Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Ε τώρα μη με βγάλετε τρελλό...

αγαπητέ συνάδελφε, με παρεξήγησες :oops:

για μένα ήταν η πρώτη φορά που πήγα Παλλήνη για ρύθμιση και προφανώς η τύχη μου χαμογέλασε πολλαπλώς εκείνη την ημέρα... ούτε έντυπα ΦΕΜ μου ζήτησαν (και ευτυχώς γιατί δεν τα είχα μαζί), ούτε συμβόλαια που ζήτησαν σε άλλον συνάδελφο πριν από μένα (και χλώμιασα όταν βγήκε και μας είπε ότι δεν πήρε πληρότητα γι' αυτόν τον λόγο γιατί είχα ήδη μιάμιση ώρα στην ουρά και δεν είχα μαζί μου συμβόλαια...) Διαβάζω και τον συνάδελφο:

Συνάδελφοι δραστηριοποιούμαι στην Παλλήνη και όντως ζητάνε πάντα πρωτότυπο έντυπο ΦΕΜ.

και σκέφτομαι ότι αν θέλει κάποιος να τελειώνει με μια επίσκεψη, θα πρέπει να κουβαλάει μαζί του ό,τι έχει και δεν έχει στο γραφείο σχετικά με την κάθε υπόθεση και επίσης και κανένα λάπτοπ με φορητό εκτυπωτή, μήπως τους θυμηθεί και τίποτα καινούριο που δεν έχει για την ώρα αγγίξει η φανερά νοσηρή τους φαντασία... :???:

 

((έτσι από περιέργεια, θυμάσαι σε ποιο γραφείο σε έλεγξαν; στο γραφείο 4 ή στο 1; ))

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά θα σπάσω το τραπέζι έτσι και βρεθεί κάνας κουφός και μου ζητήσει κάτι κουφό που δεν προβλέπει ο νόμος ότι πρέπει να έχω θα σπάσω το τραπέζι και θα απαιτήσω να μου πρωτοκολλήσει το φάκελο κατά πως ορίζει ο νόμος. Σωστό ? ? ??

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε σεις????ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ???Σε δουλειά να βρισκόμαστε?Γι αυτό η Παλλήνη έχει ουρές μέχρι το 2011?

Link to comment
Share on other sites

@Highlander

πολύ σωστό σε βρίσκω συνάδελφε...

άκου, όμως πώς την πάτησα χθες:

πάω να πάρω πρόστιμο.

(ο φάκελός μου έχει ελεγχθεί και έχω πάρει πληρότητα πριν καιρό, οκ; -και χωρίς καμιά έλλειψη)

μου λέει η υπάλληλος: "δεν έχει βγει ακόμα το πρόστιμο, μισό λεπτό να δω ποιος τον έχει χρεωθεί..." και μου λέει το όνομα.

πάω και βρίσκω τον αγαπητό υπάλληλο, ο οποίος πολύ στραβομουτσούνιασε και με πολύυυυ αργέεες κινήσεις, ψάχνει-ψάχνει... και τελικά μου βρίσκει τον φάκελο.

τον ψειρίζει κανα πεντάλεπτο και στο τέλος αποφαίνεται ότι ο λόγος που δεν έχει βγει το πρόστιμο είναι γιατί η Ο/Α έχει βγει σε άλλο όνομα από το όνομα του αιτούντα...

-"μα, είναι φυσικό, αφού η άδεια έχει βγει στο όνομα του κατασκευαστή και το διαμέρισμα αγοράστηκε μετά..." του απαντάω

-"να μου φέρετε το συμβόλαιο να το δω"

-"το συμβόλαιο;; μα κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τον νόμο ούτε αναφέρεται σε κάποια από τις σχετικές εγκυκλίους..." ξανα-μανα-απαντάω

την ώρα εκείνη μου έρχεται φλας ότι ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ το σχετικό φάκελο και ...(ναι,ναι!) έχω ΚΑΙ το ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ...

εσύ, αγαπητέ συνάδελφε, τι θα έκανες στην θέση μου;

εγώ (ανοήτως) σκέφτηκα "οκ, θα το πάρω το πρόστιμο σήμερα" (σημ.: μακρινή πολεοδομία)

 

τσακίστηκα στα σκαλιά να πάω να βγάλω φωτοτυπίες (ήταν ήδη δύο το μεσημέρι)

το αποτέλεσμα;

-"ελάτε την Τετάρτη"

-"μα, ορίστε το συμβόλαιο"

-"ναι, θα το δω, θέλω και κάτι ακόμα να δω και τώρα έχω ξεκινήσει άλλη δουλειά. την Τετάρτη θα το έχω έτοιμο..."

 

να το σπάσω το γραφείο μου ήταν πολύ εύκολο με τα νεύρα και την κούραση που είχα εκείνη την στιγμή. Λες όμως να το' παιρνα τελικά το ...καλο-πρόστιμο;; (μην πω τίποτα χειρότερο...)

α, το ωραίο δεν σας το είπα...

στο διπλανό γραφείο, άλλος υπάλληλος με ρώτησε αν τελικά το πήρα το πρόστιμο... του είπα ότι ο κ. Τάδε μου ζήτησε συμβόλαιο και μου απάντησε: "αφού υπογράφει υ/δ ο ιδιοκτήτης, τι το θέλει το συμβόλαιο;;;"

 

αυτάααα...

 

συγγνώμη, συνάδελφοι για τον χώρο που τρώω σε ...ψυχανάλυση. τα' πα και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κουτάκι για αριθμό ΑΠΥ, γιατί δεν προβλέπεται να αναγράφεται αριθμός πάνω στο ΦΕΜ. Εμένα η ΔΟΥ μου δε μου έχει ζητήσει ποτέ κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα η ΔΟΥ μου ζήτησε ποτέ κάτι τέτοιο . Εχει τύχει όμως σε συνάδελφο σε άλλη ΔΟΥ .

 

Οσο γιά την Παλλήνη εγώ πήγα Τρίτη-Τετάρτη και ξεμπέρδεψα μαζί με τα πρόστιμα .

Στο χαρτί προτεραιότητας είδα ότι είχε 60 άτομα την Τρίτη και 74 την Τετάρτη , αλλά τελικά εξυπηρετήθηκαν όλοι από πληρότητα και σχεδόν όλοι από τα πρόστιμα , αλλά φύγαμε 3 παρά το μεσημέρι την Τετάρτη , ενώ την Τρίτη είχαν τελειώσει από τις 1.30 .

Link to comment
Share on other sites

erling, αυτό το πράγμα (να κρατάω απλό αντίγραφο του πρωτοτύπου που δίνω στην πολεοδομία) με είχε συμβουλέψει να κάνω και έμπειρος συνάδελφος με δραστηριότητα παντού, προ καιρού. Μην τρελλαθούμε τώρα! Η δήλωση του ΦΕΜ χρειάζεται μόνο για παραπομπή-αναφορά ουσιαστικά στους αριθμούς 2πλοτύπου και στο πρωτόκολλο που παίρνει. Έχει κατατεθεί γνήσιο στη ΔΟΥ ήδη όταν είχε γίνει η υποβολή της δήλωσης! Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να κρατάς αντίγραφα τιμολογίων δαπανών ας πούμε τα οποία προφανώς δεν έχει δει ποτέ η ΔΟΥ...

 

tpanag η λογική μου είναι πολύ απλή.

Στο συγκεκριμένο πρόβλημα βλέπω 3 λύσεις

1. Δημιουργώ θέμα με τον υπάλληλο με απρόβλεπτη κατάληξη

2. Βγάζω Φ/Α της κατατεθειμένης δήλωσης ΦΕΜ

3. Δίνω 3 αντίγραφα στην ΔΟΥ

 

Από τα παραπάνω, προσωπικά διαλέγω το 3° επειδή προσπαθώ με την εφορία να έχω όσο το δυνατόν λιγότερες αψιμαχίες και ειδικά όσες εγώ επιλέγω και όχι άλλοι.

Απλό δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Απλούστατο είναι, με τη διαφορά ότι το έντυπο δήλωσης ΦΕΜ, γράφει πάνω του ότι υποβάλλεται σε δυό αντίτυπα και όχι σε τρία. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν όρεξη οι υπάλληλοι να σφραγίζουν και να γράφουν πάνω σε 3ο εφόσον κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται. Αυτό σημαίνει ότι ή οι πολεοδομίες αυθαιρετούν ζητώντας να κρατάνε το πρωτότυπο, ή οι εφοριακοί ελεγκτές, αν ισχύει αυτό που λέτε περί ελέγχου όπου απαιτείται το πρωτότυπο οπωσδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Προ μηχανογράφησης το υποβάλαμε εις τριπλούν εκτός αν με απατά η μνήμη μου.

Επίσης θεωρώ πως είναι ευκολότερο να πείσω τον υπάλληλο της ΔΟΥ, λέγοντάς του πως το ζητάει ο ανεγκέφαλος υπάλληλος της πολεοδομίας, παρά τον ανεγκέφαλο, που ενώ είναι υποχρεωμένος να ελέγξει αν έχει καταβληθεί το απαιτούμενο ποσό, αυτός ζητάει την δήλωση κατάθεσης και όχι απλά την απόδειξη.

Τέλος πάντων. Αν το αντιμετωπίσω αυτή την τακτική θα ακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.