους προϊσταμενους τους με το θεσμικό πλαίσιο ανα χείρας και δικαιώθηκα. Μπορεί να μου πήρε 1 εβδομάδα παραπάνω, αλλά δεν ανέχομαι από κανένα υπάλληλο να με ταλαιπωρεί, εξευτελίζοντας το πτυχίο και την επιστήμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.