Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

soundholics

 

Είναι μια καλή λύση αυτό που προτείνεις , αλλά με αυτόν τον τρόπο δεσμεύεσαι να ζητήσεις ακέραια πολλάπλάσια του 232,53... αν θέλω να πληρωθώ 400, δε μπορώ?

 

Και κάτι αλλο... την εντολη πληρωμής του συστήματος τη χρειαζόμαστε για την κατάθεση των χρημάτων της αμοιβής ή για την ανάληψή τους 15 μέρες μετά ή και για τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να βγάλεις εντολή πληρωμής με ό,τι ποσό >232,53Ε θέλεις. Έχεις επιλογή να βάλεις ώρες αντί ημέρες οπότε φέρνεις το ποσό της εντολής εκεί που θέλεις. Η αμοιβή σου μπορεί να είναι πολλαπλάσιο του 46,506Ε που είναι η ωρίαια αμοιβή ουσιαστικά.

Την εντολή πληρωμής τη θέλεις για να κατατεθεί η αμοιβή στην ΕΤΕ. Τα χρήματα εμφανίζονται και είναι διαθέσιμα στο λογαριασμό σου αυτόματα μετά από 10 ημέρες (και όχι 15).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοψεις ΑΠΥ οποιοδηποτε ποσο αρκει να ειναι μεγαλυτερο της ελαχιστης αμοιβης.

Προς θεου, δεν χρειαζεται να συμβαδιζει αυτο που υπολογιζεις ως ελαχιστη με αυτο που κοβεις στο τελος.

Αυτο αλλωστε ειναι και το νοημα της ελαχιστης...οτι μπορεις να κοψεις παραπανω απ αυτην αλλα οχι μικροτερη.Στην ΕΤΕ μπορεις να καταθεσεις οποιοδηποτε ποσο αρκει να ειναι μεγαλυτερο απ αυτο που υπολογιζεται στην ελαχιστη.

Το θεμα ειναι οτι απ οτι εχω καταλαβει ρωτωντας συναδελφους, σχεδον κανεις δεν παιρνει μονο οσα προβλεπονται απ την ελαχιστη.Το μαυρο χρημα βασιλευει...ολοι κοβουν 286,01 και στον πελατη παιρνουν πολυ περισσοτερα με την δικαιολογια του τρεξιματος και των φωτοτυπιων.

Εγω προσωπικα εννοειται οτι παιρνω παραπανω απο την ελαχιστη αλλα εννοειται επισης οτι κοβω και την αναλογη ΑΠΥ, που σημαινει παραπανω ΦΕΜ παραπανω ΤΣΜΕΔΕ παραπανω ΦΠΑ κτλ...

Ετσι ειναι το σωστο ομως...

Link to comment
Share on other sites

Να φροντίζεις όμως να χωρίζεις τις εργασίες στην ΑΠΥ σου. Δε νομίζω ότι είναι σωστό να έχει καταθέσει πελάτης αμοιβή 286,01 στην ΕΤΕ και εσύ να εμφανίζεις στην ΑΠΥ του 500 χωρίς ανάλυση όπου θα φαίνεται τουλάχιστον 286,01 με αιτιολογία κάτι και 213,99 2η εργασία κάτι άλλο (εκτός συστήματος αμοιβών π.χ. "παροχή συμβουλών" ή "διεκπεραίωση"). Ορισμένοι μιλάνε ακόμα και για αντιστοιχία ΑΠΥ με ΦΕΜ (εγώ διαφωνώ και έχω διαπιστώσει και πρακτικά ότι σωστά διαφωνώ). Αλλά εσύ πας στο άλλο άκρο και ενδέχεται να σου δημιουργήσει προβλήματα σε ενδεχόμενο έλεγχο όπου δε θα βγαίνει εύκολα άκρη με το ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Mα δε με καταλαβες...

Στο εντυπο της ΕΤΕ συμπληρωνω κανονικα το ποσο που εισπραττω απ τον πελατη...

Αυτο ειναι και το σωστο...

Απλα αυτο το ποσο πρεπει να ειναι μεγαλυτερο ή ισο με το 286,01

Καπου τα χετε μπερδεψει μου φαινεται...

Το ΤΕΕ αυτον ακριβως τον ελεγχο κανει....αν το ποσο που κατατιθεται στην ΕΤΕ με βαση εναν κωδικο πληρωμης , ειναι μεγαλυτερο Η ισο απο την ελαχιστη αμοιβη που προβλεπεται στον συγκεκριμενο κωδικο.

Οσον αφορα την αντιστοιχια ΦΕΜ με ΑΠΥ νομιζω οτι καλως πρεπει να υπαρχει...εσυ για ποιο λογο διαφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Επι του ποσου που κοβω στην ΑΠΥ.

Που ειναι το ιδιο με αυτο που συμπληρωνω στο εντυπο της ΕΤΕ

Και οχι, δεν ειναι 286,01 παρολο που η εντολη πληρωμης που βγαζω ειναι τοσο...

Αυτο ειναι η ΕΛΑΧΙΣΤΗ αμοιβη.Το ΤΕΕ κανει απλα τον ελεγχο του ποσου που κατατιθεται να ειναι μεγαλυτερο απο την ελαχιστη αμοιβη..( ή και ισο )

 

Αυτο που περιγραφατε πριν στον συναδελφο να προσπαθησει να εξισωσει την ελαχιστη αμοιβη, μ αυτην που πραγματικα παιρνει , πειραζοντας τους συντελεστες, ειναι λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε salpigoal καλησπέρα,

 

αν η εντολή πληρωμής που μας τυπώνει το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ λειτουργεί μονάχα σαν πιστοποιητικό της ελάχιστης αμοιβης (που είναι ίδια για ολους) για να τη δει ο ταμίας της Τραπεζας, τότε γιατί αφήνουν την ελευθερία στο χρήστη του συστήματος - μηχανικό να ορίσει τις μέρες/ώρες της εργασίας του? Το ότι ο καθενας μας μπορεί να μπαίνει και να υπολογίζει αμοιβές και να εκδίδει εντολές πληρωμής ανάλογα με το πόσο δούλεψε, παραπέμπει στο ότι αυτή η εντολή πληρωμής θα πρέπει να δηλώνει το ποσό της αμοιβης, τελικής. Και αν είναι μικρότερη απο την ελάχιστη δεν το δέχεται καθόλου το έργο.

 

Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ, γι'αυτο και μου φαίνεται ορθή η λογική του "πειραγματος" ώστε η εντολή πληρωμής να συμβαδίζει με ΕΤΕ και ΑΠΥ.

 

 

Υποθέτω ότι θα υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή δελτίο του ΤΕΕ όπου όλα αυτά να αποσαφηνίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.