Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Στο ίδιο φύλλο 2% ΤΣΜΕΔΕ +1% ΕΜΠ + χαρτόσημο.

Το ποσοστό της ΕΤΕ (δεν είναι 3%) παρακρατείται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα συνάδελφοι. Θα ηθελα να ρωτησω την διαδικασια που απαιτειται για την εισπραξη της αμοιβης μας απο τους Η/Χ μεσω της ΕΤΕ. Ειναι 1η φορα που θα πληρωθω μεσω ΕΤΕ και δεν ξερω. Απ οτι εχω καταλαβει μας πληρωνει ο πελατης και εμεις αφου συμπληρωσουμε το γραμματιο της ΕΤΕ και του ΤΣμεδε δινουμε τα λεφτα για να μπουν στο λογαριασμο μας και στο ΤΣμεδε αντιστοιχα. Σωστα?Οποιος μπορει ας με βοηθησει..:D

 

Πιστευω πως εχεις ανοίξει λογαριασμό ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ στην τραπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση:

Στην ΕΤΕ συμπληρωνουμε το 2% ΤΣΜΕΔΕ και το πληρωνουμε σωστα?

Το 3% ΤΕΕ παρακρατειται αυτοματα, απο την καταθεση της αμοιβης μας?

 

Οπα αδερφέεε, 1% είναι το ΤΕΕΕΕΕ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

..... και τελικα βαλαμε την τιμη απο το www.gsis.gr,μετα απο επισκεψη μου στην αρμοδια ΔΟΥ,που ανηκε το ακινητο

πάντως ο υπολογισμός του προστίμου δεν εμπίπτει στις υποχρεώσεις μας

δε λέω να μην διευκολύνουμε τον πελάτη μας και να μην το υπολιγίζουμε

 

αλλά να πηγαίνουμε και στη ΔΟΥ του πάει πολύ

για αυτό τουλάχιστον ας πηγαίνει μόνος του

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδά όσοι θέλετε να διευκολύνετε τους πελάτες σας με υπολογισμό προστίμου, δώστε 60-70-80 ευρώ και γραφτείτε για 3-6 μήνες σε μια εφαρμογή υπολογισμού αντικειμενικών αξιών! Το έχω πει τόσες φορές που στο τέλος θα με κατηγορήσουν κάποιοι ότι έχω τέτοια εταιρεία ή ότι παίρνω προμήθεια! Σιγά το ποσό που αξίζει για να το γλυτώσουμε, να ψαχνόμαστε με ΕΤΑΚ, ΔΕΗ και βλακείες. Με 2-3 ρυθμίσεις το έχεις αποσβέσει. Περνάει και σαν δαπάνη που τόσο απεγνωσμένα ψάχνουμε πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι νέος μηχανικός και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

Σε περίπτωση που υπάρχει κοινή ιδιοκτησία και δεν υπάρχει ψιλή κυριότητα υποβάλουν δύο αιτήσεις;

 

Ακόμη σε ένα διαμέρισμα της ίδιας πολυκατοικίας άκουσα το εξής:

"Τελικά δε θα τον δηλώσουμε και όταν θα έρθουν για έλεγχο δε θα ανοίξουμε, θα γίνει με ραντεβού και απλά θα βγάλουμε το παράθυρο που έχει ο ημιυπαίθριος χώρος!!"

Τι στιγμή που έστω και ένας δηλώνει από την πολυκατοικία δεν το διακινδυνεύουν έτσι;

Ο ημιυπαίθριος είναι 7 τ.μ και το πρόστιμο είναι σχετικά μικρό..

Link to comment
Share on other sites

proengineer

Μπορείς να υποβάλεις 2 αιτήσεις για τον καθένα τους ( 4 στο σύνολο ) η να υποβάλεις την αίτηση εις διπλούν για αυτόν στον οποίον κόβεις την απόδειξη και να συνυπογράφει ο άλλος συνιδιοκτήτης.

Προσωπικά προτιμώ την πρώτη λύση αν και δέχονται και τις 2 το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

@proengineer

 

Δε γίνονται αυτά τα πράγματα. Από τη στιγμή που υπάρχει χτισμενη μια σειρά τούβλα κάτω από το παράθυρο, υπάρχει παρανομία. Ο Η/Χ οφείλει να έχει μια πλευρά του εντελώς ακάλυπτη. Δε συζητάω για εντοιχισμένες ντουλάπες, θερμαντικά σώματα κλπ. που παραπέμπουν σε παράνομη χρήση ως κατοικία...

 

Προσωπικά προτιμώ την πρώτη λύση αν και δέχονται και τις 2 το ιδιο.

 

Στην πολεοδομία Παλλήνης τουλάχιστον, δε δέχονται την 1η λύση που αναφέρεις. Υποχρεωτικά ο μόνο ένας εκ των δύο συμπληρώνει αίτηση και συνυπογράφουν απλά οι συνιδιοκτήτες τους. Αποπειράθηκα κι εγώ να δώσω 1 αίτηση για τον καθένα και μου είπαν "διάλεξε" και μου επέστρεψαν την αίτηση του 2ου συνιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.