Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Αν μιλας για πειραγμα της εντολης ειναι παρανομο....

 

Αν μιλας για πειραγμα σε ωρες και μερες ειναι σωστο..Αρκει να ειναι πανω απο την ελαχιστη που οριζει το ΤΕΕ....

 

@ salpigoal Η εντολη πληρωμης λεγεται ετσι γτ ειναι ακριβως αυτο....

Δεν μπορεις να καταθεσεις ουτε λιγοτερο, ουτε περισσοτερο....Αν στο δεχονται ειναι βλακες στην ΕΤΕ....

 

Ερωτηση...Αν καταθεσεις παραπανω απο οτι λεει η εντολη σε ποιο ποσο σου κανουν την κρατηση 2,048%????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνωμη αλλα νομιζω εχετε παρανοησει την εννοια εντολη πληρωμης.

Κανεις δεν θα σου πει τπτ αν καταθεσεις ΠΑΡΑΠΑΝΩ λεφτα.Το χω κανει απειρες φορες και σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ τραπεζες και ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα.

Πειραζοντας τις παραμετρους στο προγραμμα απλα αυξανεις την ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΜΟΙΒΗ για το συγκεκριμενο εργο και τιποτα παραπανω.

Συγγνωμη αλλα θα επιμεινω....

 

ΥΓ: Εννοειται οτι η κρατηση γινεται για το ποσο που αναγραφεται στο εντυπο της ΕΤΕ και οχι στην ελαχιστη αμοιβη.

 

ΥΓ 2 : Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι πειραζετε τους συντελεστες στο προγραμμα μεχρι να πετυχετε την επιθυμητη αμοιβη σας?

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι αν καποιος θελει να βγαλει την δουλεια σε Χ ωρες ή μερες, η ελαχιστη αμοιβη του ειναι τοση.....πολυ απλο!

Κανεις δεν σου απαγορευει να ζητησεις απ τον πελατη και να ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΟΥ παραπανω λεφτα.

Λογικο ειναι ρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

soundholics

 

Είναι μια καλή λύση αυτό που προτείνεις , αλλά με αυτόν τον τρόπο δεσμεύεσαι να ζητήσεις ακέραια πολλάπλάσια του 232,53... αν θέλω να πληρωθώ 400, δε μπορώ?

Στη συκεκριμένη περίπτωση αφού η ελάχιστη (με συντελεστή 1) 232,53 + 23%ΦΠΑ=286,01

οπότε βάζεις συντελ.1,4 και σου βγάζει ακριβώς 400

Αν είναι να πληρωθείς όμως 400(που με κρατήσεις -ΦΠΑ-κ.ά δεν είναι τόσα) μη μου πεις είναι μόνο για τεχνική έκθεση. Φαντάζομαι έχεις κάνει και το τρέξιμο, τουλάχιστον 2 φορές πολεοδομία, φωτοτυπίες, έξοδα μετακίνησης, βενζίνες-βάλε και φθορά το αμάξι ή εισιτήρια ή καλύτερα εσύ θα θεωρείς ταξί, πιθανόν και να ανέλαβες και να πας για το παράβολο. Αν έκανες ή θα κάνεις όλα αυτά μη μου πεις την αμοιβή θα στην καταθέσουν. Στο χέρι θα τα πάρεις να πας εσύ, όπως πήγες για όλα τ' άλλα. Και δε θα τα βάλεις όλα. Τι θες να φαίνεται μεγαλύτερη αμοιβή από αυτή που πραγματικά πήρες?

Από: 400-(φωτοτ.+βενζ+φθορά)=370(χονδρικά).

Από κει και πέρα δικό σου θέμα. Αν θέλεις βάζεις συντ.1,2 και καταθέτεις 343,2. Εγώ πάντως μάλλον θα έβαζα 286 αν τα κατέθετα εγώ, και απόδειξη 286, κοίτα να βγάλεις κανένα φράγκο μιας και είναι και η πρώτη σου δουλειά, αρκετά έξοδα θα έκανες μέχρι στιγμής. (Σκέψου τα 100 και κάτι ευρώ που φύγανε για τις εξετάσεις της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος και τους 2-3 μήνες που θα πληρώσεις την εισφορά ενώ είσαι σε αδράνεια ως ελεύθερος επαγγελματίας - από την ημέρα που δίνεις εξετάσεις μέχρι να σε γράψουν και στο τσμέδε και να είναι οκ τα χαρτιά σου ώστε να μπορείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος-επιτηδεύματος, οπότε και να σφραγίζεις). Για τον πελάτη δε νομίζω να τον νοιάξει αν η απόδειξη λεει 286, τα άλλα έξοδα, ας έτρεχε στην τελική. Εκτός κι αν τη παλεύεις οικονομικά, αν δουλεύεις σε καμιά καλή εταιρία με καλές αποδοχές που σου πληρώνει και τσμέδε, οπότε δε μασάς βάζεις και 500 εσύ:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το 286,01Ε, είναι η ελάχιστη αμοιβή για την τεχνική έκθεση μόνο και όρισαν ότι αντιστοιχεί σε απασχόληση Μήχανικού για 5 ώρες. Όχι βέβαια ότι η σύνταξη της τεχνικής έκθεσης των 10 λέξεων, υπάρχει περίπτωση να απαιτήσει 5 ώρες. Από εκεί και πέρα, η αμοιβή (και όχι η "ελάχιστη αμοιβή") για την απασχόληση του Μηχανικού με τη διαδικασία συνολικά (διεκπεραιωση κλπ.), οφείλει να υπολογίζεται με βάση τις ώρες που χρειάστηκαν και πρέπει να εισάγεται ανάλογα ο αριθμός ωρών στο σύστημα ώστε να προκύπτει τελικά η συνολική αμοιβή την οποία εισπράττουμε και κόβουμε σε ΑΠΥ. Νομίζω δηλαδή ότι έχει γίνει παρεξήγηση στο όλο θέμα λόγω κακής διατύπωσης από το ΤΕΕ. Θα πρέπει να το διευκρινήσουμε το θέμα με το ΤΕΕ γιατί φοβάμαι ότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με την τακτική σου salpigoal (για την οποία προς στιγμήν με έπεισες). Το ΤΕΕ για παράδειγμα, υποτίθεται ότι θα πρέπει να μας δίνει πλέον κάθε χρόνο βεβαιώσεις για τις κρατήσεις που έχει κάνει, ώστε να τις εκπίπτουμε από το εισόδημά μας (η εποχή που είμασταν υπεράνω λόγω συντελεστών τελείωσε). Πως θα το κάνει αυτό αν άλλα του έχουμε πει ότι εισπράξαμε μέσω του online και άλλα τελικά εισπράξαμε και καταθέσαμε στην ΕΤΕ; Κάτι δε μου πάει στην όλη ιστορία...

 

 

Υ.Γ. Βρήκα αυτό: http://www.teetrip.tee.gr/anakoinoseis24.htm ψάχνοντας. Έχει γίνει θέμα τελικά από παλιότερα με τους κωδικούς πληρωμής στην ΕΤΕ από ό,τι φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχος

προφανώς έχω κάνει και το "τρέξιμο" και δηλώνω στον πελάτη ότι πληρώνεται έξτρα.

 

terry, tpanag, salpigoal

Για το θέμα της εντολής πληρωμής, μήπως μια ερώτηση στο ΤΕΕ θα διευκρίνιζε τη σύγχυση? Γιατί προφανώς δε γίνεται η εντολή πληρωμης άλλες φορές να είναι ένα κατω όριο και άλλες φορές το ακριβές ποσό που δικαιούται να καταθέσει ο μηχανικός, ανάλογα με τον ταμία που θα "πεσει" κανεις. Και εκτός απο την εντολή πληρωμής για την ΕΤΕ υπάρχει και η αναλυση αμοιβής για την πολεοδομία...και εκεί δέχονται και τις δύο εκδοχές;;;;

 

tpanag

Το ΤΕΕ τυπώνει τις βεβαιώσεις αυτές με βάσει το Online ή μήπως συνεννοείται εσωτερικά με την ΕΤΕ και έτσι έχει το ακριβές ποσό κατάθεσης και με βάση αυτό κάνει αρχειο κρατήσεων?

Link to comment
Share on other sites

Η παρακρατηση 2,048% κατατιθεται σε λογαριασμο του ΤΕΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ με την καταθεση της αμοιβης.

Το ΤΕΕ δεν εχει κανενα λογο και καμια αρμοδιοτητα να γνωριζει ακριβως ποσα παιρνουμε απ τον πελατη.Το μονο που μπορει να κανει ειναι να ελεγχει αν αυτα που παιρνουμε ειναι λιγοτερα απο ενα συγκεκριμενο ποσο που αυτο οριζει.

Καλα....εσας δε σας φαινεται περιεργη η διαδικασια να προσπαθειτε να εξισωσετε της εισπραττουσα αμοιβη με την ελαχιστη, πειραζοντας τους συντελεστες?

Ειναι λαθος παιδια....το ξαναλεω....τσαμπα κοπο κανετε...και παλι νομιμοι ειστε βεβαια αφου δεν πεφτετε κατω απ την ελαχιστη, αλλα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

Αν δεν πιστευετε δοκιμαστε κι εσεις να καταθεσετε παραπανω λεφτα απ την εντολη πληρωμης και θα δειτε οτι ολα ειναι Οκ.

Εχω καταθεσει μεχρι στιγμης σε πανω απο 10 διαφορετικα καταστηματα ΕΤΕ σε ολη την Αττικη και ποτε δεν ειχα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω πως όπως τα λέει ο salpigoal είναι και αυτό εφαρμόζω και εγώ...εξάλλου σκεφτείτε πως μέχρι πριν από λίγο καιρό ( και σε κάποια υποκαταστήματα ΕΤΕ ακόμα και τώρα) δε ζητούσαν ούτε καν την εντολή πληρωμής, παρά μόνο πάνω στο έντυπο πληρωμής να γράφουμε τον κωδικό...τίποτα άλλο!!

Απλά ίσως θα ήταν καλό για αποφυγή οποιουδήποτε μπερδέματος στην ΑΠΥ να φαίνεται 232,53 +ΦΠΑ ως αμοιβή για τακτοποίηση 3843 και τα υπόλοιπα που ζητάμε να μπαίνουν με μια άλλη διακαιολογία...πχ "παροχή συμβουλών" ή "διεκπεραίωση", που πρότεινε νωρίτερα ο tpanag....

Aπό εκεί και πέρα όλες οι κρατήσεις θα πρέπει να γίνονται με το συνολικό πόσο και όχι την ελάχιστη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τις κρατήσεις του ΤΕΕ. Για αυτές του ΤΣΜΕΔΕ και του ΕΜΠ δεν θα διεκδικήσετε βεβαιώσεις για να τις εκπέσετε από το εισόδημα; Αυτά δε φαίνεται ότι πληρώθηκαν στην ΑΠΥ. Το ΤΣΜΕΔΕ πως ενημερώνεται για το τι κρατήσεις εισέπραξε από εμάς; Αρχίζουν να μου γεννιούνται πολλά ερωτήματα σχετικά με τα φορολογικά μας από φέτος!

Να σου πω την αλήθεια, το τι δέχεται ο κάθε υπάλληλος της ΕΤΕ, λίγο με ενδιαφέρει. Θέλω να ξέρω την τυπικά σωστή διαδικασία. Κατά πως φαίνεται και από τη συμπεριφορά τους, είμαστε βάρος τελικά για την ΕΤΕ οι Μηχανικοί (αντί να κάνουν τεμενάδες όπως θα έπρεπε...) και βαριεστημένοι όπως είναι κάνουν ό,τι να'ναι.

Επίσης στο σύστημα του ΤΕΕ, όταν μπούμε σε κάποιο έργο, στην καρτέλα "Ομάδα έργου", έχει κάποια πεδία κάτω από το "Τραπεζικές συναλλαγές αμοιβής". Αυτά καταλαβαίνω ότι πρέπει να συμπληρώνονται αυτόματα από το ΤΕΕ όταν ενημερωθεί από την ΕΤΕ. Τα έχετε δει ποτέ συμπληρωμένα; Γιατί σε εμένα είναι όλα κενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.