Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εξαρταται και τι δηλωση κανει...αν γιαυτα πληρωσει φορο 30% ειναι καπου 70 ευρω ανα αιτηση !!!

 

και 23 ευρω παρακρατηση που σταχουν κανα χρονο !!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία στιγμή τα δικά μας λοιπόν. Αφού με το καλό καταργηθούν οι ελάχιστες αμοιβές και πριν την αύξηση των αντικειμενικών. Αν και βλέπω το 2ο να προηγείται του 1ου (να μην πω ότι αμφιβάλλω πλέον αν θα υπάρξει καν κατάργηση των ελαχίστων).

Btw πότε κλειδώνει το ύψος του προστίμο; Αρκεί η υποβολή του φακέλου ή χρειάζεται και πληρότητα; Γιατί από εδώ και πέρα οι καιροί είναι πονηροί πλέον και καλό θα είναι να είμαστε σε ετοιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι.

Σημερα πηγα στην πολεοδομια Θεσσαλονικης.

1-0: 07.40 το πρωι μπαινεις και συναντας συννεφα καπνου. Ωραιος ο νεος νομος.

2-0: Για να παρω αντιγραφο αδειας πρεπει να περιμενω 2 βδομαδες. Ειναι οντως ετσι???

3-0: Μια απο τις αδειες που ζητησα αφορα κατοικια στην Καλαμαρια (εχει εκδοθει ομως στο πολεοδομικο γραφειο Θεσσαλονικης) και ο υπαλληλος μου ειπε οτι η συγκεκριμενη αδεια αφορα κτισμα στον Ευοσμο. Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο? Τι μπορω να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο 1142 και ρίξτους μια καταγγελία για παράβαση του νόμου...

 

για τα υπόλοιπα

 

Το δευτερο ισχύει διότι πρέπει να βρούν το φάκελο απο τα αρχείο, ιδίως εαν η κατασκευή είναι παλία.

 

Το τρίτο, προσωπικά δεν ξέρω.

 

Πήγες στην πολεοδομία πάνω απο το ταχυδρομίο?

Link to comment
Share on other sites

3-0: Μια απο τις αδειες που ζητησα αφορα κατοικια στην Καλαμαρια (εχει εκδοθει ομως στο πολεοδομικο γραφειο Θεσσαλονικης) και ο υπαλληλος μου ειπε οτι η συγκεκριμενη αδεια αφορα κτισμα στον Ευοσμο. Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο? Τι μπορω να κανω τωρα?

 

Κάνε και μία ερώτηση στο πολεοδομικό γραφείο της Καλαμαριάς, μήπως και κάποιος στο παρελθόν είχε ζητήσει αντίγραφα και μεταφέρθηκε στο εκεί γραφείο. Έτσι να δημιουργήθηκε κενό στην αρίθμηση και από λάθος να φαίνεται ότι αφορά την κατοικία στον Εύοσμο.

 

Πες τους να βγάλουν τον φάκελο έτσι και αλλιώς να δεις τι έχει μέσα.

 

Επίσης μπορείς να ψάξεις λίγο μπρος, λίγο πίσω στους φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ssouanis, ρωτησα και στην Καλαμαρια και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ουτε εκει. Μετα επεσε πολυ δουλεια στο γραφειο, οποτε θα παρω αυριο και στον ευοσμο να δω τι παιζει. Αλλιως πρεπει να πετυχω καποιον καλο υπαλληλο μπας και δεησει να δει και λιγο παραπερα... Καλο απογευμα!

Link to comment
Share on other sites

Έιμαι νέο μέλος και πρώτη φορά θα κάνω Και ρύθμιση με τον 3843. Η απορία μου, εντελώς διαδικαστική, είναι πως θα συντάξω τα έντυπα της ΕΤΕ. Αν πάω με τη κατώτατη αμοιβή στο έντυπο της ετε για αμοιβή θα γράψω 232,53 ως αμοιβή και 53,48 ΦΠΑ; Και στο έντυπο κρατήσεων έχω ΤΣΜΕΔΕ 2% της καθαρης αμοιβής 4,65 , ΕΜΠ 1% 2,33; Χαρτόσημο ποσο έιναι; Αυτά είναι τα ποσά που θα αναγραφούν ; Το ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ βαρύνει εμάς, σωστά; Άρα αν δώσω τα έντυπα στον πελάτη να καταθέσει αμοιβή, πρέπει να του δώσω εγώ και τα λεφτά των κρατήσεων τσμεδε ΕΜΠ; Γιατί αν δεν τα δώσω αυτός σύμφωνα με τα έντυπα πρέπει να καταθεσει 286,01 + 6,98 τσμεδε ΕΜΠ + χαρτόσημο δηλαδή 292,99 + χαρτόσημο. Λογικά κάτι εχω καταλάβει λάθος στη διαδικασία οπότε αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα ποσά που πρέπει να γράψω στα έντυπα και πως πρέπει να γίνει η συναλλαγή με τον πελάτη. Επίσης, όταν βγει η εντολή πληρωμής από ΤΕΕ γράφω κάποιον κωδικό στα έντυπα της τράπεζας που να προσδιορίζει που παει η αμοιβή; Τελος, ο φεμ είναι 10% επί της καθαρής αμοιβής δηλαδή 23,25; Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.