Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

@ tpanag Δεν μιλησαμε για καταθεση με γραμματιο αμοιβης μηχανικου, κανονικη καταθεση λεμε...

 

Δε νομίζω ότι ο salpigoal αναφέρθηκε σε κανονική κατάθεση όμως. Για κατάθεση ποσού μεγαλύτερου αυτού που αναφέρει η εντολή πληρωμής, με γραμμάτιο κατάθεσης αμοιβής Μηχανικού είπε. Δηλαδή 286,01 η εντολή και γράφουμε π.χ. στο γραμμάτιο 500. Κατάλαβα λάθος salpigoal;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι το καταλαβα...

 

Σε τετοια περιπτωση : κρατησεις ΤΕΕ, ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ ...... ΦΥΣΙΚΑ στο ποσο του γραμματειου...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την άποψη μου

 

1. Δεν μπορεί να κατατεθεί άλλο ποσό από αυτό που λέει η εντολή πληρωμής, διότι αυτή την αμοιβή την καταθέτει ο πελάτης.

2. Αν θέλουμε να πάρουμε μεγαλύτερο ποσό για μια εργασία μας, τότε έχουμε 2 περιπτώσεις :

α. Αν το παραπάνω ποσό δεν αφορά την εκπόνηση της οποιασδήποτε μελέτης που απαιτεί κατάθεση σε πολεοδομία ή άλλη αρχή που απαιτεί κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ, τότε διαχωρίζουμε στο ΔΠΥ τις αμοιβές μας, μία για την μελέτη μας και μια για τα υπόλοιπα και καταθέτουμε στην ΕΤΕ μόνο το ποσό που αφορά την μελέτη μας. Για το υπόλοιπο δεν καταβάλλουμε ΦΕΜ και ΣΤΜΕΔΕ.

β. Αν όλο το ποσό αφορά την μελέτη μας, τότε πρέπει να έχουμε εντολή πληρωμή για όλο το ποσό, οπότε καταθέτουμε στην ΕΤΕ όλο το ποσό και δίνουμε ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ για όλο το ποσό.

 

Άρα στην περίπτωση που κάποιος ζητάει 232,53€ για την τεχνική έκθεση και άλλα 200€ για τα υπόλοιπα (τρέξιμο κλπ), εκδίδει εντολή πληρωμής για αυτά τα 252,53€, καταθέτει αμοιβή στην ΕΤΕ αυτό το ποσό και καταβάλει ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ για αυτό το ποσό.

Στην απόδειξη προς τον πελάτη γράφει

1. Τεχνική έκθεση κλπ κλπ......232,53

2. Διεκπεραίωση φακέλου........200,00

Σύνολο................................432,53

ΦΠΑ....................................138,34

Τελικό σύνολο ......................570,64

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου για δύο βασικότατους λόγους:

1. είναι το πιο λογικό :)

2. ΑΥΤΟ ακριβώς κάνω πάντα (μην μου το βγάλετε λάθος, πληζ!)

 

μάλιστα, για να μην βρεθεί κάποιος ελεγκτής κάποτε να μου πει ότι έπρεπε να έχω πληρώσει κρατήσεις για την "διεκπεραίωση" (επειδή ακούγεται δουλειά Πολεοδομίας :rolleyes:) γράφω: "άλλες εργασίες μηχανικού".

αν με ρωτήσουν, μπορώ να πω ότι χρειάστηκε για την συγκεκριμένη υπόθεση να πάω καμιά... σαρανταριά φορές στην πολεοδομία και χρέωσα τον χρόνο μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση όμως είναι καλύτερα να κοπούν δυο ΑΠΥ γιατί σε πιθανό έλεγχο καταβολής ΦΕΜ, θα ζητήσουν να δουν ότι έχεις πληρώσει το 10% του 232,53+200.

 

hotpepper σωστή και λογική η λύση σου

Link to comment
Share on other sites

Και τι αλλάζει δηλαδή αν κοπούν δύο αποδείξεις; Αφού είπαμε ότι διαχωρίζουμε την αιτιολογία και αναλύουμε σε 2 εργασίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να κοπουν δυο ΑΠΥ κια εγω ετσι νομιζω...

 

1. Γτ οι ελεκτες δεν ειναι και τιποτα σαϊνια...

2. Το θεωρω πιο λογικο...

3. Εμενα το μπλοκακι δεν εχει και πολυ χωρο για να αναλυω την αιτιολογια... :smile:

Link to comment
Share on other sites

1. Γάτες με πέταλα είναι. Πίστεψέ με.

2. Ο απόλυτος παραλογισμός είναι. Σαν να λέμε ότι θα πάω στο σούπερ μάρκετ, θα αγοράσω 1 κιλό φέτα, 4 μπαταρίες και ένα μπουκάλι ουίσκι και θα μου κόψουν 3 ξεχωριστές αποδείξεις, επειδή το ουίσκι έχει 23% ΦΠΑ, η φέτα ανήκει στο τμήμα τυριών-αλλαντικών και τις μπαταρίες τις πουλάει και ο "Δήσιος".

3. Φρόντισε την επόμενη φορά να πάρεις το μεγάλο μέγεθος! Μεγάλη ευκολία!

Link to comment
Share on other sites

2. Σε περιπτωση που θες να κοψεις μια αποδειξη, γραψτα αναλυτικα...Αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και μεγαλο θεμα, να κοψεις μια 232+ΦΠΑ και αλλη μια πχ 200+ΦΠΑ με την αιτιολογια "Υπηρεσιες μηχανικου-παραπλευρο τρεξιμο διαικπεραιρεωσης"

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου ο μόνος που θα μπορούσε να ασχοληθεί είναι το ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ που χάνουν εισφορές

την εφορία δεν την απασχολέι να το ψάξει σε βάθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.