Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρευμα και νερο...

 

 

παντως το τεε θαπρεπε να ζητησει οτι οπως στο δικαστηριο χωρις δικηγορο δεν εχεις ΛΟΓΟ ετσι και στις πολεοδομιες χωρις μηχανικο ΝΟ ΡΑRTY !!!

Link to comment
Share on other sites

παντως το τεε θαπρεπε να ζητησει οτι οπως στο δικαστηριο χωρις δικηγορο δεν εχεις ΛΟΓΟ

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Για αδικήματα μέχρι βαθμό πλημμελήματος έχεις το δικαίωμα σίγουρα να υπερασπιστείς τον εαυτό σου μόνος σου. Για κακουργήματα νομίζω είναι υποχρεωτική η εκπροσώπηση από δικηγόρο τον οποίο αν δε θέλεις ή δε μπορείς όμως να προσλάβεις, τον ορίζει το δικαστήριο. Το θέμα είναι ότι δεν τολμάει κανείς να εμφανιστεί χωρίς δικηγόρο εκεί. Εμείς οι μηχανικοί δεν είμαστε αρκετά χρήσιμοι προφανώς και οι συνέπειες της μη συνδρομής μας δεν είναι, δε φαίνονται ή δε φαίνονται άμεσα τόσο σοβαρές...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ξέρετε μήπως ποιά είναι η διαδικασία αφού υποβάλλουμε το φάκελλο στην Πολεοδομία? Έχω αναλάβει όλη τη διεκπαιρέωση και ο πελάτης με ρωτάει συνέχεια πότε θα πληρώσει. Στην Πολεοδομία (Βορείου Τομέα Νομαρχίας Αθηνών) που ρώτησα μου είπαν ότι θα σταλεί στον ιδιοκτήτη ταχυδρομικά η βεβαίωση του προστίμου. Μετά τι θα πρέπει να κάνω εγώ, να ξαναπάω Πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε tpanag

 

επειδη εχω παει αρκετες φορες ακομα και σε αντιδικια για ενοικια που ειναι πλημμελημα η δικαστης ειπε σε εναν αντιδικο οτι αφου δεν εχετε δικηγορο δεν εχετε λογο....

 

 

στα υπολοιπα που αναφερεις +1000

 

και επισης να πω οτι οταν πηγαινω για σχεδια για τακτοποιησεις τωρα συνηθως βγαζω και καποια σχεδια στους ιδιοκτητες ολης της κατασκευης ....ε τουλαχιστον το 30% εχει μεινει εκπληκτο με τα σχεδια και το 90% δεν εχει χρησιμοποιησει μηχανικο κατα την αγορα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!Είμαι νέα συνάδελφος και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω υπολογίσει σωστά την αμοιβή μου για ρύθμιση ημιυπαίθριου χώρου. Οι υπολογισμοί μου είναι οι εξής: αμοιβή μέσω ΤΕΕ:232,53 €

23% ΦΠΑ: 53,48 €

10% ΦΕΜ: 23,25 €

3% ΤΣΜΕΔΕ: 6,98 €

Συνεπώς συνολικά βγαίνει 316,24€!Είναι σωστό;Αυτό το ποσό θα πληρώσει ο πελάτης μου; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.