Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Μίκη Θεοδωράκη


nomad

Recommended Posts

Ρε παιδιά όλα καλά... Η κριτική, οι εύστοχες παρατηρήσεις γύρω από όλο το πολιτικο-οικονομικό γίγνεσθαι, ακόμα και οι ειρωνίες (άλλωστε δημοκρατία έχουμε). Είμαι 28 χρονών (μόλις) και με όλο το σεβασμό που έχω στους μεγαλύτερους κάθομαι και σκέφτομαι με το απλό και αθώο μυαλό μου.. Πως φτάσαμε εώς εδώ;; Οι απαντήσεις βρίσκονται παντού γύρω μου και ειλικρινά διακατέχομαι πολλές φορές από θυμό, οργή και ένα γιατί;;;;; Εγώ δν θέλω να μπω στη διαδικασία λήψης φιλοσοφικών απαντήσεων... Δν μου αρκούν πλέον τα παχιά και ανούσια λόγια.. Φτάνει πια!! Καλό θα ήταν οι μεγαλύτεροι να ξεκολλήσουν επιτέλους από τις στείρες ιδέες και θέσεις τους γιατί αυτές μας κατάντησαν στο χάλι αυτό! Δν κατηγορώ κανέναν, άλλωστε όλοι θύματα εξαπάτησης είμαστε. Αυτο που θα ήθελα είναι περισσότερο πράξεις και λιγότερα λόγια.... Από αυτά χορτάσαμε.

 

Υ.Γ 1... Δυστυχώς δώσαμε τα ''φώτα" μας και μείναμε στο σκοτάδι.. Και για να το τραβήξω και λίγο παραπέρα τολμώ να πω ότι η γενιά του πολυτεχνείου μας έφαγε.. Λόγια του αέρα χωρίς νόημα... Για δείτε λίγο... Πόσοι από τους ΤΟΤΕ είναι οι βολεμένοι ΣΗΜΕΡΑ?????? Ευχαριστώ και συγνώμη για τη διάχυτη αγανάκτιση μου... Δεν φταίω που για λάθη άλλων γεννήθηκα χρεωμένος ...

 

Υ.Γ 2..... Επιτέλους ακούστε λίγο τη νεολαία.. Σκύψτε στα προβλήματα της... Δώστε της νέους δρόμους και ορίζοντες... Μην νομίζετε ότι με ένα play station ή έναν υπερ-υπολογιστή βγάζετε τη υποχρέωση από πάνω σας.. Γίναμε ξένοι μέσα στο ίδιο μας σπίτι! Γιατί όπως λέει και η λαϊκή ρήση, "πίσω έχει η αχλάδα την ουρά"..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γενιά του πολυτεχνείου είναι σήμερα 55-60 χρονών... τι ήθελες, να είναι στους δρόμους παιδιά των λουλουδιών κλπ κλπ... γελοίο δεν θα ήταν; Εμείς τι κάνουμε είναι το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ανεξάρτητα τι λένε τα διάφορα αρθρωτά συγκροτήματα , μόλις ανακοινώθηκε ότι μετά την επίθεση των αμερικανικών οίκων αξιολόγησης , αυτών ντε που δίνανε ΑΑΑ+ την λέμαν μιά μέρα πριν χρεοκοπήσει , στην Ισπανία , η ΕΕ θα προχωρήσει στην ίδρυση ενός ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ οίκου αξιολόγησης ώστε να είναι αξιόπιστος .

 

Οπως βλέπετε η καταχνιά αρχίζει να καθαρίζει και οι αντίπαλοι βγαίνουν από τα χαρακώματα .

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που θα πώ είναι ότι την εθνική μας κυριαρχία την απολέσαμε πριν από πολύ καιρό και όχι τώρα, και αν επαληθευτεί (μέχρι στιγμής φήμες) ότι τρέξανε στο ΔΝΤ την ώρα που οι ΡΩΣΟΙ ετοίμαζαν πακέτο 50 ΔΙΣ βοηθείας με

σταθερο επιτοκιο 4% για παντα με μόνο αντάλαγμα να επισκευάσουν κάποια πλοία στην σύρο, και οι ΚΙΝΕΖΟΙ 50 ΔΙΣ για επενδύσεις,

οι συνωμότες δεν θα ειναι από την άλλη μεριά αλλά από την δική μας.;)

Link to comment
Share on other sites

άντε, πάμε πάλι

 

Περισσότερα, από τον "πιτσιρίκο", εδώ.

 

και είπαμε πιτσιρίκοι και λοιποί μπροστά στο μεγαλείο του μίκυ πρέπει να υποκλίνονται και να μην μιλάνε

Βέβαια οι διάφοροι πιτσιρίκοι , προφανώς δεν ξέρουν ούτε ιστορία , ούτε οικονομικά , αλλά υβρίζουν οι ελάχιστοι τους μέγιστους .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

το μόνο που θα πώ είναι ότι την εθνική μας κυριαρχία την απολέσαμε πριν από πολύ καιρό και όχι τώρα, και αν επαληθευτεί (μέχρι στιγμής φήμες) ότι τρέξανε στο ΔΝΤ την ώρα που οι ΡΩΣΟΙ ετοίμαζαν πακέτο 50 ΔΙΣ βοηθείας με

σταθερο επιτοκιο 4% για παντα με μόνο αντάλαγμα να επισκευάσουν κάποια πλοία στην σύρο, και οι ΚΙΝΕΖΟΙ 50 ΔΙΣ για επενδύσεις,

οι συνωμότες δεν θα ειναι από την άλλη μεριά αλλά από την δική μας.;)

έλεος με τον μυστικό σύμβουλο που βγήκε στο troktiko. θα τρελαθούμε τελείως, είναι νομοτελειακό

Link to comment
Share on other sites

έλεος με τον μυστικό σύμβουλο που βγήκε στο troktiko. θα τρελαθούμε τελείως, είναι νομοτελειακό

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_1632.html

 

καλά λέει ο zavi, κοιτάξτε τον ουρανό, θα δείτε τον Peter pan να μας χαιρετά

Link to comment
Share on other sites

"όλοι έχουμε δίκιο όταν αφορά σε πασιφανές άδικο"

8-)

 

Παλιά κινέζος μηχανικός.

 

:P

 

 

Τώρα τι γίνεται ?

 

Πως αντιδρούμε ?

 

Η κοινωνία δεν είναι άψυχος δέκτης καταστάσεων. Δεν μπορεί να είναι. Αυτό είναι το τελικό στάδιο της αποχαύνωσης που υπερνικά τα ένστικτα της επιβίωσης και αυτοσυντήρησης και στην ελλάδα δεν έχει έρθει ακόμα.

 

Ας ξυπνήσουν οι μαλάκες κυβερνώντες και ας ρίξουν τα τελευταία χρήματα που μπορούν στις ΑΠΕ.Με επιδοτήσεις 80-90% και άμεσα συμφωνίες με τους γείτονες για ενέργεια.

 

Ήλιο - αέρα - νερά.

Ας αποκοπούμε από το πετρέλαιο και σου λέω εγώ μετά.

 

Επίσης αφού έχουμε κρίση ας μας δώσουν κρατικές εκτάσεις ΧΘΕΣ με ΣΔΙΤ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΙΓΙΑΛΟ για τουριστική εκμετάλλευση.

Κίνητρα - επιδοτήσεις - ανάπτυξη. Μας πιπιλάνε το μυαλό πως τόσα χιλιάδες χιλιόμετρα κλπ κλπ. Επειδή μερικοί θα κράξετε για τον αιγιαλό να πω:

1) έκτακτος ανάγκη σημαίνει κάνω το οτιδήποτε να σωθώ

2)μετά ας τα γκρεμίζει σιγά σιγά το νεοσυσταθέν κράτος που θα ευημερεί και θα είναι λάρτζ.

 

Ας κόψουν τα αμυντικά προγράμματα.

Αυτοί οι τριμπούρδελοι οι εταίροι μας οι κουνιστοί οι ευρωπαίοι γιατί δεν υπογράφουν το χαρτί που εγγυάται τα σύνορά μας ?

 

Καλά τα λέει ο Μίκης αρκετά φορτισμένος συναισθηματικά ΄σως, καθώς δεν έχει χαθεί τπτ.

 

Αποφάσεις χρειάζονται τολμηρές και ισχυρές.

 

Πχ :

πωλήσεις κρατικών κτιρίων και επαναδιαπραγμάτευση ενοικίων σε άλλα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πάρις. βέβαια εγώ είπα για δηλώσεις αλλά και το πανηγύρι καλό είναι. 35 χρόνια, την ίδια εργολαβία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.