Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

έχει κύρια χρήση αυτό η βοηθητική? θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια(π.χ. από κατοικία σε κατάστημα) η από βοηθητική σε κύρια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακου τι ξέρω. μου τα ειπε απο το τηλεφωνο γιαυτο δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες. την δευτέρα θα ξέρω περισσότερα.

 

το κατάστημα λειτουργεί κανονικά με άδεια εδώ και πολλά χρόνια. η άδεια έιναι στο όνομα της μανας του. θέλει να κάνει μεταβίβαση της άδειας και του ζήτησαν μέσα στα δικαιολογητικά βεβαίωση κύριας χρήσης. και το κατάστημα εμπειπτει υγειονομικού ενδιαφέροντος. αυτά ξέρω...

 

κατάλαβες τίποτα ή είναι θολά τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά αυτό που θέλει είναι μια βεβαίωση που προσκομίζει η πολεοδομία και είναι τελείως τυπικό το θέμα τότε...κάποιος ποιο έμπειρος?

επίσης είμαστε off topic τελείως :P

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά έκανα τη διαδικασία και πλήρωσα ΦΕΜ στην εφορία...αυτόν το προκαταβλητέο φόρο το 10%, τον παίρνουμε πίσω, όπως και την παρακράτηση φόρου με την επόμενη φορολογική δήλωση αν είμαστε κάτω του αφορολόγητου? Αν ναι, πως βλέπει η εφορία πως τον έχουμε δώσει και τι χρησιμοποιούμε ως απόδειξη εμείς? Γιατί στην πολεοδομία μετά με την κατάθεση φακέλου για περίπτωση με ν.3843/10, κράτησαν και το διπλότυπο και τη δήλωση, οπότε δεν έχω κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει πως έδωσα ΦΕΜ πλέον...

Link to comment
Share on other sites

..............οπότε δεν έχω κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει πως έδωσα ΦΕΜ πλέον...

 

Το έντυπο γράφει επάνω: Υποβάλλεται σε τρία αντίτυπα.

 

Το ένα κρατάει η Εφορία και τα δύο είναι δικά σου.

 

Στην Πολεοδομία δίνεις φωτοτυπία αυτού.

 

Στην αρχή κάθε έτους υποβάλλεις κατάσταση στην ΔΟΥ με το σύνολο των ΦΕΜ που έχεις μαζέψει και αυτή την κατάσταση την βάζεις στην φορολ. σου δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς οταν λες "κάποιος ποιο έμπειρος"

 

κάποιος ποιο έμπειρος επί του θέματος να απαντήσει ώστε να σε βοηθήσει περισσότερο από μένα (και εγώ νέος είμαι ;))

 

 

εγώ παιδία πήγα με 2 έντυπα για το φεμ στην εφορία, μου τα θεώρησαν και τα 2 και το ένα το κράτησα στο αρχείο μου ώστε να το βάλω στην φορολογική δήλωση.

Δεν έβγαλα κάποια φωτοτυπία

Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο γράφει επάνω: Υποβάλλεται σε τρία αντίτυπα.

 

Το ένα κρατάει η Εφορία και τα δύο είναι δικά σου.

 

Στην Πολεοδομία δίνεις φωτοτυπία αυτού.

 

Στην αρχή κάθε έτους υποβάλλεις κατάσταση στην ΔΟΥ με το σύνολο των ΦΕΜ που έχεις μαζέψει και αυτή την κατάσταση την βάζεις στην φορολ. σου δήλωση.

 

Τι λετε ρε παιδια?Εγω 2 αντιτυπα ΦΕΜ συμπληρωνω.το ενα το κραταει η εφορια και το αλλο εγω.Η Πολεοδομια ζηταει μονο το διπλοτυπο εισπραξης του ΦΕΜ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.