Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Στο εντυπο του ΤΣΜΕΔΕ στο κουτακι 12 αν θυμαμαι καλα που γραφεις το καθαρο ποσο επι του οποιου πληρωνονται οι κρατησεις δεν βαζεις 232,53 αλλα οσο θες εσυ.

Απλο ειναι....

Οι κρατησεις δεν βγαινουν 7,15 εννοειται...

Δεν καταλαβαινω πραγματικα για ποιο λογο μπερδευεστε....

Το ΤΕΕ σου οριζει την ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΜΟΙΒΗ, σιγα μη μας υποχρεωνει να εισπραττουμε και οσα μας υπολογιζει....τι σοι καπιταλισμο εχουμε?:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς το ΤΕΕ δεν μας υποχρεώνει να εισπράττουμε την ελάχιστη αμοιβή, αλλά το ερώτημα ειναι αν στο online θελει να του δηλώνουμε ποσα θα εισπράξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και τι ειναι το ΤΕΕ για να ξερει ποσα εισπραττουμε?Εφορια?

Καπου το χετε χασει το θεμα παιδια...

Αν δεν πιστευετε εμενα ρωτηστε και κανα παλιοτερο ή σας λεω...πηγαιντε καντε καταθεση αμοιβης με ποσο παραπανω απ αυτο που αναγραφεται στην εντολη.Θα δειτε οτι δεν θα χετε προβλημα.

Ειμαι κατηγορηματικος σ αυτο ΚΑΙ απο προσωπικη εμπειρια ΚΑΙ επειδη ειναι το πλεον ΛΟΓΙΚΟ.

Δηλαδη αν εγω θελω να εισπραξω 234,56 απ τον πελατη θα κατσω να πειραξω τους συντελεστες μεχρι να πετυχω το συγκεκριμενο ποσο? ( που αμφιβαλλω αν μπορεις και να το πετυχεις)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εγω θελω να εισπραξω 234,56 απ τον πελατη θα κατσω να πειραξω τους συντελεστες μεχρι να πετυχω το συγκεκριμενο ποσο? ( που αμφιβαλλω αν μπορεις και να το πετυχεις)

 

Μάλλον δεν έχεις άδικο. Άλλο ερώτημα. Τι είδους βεβαιώσεις (αρκούν τα παραστατικά της ΕΤΕ; Και με τις κρατήσεις ΤΕΕ που δεν υπάρχουν παραστατικά τι γίνεται; ) παίρνουμε και με ποιόν τρόπο για τις κρατήσεις μας ώστε αυτές να εκπέσουν του εισοδήματος.

Όπως μπορείτε να διαβάσετε εδω: http://www.psdatm.gr/psdatm/server/more.asp?cat=5&sub=56&lng=GR&id=2 και στη σελίδα 7 του 2ου pdf, οι κρατήσεις αποτελούν κανονικές εκπιπτώμενες δαπάνες.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μισο γτ μπελξαμε τα μπουτια μας...Ας τα ξεκαθαρισουμε....

 

1. Η εντολη πληρωμης εχει καποια σημασια...Αν δεν την ζηταει ο καθε μλκς ταμειας της ΕΤΕ δεν σημαινει οτι "ΟΚ τη γλιτωσαμε" ΕΙΝΑΙ λαθος...ΤΕΛΟΣ. Εχω τυχει σε περιπτωση συνεδελφου μπορστα μου στο ταμειο, η εντολη να ειναι για ολες τις μελετες πχ 10000Ε και αυτος να λεει στον ταμια "Εγω θα καταθεσω μονο 2000Ε που ειναι η παθ και τα αρχιτεκτονικα" Το γιδι ο συναδελφος απλα δνε ηξερα να βγαλλει μονο τις αμοιβες αυτες... Ο ταμιας το δεχτηκε..ΛΑΘΟΣ....Οποτε τι κανει ο ταμιας ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ..

 

2. Το ΤΕΕ εχει καθορισει τις ελαχιστες αμοιβες.....ΔΕΝ σε υποχρεωνει να ΜΗΝ πληρωθεις παραπανω...Σου λεει εγω θελω να πληρωθεις 1000Ε, αν παρεις 10000Ε μπραβο σου...

Εγω για να ειμαι φορολογικα σωστος τι θα εκανα??? Θα κατεθετα 1000Ε με την εντολη πληρωμης, και αλλα 9000Ε χωρις εντολη (γτ πανω απο 1500Ε πρεπει να φαινεται τραπεζικη καταθεση ή επιταγη) για να μην πληρωσω το ΤΕΕ, δεν του τα χρωσταω...και θα εκοβα 2 ΑΠΥ... ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ.....ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΣ

 

 

Τωρα θελω να πληρωσω το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ επειδη ειμαι ανοιχτοχερης, υπαρχει η δυνοτητα μεσα απο τις αμοιβες να υπολογισω ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ απο την ελαχιστη (πχ με αυξηση του προυπολογισμου) , ειναι κατι που το δεχεται το ΤΕΕ...

 

Για τις Ρυθμισεις τωρα...Το οτι εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις ωρες/μερες εχει ακριβως αυτο το σκοπο. Δλδ θεωρητικα θα βαλλω τις ωρες που δουλεψα και θα τις πληρωθω...Αλλα ειναι θεωρωτικα ρε παιδια αυτα, οπως και το 1μερα-5ωρες που εβαλ το ΤΕΕ ως ελαχιστο...

 

Να πειραξω την εντολη πληρωμης ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ....γιαυτο εχει και καποιον κωδικο πανω...Δεν ξερω αν τον εχετε δει... Να καταθεσω διαφορετικο ποσο απο την εντολη, αν ειναι παραπανω και οι κρατησεις γινονται στο ποσο που κατεθεσα, καντε το αλλα για μενα ειναι λαθος...και γτ να πληρωνετε το ΤΕΕ, δεν καταλαβα....

 

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με salpigoal οτι μπορούμε να καταθέσουμε μεγαλύτερο ποσό απο την αμοιβή της εντολής, απλά σε αυτό το υπόλοιπο δεν γίνονται κρατήσεις...Λογαριασμός μας είναι στο κάτω κάτω, απλά εξυπηρετεί τη διαδικασία-συμφωνία ΤΕΕ-ΕΤΕ.

 

Συμφωνώ με terry, δε γουστάρω να χρεώνομαι κρατήσεις ΕΜΠ,ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ για αμοιβή διεκπεραίωσης κ.λ.π. Οπότε δε δηλώνετε ούτε λεπτό παραπάνω, σας βγαίνει η ελάχιστη 232,58 κι απο κει κ πέρα ζητάτε οτι νομίζετε απ τον πελάτη και του κόβετε κι απόδειξη.........

 

tpanag, έχω ρωτήσει κι εγώ για το πως αφαιρούνται οι κρατήσεις απ' το εισόδημα αλλα απάντηση δεν έχω πάρει.....Εδώ που χουμε φτάσει, πρέπει να διεκδικούμε και να κυνηγάμε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με salpigoal οτι μπορούμε να καταθέσουμε μεγαλύτερο ποσό απο την αμοιβή της εντολής, απλά σε αυτό το υπόλοιπο δεν γίνονται κρατήσεις...

 

Διαφωνώ. Ό,τι κατατεθεί με γραμμάτιο αμοιβής Μηχανικού πρέπει να υποστεί κρατήσεις και ΦΕΜ (όλο το ποσό). Πρόσεξε το υπογραμμισμένο. Ο κωδικός αιτιολογίας κατάθεσης αμοιβής είναι (αν θυμάμαι καλά) 78. Υπάρχει η δυνατότητα κατάθεσης γενικά με απλό καταθετήριο και με κωδικό αιτιολογίας 10 (έτσι χρησιμοποιούμε τον λογαριασμό σαν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου-το έκανα πρόσφατα). Οπότε και τα χρήματα εμφανίζονται ως διαθέσιμα άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις κρατησεις παιρνετε βεβαιωση καθε χρονο απο το ΤΕΕ και αφαιρουνται απο το εισοδημα κανονικα...

 

@ tpanag Δεν μιλησαμε για καταθεση με γραμματιο αμοιβης μηχανικου, κανονικη καταθεση λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτείνετε να παίρνει κανεις απο τον πελάτη τα ελαχιστα+ο,τι παραπανω θελει, τα ελαχιστα να τα καταθετει στον τρεχουμενο ΕΤΕ με την αντιστοιχη εντολη για τα ελαχιστα, και τα παραπανω σε εναν ασχετο δικο του καταθετικο λογαριασμό ή και να τα αγοράζει τσίχλες ας πουμε, αρκει να έχει κόψει τις αντιστοιχες 2 ΑΠΥ. Εχω 2 ερωτησεις:

 

1) ο κωδικας δεοντολογίας του ΤΕΕ λεει κατι για αυτο; Δηλαδή ο μηχανικός υποχρεούται να υπόκειται στις κρατήσεις του ΤΕΕ μόνο για ό,τι περνάει απο Πολεοδομία ή και για παροχη υπηρεσιών γενικα;

 

2) σε περιπτωση που η υπηρεσία προσφερεται σε μη ιδιωτη (εταιρεια ή επαγγελματια) το ΦΕΜ+ΤΕΕ+ΤΣΜΕΔΕ που γλυτωνει κανεις με αυτον τον τροπο αντικαθισταται με το 20% της παρακρατησης.. αρα βραχυπροθεσμα σε αυτην την περιπτωση ισως συμφερει να περαστει ολη η αμοιβη στον τρεχουμενο (μακροπροθεσμα δεν κανει διαφορα, γιατι ο μεν φορος καποια στιγμη θα καταβληθει, ειτε εχει κρατηθει απο πριν το 10% ή το 20%, και οι δε κρατησεις θα εκπεσουν απο το εισοδημα)... πχ αν κανω τακτοποιηση του κλεισμενου ημιυπαιθριου ενος καφε-μπαρ... κοβω 232,53+ΦΠΑ και το καταθετω ΕΤΕ...απο τα επιπλεον που θελω να κοψω δεν πρεπει να μου παρακρατησει το 20% ο ιδιοκτητης του καφε μπαρ (αν ειναι και ο επιχειρηματιας?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.