Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

εμενα μου κανει εντυπωση που λεει ''δεν ρυθμιζονται περγκολες πουναι εκτος ιδεατου στερεου και του νομιμου υψους'''

 

 

το λογικο συμπερασμα δεν ειναι οτι ρυθμιζονται οι περγκολες πουναι μεσα στο ιδεατο στερεο και στο νομιμο υψος?

 

αφου λεει πιο πανω και για αυθαιρεσιες προσθηκης ογκου !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ότι έχω καταλάβει ο νόμος αυτός αφήνει πολλά ερωτήματα στον αέρα για τον απλό λόγο να μπορεί ο κάθε υπάλληλος να τα ερμηνεύσει όπως θέλει. Για το λόγο αυτό η καλύτερη λύση είναι να ρωτήσεις στην πολεοδομία της περιοχής σου. Για παράδειγμα στην δικιά μου οτιδήποτε είδος πέργκολας δεν τακτοποιείται

Link to comment
Share on other sites

@akious, στο άρθρο 5 παρ.1α, είναι πολύ ξεκάθαρη η ερμηνευτική εγκύκλιος σχετικά με τις πέργκολες.

"Δεν περιλαμβάνονται κλεισμένα μπαλκόνια, κλεισμένες-στεγασμένες εγκαταστάσεις στήριξης φυτών (πέργκολες), κατασκευές στο δώμα, στην πρασιά κλπ."

Link to comment
Share on other sites

@ melissa

 

ναι συμφωνουμε εκει το λεει ετσι...

 

 

αλλα πιο πανω λεει...

 

''και δεν ρυθμιζεται καμια παραβαση εξω απο τον ογκο αυτο οπως δωματα , κλεισμενα μπαλκονια, περγκολες κτλ (τα οποια βρισκονται εκτος του ιδεατου στερεου και του νομιμου υψους)......

 

 

οπως λεει ο συναδελφος birdou ας κανω μια βολτα απο πολεοδομια μπας και αξιοποιησουμε την ωρα μας καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

@akius, όταν λέει ιδεατό στερεό και το νόμιμο ύψος εννοεί αυτό που εγκρίθηκε στην μελέτη για την ανέγερση, αυτό είναι το νόμιμο για την οικοδομή, όχι το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

@ melissa

 

 

το ξερω....

 

σου λεω παλι στον 3 οροφο 80 τ.μ σ.δ και 40 αιθριο με περγκολα.....ειναι επομενως μεσα στο ιδεατο στερεο και μεσα στο νομιμο υψος δλδ το πραγματοποιουμενο....

 

 

 

υ.γ παντως ωραια κουβεντα γινεται σαν να προσπαθω να πεισω τον μηχανικο της πολεοδομιας χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το νόμιμο ύψος των 40 τ.μ. εξαντλείται στην οροφή του 2ου ορόφου. Άρα η πέργκολα είναι εντός ιδεατού στερεού και εκτός νομίμου ύψους.

 

Υ.Γ.: Δες το σαν προπόνηση :wink:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ερωτηση στην πολεοδομια μουπανε....

 

 

στο ισογειο τακτοποιουνται τα ΠΑΝΤΑ.....και δεν εννοω φυσικα τα συμπαθη ζωακια....

 

ακομα και κλεισιματα που δεν ειναι κλειστες θεσεις σταθμευσης κτλ....

 

 

οι περγκολες δια ροπαλου οχι οπου και αν ειναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.