Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

...αν ξεχάστηκε το χαρτόσημο, αναγκαστικά πάλι νέα κατάθεση ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ κλπ...βέβαια πως θα υπολογιστεί το 2.4% των κρατήσεων για να βγει το χαρτόσημο? Θα ξαναμπούν κρατήσεις χωρίς λόγο?

άμα ξεχαστεί προτείνω να πάει με το παλαιό παραστατικό

και να το δηλώσε ως συνμπηρωματικό βάζοντας μόνο το χαρτόσημο

 

έχω ακούσε παλαιότερα συνάδελφο που το έκανε

 

(άμα ήταν σπίρτα και στην ΕΤΕ θα το έλεγαν από την αρχή πως λείπει το χαρτόσημο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άμα ξεχαστεί προτείνω να πάει με το παλαιό παραστατικό

και να το δηλώσε ως συνμπηρωματικό βάζοντας μόνο το χαρτόσημο

 

έχω ακούσε παλαιότερα συνάδελφο που το έκανε

Και τι θα κάνει η τράπεζα θα ψάχνει το πρωτότυπο από τα 4 φύλλα του παραστατικού, θα το βάλει πάνω από τα άλλα 3 που θα έχεις μαζί και θα γράψεις το ποσό του χαρτοσήμου? και θα το πληρώσεις με διαφορετική ημερομηνία ή θα σου μεταφέρει ημερομηνία κατάθεσης για όλο το ποσο ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ:-x

 

(άμα ήταν σπίρτα και στην ΕΤΕ θα το έλεγαν από την αρχή πως λείπει το χαρτόσημο)

 

Γιατί μήπως ξέρουν οι υπάλληλοι της τράπεζας αν ο μηχανικός στο τσμεδε-εμπ πληρώνει και χαρτόσημο? Στο τσμέδε να ρωτήσεις μην είσαι σίγουρος αν θα ξέρουν. ΄Ακου περίπτωση: Πρώτη υπόθεση από την κτήση του πτυχίου μου - ο Η.Χ. στο σπίτι των γονιών μου. Οπότε δεν είχα ξαναπάει για κατάθεση αμοιβής στην τράπεζα(ΕΤΕ) και δεν ήξερα τη διαδικασία. Έτσι είχα την εντύπωση πως το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ κρατάται, όπως και του τεε από την οριζόμενη αμοιβή, (π.χ. από τα 286,01) και δεν γνώριζα περί τσμεδόχαρτου κι ότι πάει έξτρα. Ξεκινάω διαδικασία απαλλαγής από κατάθεση αμοιβής. Οπότε σκέφτομαι, αφού δεν βγάζω κωδικό πληρωμής και δεν καταθέτω αμοιβή, και από τη στιγμή που πλήρωσα την κράτηση του ΤΕΕ στο ταμείο του ΤΕΕ, το τσμέδε πού το πληρώνω? Υποθέτω στο ταμείο στο ΤΣΜΕΔΕ. Α, -μου λένε στο ταμείο- δεν πληρώνεται εδώ, πήγαινε να ρωτήσεις πάνω στα γραφεία. Ρωτάω πάνω, ααα δεν κατάλαβα τι εννοείς ξαναεξήγησε. Α, δεν το ξέρω αυτό μου λένε, ρώτησε μέσα σε κείνο το γραφείο στην κυρία τάδε. Με τα πολλά, ααααα, δεν το γνωρίζω, μου λέει, πάντως όχι εδώ. Πάρε αυτά τα τηλ. από το ΤΣΜΕΔΕ των Αθηνών και ρώτησε εκεί. Παίρνω στο ένα δεν γνωρίζουν. Παίρνω στο άλλο δε το σηκώνουν, σ' ένα τρίτο τηλ. που μού 'δωσαν σηκώνει ένας κύριος μου λέει στην τράπεζα θα το πληρώσεις. Λέω ευχαριστώ, το 3% (2%+1%) δεν είναι να πληρώσω? Α, δεν ξέρω λέει, ναι, μάλλον, τόσο δεν είναι? Πού να μου πει για χαρτόσημο!!!!!!!!!! Δε μου πήγε και μένα ο νους !!!!!!:rolleyes::rolleyes:

(Και είχα διαβάσει και τον οδηγό για νέους μηχανικούς)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ισως εχει αναφερθει το θέμα ξανά αλλά όσο και να ψάχνω δεν μπορώ να καταλάβω πως θα βγάλω την αμοιβή του μηχανικού για την τακτοποίηση ενός Η/Υ χώρου που πρέπει να περιλαμβάνεται στο φάκελο που θα καταθέσω στην πολεοδομία. Υπάρχουν προγράμματα τύπου Civil που τα αγοράζεις και το πρόγραμμα του ΤΕΕ που είναι δωρεάν,σωστά? Διαφωτίστε με με την όλη διαδικασία ρε παιδιά γιατί είναι η πρώτη δουλειά που θα κάνω σαν ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχω ιδέα για αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ. Η ελάχιστη αμοιβή είναι 232,53 + ΦΠΑ(23%) και αναλογει σε 5 ώρες εργασίας και καλά. Εσύ πας για παραπάνω από την ελάχιστη? Μετά πάει 1,2 x 232,53 και αντιστοιχεί σε 6 ώρες εργασίας και καλά. και έχεις 279 περίπου + 23% ΦουΠουΑ πας κάπου στα 343 Ε. Δούλεψε λίγο να μάθεις το πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ πώς δουλεύει και μάθε να βγάζεις κωδικό πληρωμής. Δοκιμές μπορείς να κάνεις όσες θέλεις !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

kokobios τα προγράμματα του εμπορίου, εκτός απο τα έντυπα, σου βγάζουν επιπλέον ένα αρχείο xml το οποίο υποβάλεις στο ΤΕΕ και δε χρειάζεται να γράφεις πάλι τα στοιχεία με το χέρι. (Μπορείς να ζητήσεις από την insoft demo έκδοση του προγράμματός αμοιβών που έχει πλήρεις λειτουργίες)

Χωρίς εντολή πληρωμής και τεύχος αμοιβών μεσώ ΤΕΕ δε μπορείς να καταθέσεις φάκελο.

 

Θα στα γράψω αναλυτικά

 

1. Καταχωρείς το έργο στο ΤΕΕ και βγάζεις εντολή πληρωμής

2. Παίρνεις τα λεφτά απο τον πελάτη (βασικό!) και του κόβεις ΑΠΥ

3. Πας στην Εθνική και καταθέτεις στον ειδικό λογαριασμό μηχανικού που έχεις ανοίξει την αμοιβή σου. Χρειάζεται να συμπληρώσεις ένα έντυπο που λέγεται γραμμάτιο είσπραξης. Μπορείς να τα πάρεις απο την τράπεζα

eteg.jpg

 

Επίσης καταθέτεις τις κρατήσεις 3% επι της αμοιβής και το χαρτόσημο.

66898200.jpg

4. Σειρά έχει η εφορία. Συμπληρώνεις εις διπλούν το έντυπο του ΦΕΜ 23,25€ (στο πάνω μέρος γράφεις τον αριθμό της Α.Π.Υ.), στον φάκελο της ρύθμισης βάζεις το διπλότυπο είσπραξης (μπλέ - τύπου Α) ενώ κρατάς το έντυπο για τη φορολογική σου δήλωση.

5. Εαν ο ιδιοκτήτης δεν το έχει κάνει απο μόνος του, απο την εφορία παίρνεις και το παράβολο. Πρόκειται πάλι για ένα διπλότυπο είσπραξης (με στοιχεία του ιδιοκτήτη) όπως αυτό του ΦΕΜ.

6. Μαζεύεις σε έναν φάκελο το στέλεχος αδείας, τοπογραφικό, κάτοψη ορόφου, τεχνική έκθεση, αμοιβές κτλ και είσαι έτοιμος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4. Σειρά έχει η εφορία. Συμπληρώνεις εις διπλούν το έντυπο του ΦΕΜ 23,25 (στο πάνω μέρος γράφεις τον αριθμό της Α.Π.Υ.), στον φάκελο της ρύθμισης βάζεις το διπλότυπο είσπραξης (μπλέ - τύπου Α) ενώ κρατάς το έντυπο για τη φορολογική σου δήλωση.

 

Πολύ καλό το tutorial που έγραψες. Μια διόρθωση μόνο: η Πολεοδομία ζητάει και το έντυπο δήλωσης του ΦΕΜ και μάλιστα με την πρωτότυπη σφραγίδα (είμαι κατηγορηματικός σε αυτό καθώς το ρώτησα -μπορεί να υπήρξαν εξαιρέσεις, στην Παλλήνη πάντως αυτό θέλουν διαπιστωμένα). Που σημαίνει ότι πριν πάμε εφορία θα πρέπει να έχουμε βγάλει μια φωτοτυπία της δήλωσης ΦΕΜ την οποία θα κρατήσουμε για τη δήλωσή μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

tpanag, αν η Παλλήνη ζητάει αυτό, τελείως αυθαίρετο, η λύση είναι να δώσουμε τρία έντυπα στην ΔΟΥ και να κρατήσουμε το ένα στα βιβλία μας, διότι εκεί κρατάμε μόνο πρωτότυπα και όχι Φ/Α των εντύπων (εκτός αν τα Φ/Α είναι θεωρημένα). Ακόμα και στην εφορία, κατά την κατάθεση της δήλωσης, δίνουμε Φ/Α των ΦΕΜ και όχι τα πρωτότυπα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μου χουν ζητησει το εντυπο του ΦΕΜ.

Ουτε Αθηνα στην Σωκρατους, ουτε Συγγρου, ουτε Μαρκοπουλο, ουτε Αργυρουπολη, ουτε Γλυφαδα, ουτε Βουλα, ουτε Αγ. Παρασκευη...

Τωρα αν ζητανε στην Παλληνη τι να πω..καθε Πολεοδομια και ξεχωριστο κρατος που λενε...

Link to comment
Share on other sites

την περασμένη Δευτέρα πέρασα 4 φακέλους στην Παλλήνη.

πουθενά δεν έβαλα έντυπο ΦΕΜ και δεν μου το ζήτησαν.

ήταν η πρώτη φορά που πήγα Παλλήνη γι' αυτή τη δουλειά -λες να 'πεσα στην υπάλληλο;

πάντως, ούτε Καπανδρίτι, ούτε Αγ. Παρασκευή ούτε Καλλιθέα μου ζητήθηκε το έντυπο.

 

(είναι και εντελώς κουφό να το θέλουν, αφού έχουν το διπλότυπο... τι να πει κανείς, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...)

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα μη με βγάλετε τρελλό. Έγινε όπως το λέω. Είχα μάλιστα μαζί μου φ/α των ΦΕΜ και ζήτησα να τα κάνω "τράμπα" με τα πρωτότυπα που είχα βάλει στους φακέλους όταν είχα πάρει πρωτόκολλο, για να μην έχω θέμα με την εφορία (να πάρω αυτά με τις πρωτότυπες σφραγίδες και να βάλω στους φακέλους τα φ/α). Μου είπε αυτολεξεί η υπάλληλος: "Τα πρωτότυπα κρατάμε και εσείς φ/α! Όλοι έτσι κάνουν και δεν είχαμε ποτέ τέτοιο θέμα με κανέναν!". Της επεσήμανα ότι νομίζω αρκεί το διπλότυπο και επέμενε. Τι να πω ίσως έπεσα στην περίπτωση υπαλλήλου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.