Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

........

3. Εμενα το μπλοκακι δεν εχει και πολυ χωρο για να αναλυω την αιτιολογια... :smile:

 

K το μπλοκάκι όμως μέχρι τα 50 φτάνει.....Με 10 περιπτώσεις Η/Χ θα το τελειώσουμε δηλαδή?!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή προτείνετε να παίρνει κανεις απο τον πελάτη τα ελαχιστα+ο,τι παραπανω θελει, τα ελαχιστα να τα καταθετει στον τρεχουμενο ΕΤΕ ......................

Όψεως ΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Προχθές που πηγα στο υποκατάστημα και ειπα στην υπάλληλο να μου ανοιξει λογαριασμο μηχανικού, αφότου έψαχνε τα χαρτιά της κανα 5λεπτο, μου ειπε πως θα μου ανοιξει εναν τρεχουμενο. Ήταν πολυ νέα στη δουλειά, φαινόταν. Έπρεπε να μου έχει ανοίξει όψεως?

Link to comment
Share on other sites

"Επαγγελματικός Plus" λέγεται εμπορικά πλέον. Και κατά την ΕΤΕ άλλωστε άλλαξε πλέον από όψεως, σε τρεχούμενος. Ο σωστότερος όρος σύμφωνα με τον πατέρα μου (παλιός τραπεζικός), είναι "τρεχούμενος-όψεως" (δεν είναι τέλος πάντων κανονικός όψεως από όσο μου είπε). Μην κολλάς, ξέρουν τι θα σου ανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις.....εχετε μπλεξει τα μπουτια σας.....:)

Τι 2 ΑΠΥ και κουραφεξαλα διαβαζω?

Το σωστο ειναι ΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ, ΤΟΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΑΜΟΙΒΗΣ.

Απλα τα πραγματα....βεβαια ετσι πληρωνεις περισσοτερες κρατησεις και αυτος ειναι ο λογος που ξεκινησα την ολη κουβεντα.Γιατι ειδα οτι οι περισσοτεροι συναδελφοι μου - γνωστοι μου, καταθετουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ 286,01 και τα υπολοιπα μαυρα....

Μονο εγω την εχω δει νομιμος τρομαρα μου?

Α εννοειται οτι και στην ΑΠΥ κοβεις και το αντιστοιχο ποσο, οποτε εχεις ΚΑΙ παραπανω ΦΕΜ.

Προσφατα ακουσα μια αλλη λυση που το σκεφτομαι πλεον σοβαρα ( κοιταζοντας τα εσοδα μου απο την ολη ιστορια)

Αποδειξη και καταθεση αμοιβης στα λιγοτερα δυνατα + μια φωτοτυπια των κρατησεων μας για να ξερει και ο πελατης οτι δεν πανε ολα στην τσεπη μας.

Θα μου πειτε...αντιδεολογικο.....και οι κρατησεις ειναι δικες μας κτλ κτλ....το ξερω ρε παιδια...το ξερω....αλλα απ την αλλη οταν ο πελατης δεν κανει ΚΑΝΕΝΑ τρεξιμο, ΟΥΤΕ καν να παει να παρει την σφραγιδα περαιωσης, καπως πρεπει να την βγαλουμε κι εμεις.....

Ειμαι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 ΑΠΥ είναι απολύτως νόμιμες και σωστές.

1 για την τεχνική έκθεση 286,01 όπως προβλέπεται μαζί με όλες τις κρατήσεις

1 για την ταλαιπωρία. Δε χρωστάμε στο ΤΣΜΕΔΕ - ΤΕΕ - εφορία μερίδιο της ταλαιπωρίας για την διεκπεραίωση του φακέλου.

Θα μπορούσαν να είναι μία όμως το ΦΕΜ υπολογίζεται βάσει ΑΠΥ και ουσιαστικά αυτός είναι ο λόγος που χαλάει η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειδα οτι οι περισσοτεροι συναδελφοι μου - γνωστοι μου, καταθετουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ 286,01 και τα υπολοιπα μαυρα...Μονο εγω την εχω δει νομιμος τρομαρα μου?

 

Μαύρα εννοείς με τη φορολογική έννοια, δηλαδή κόβουν ΑΠΥ μόνο για τα 286,01 και παίρχνουν πχ 500. Η κουβέντα όμως αυτή ξεκίνηση από το πως καποιος μπορει να παίρνει περισσότερα απο τα 286,01 και να έχει παράλληλα τα σωστά παραστατικά και να συμφωνούν τα ποσά σε εντολή πληρωμής, καταθετήριο, ΑΠΥ.

Οι περισσότεροι συνάδελφοι πρότειναν εκδοσή εντολής με τα ελάχιστα, κατάθεση στην ΕΤΕ αυτών των ελαχίστων, και για ο,τι παραπάνω απλώς ΑΠΥ. Σε αυτό συμφωνεί και υπάλληλος του ΤΕΕ υπέυθυνος για θέματα αμοιβών που ρωτησα. Δεν εισαι παρανομος αν δεν καταθέτεις στην ΕΤΕ ολο το ποσο που ζητάς απο τον πελάτη. Οπως και δεν είσαι παράνομος αν δεν καταθέτεις στην ΕΤΕ την αμοιβή για ενα φωτορεαλιστικο σχεδιο που σου ζήτησε καποιος για να το κάνει κορνίζα. Ειναι παροχή υπηρεσίας και είσαι νομιμότατος αν κόβεις ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Είστε "αδειάδες" οι περισσότεροι εδώ από ό,τι φαίνεται και έχετε μάθει να μπλέκεστε μόνο με πολεοδομίες που θέλουν ΦΕΜ, κρατήσεις κλπ. για αυτό σας ξενίζει η διαδικασία. Οι Τοπογράφοι για παράδειγμα, εδώ και χρόνια παρέχουμε υπηρεσίες που ως επί το πλείστον δεν χρειάζονται τέτοιες διαδικασίες, οπότε μπορείτε να μας ακούσετε σε αυτό το θέμα. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι κουβεντιασαμε διεξοδικα το θεμα...Οτι ηταν να πουμε το ειπαμε, οποιος θελει να καταλαβει, καταλαβε...

 

Ας μην το συνεχισουμε γτ "κουραζουμε" το πραγματικο αντικειμενο του θεματος αυτου...

Link to comment
Share on other sites

Οντως Gousgounis θα μπορουσαμε να κοβουμε 2 αποδειξεις, αλλα αν ειναι να τρεχω καθε μηνα να τρυπαω μπλοκακια αστο....:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.