Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

ssouanis, από που προκύπτει η απάντηση προς τον sundance.

Ποιος θα κάνει έλεγχο αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης πχ για τους Η/Χ που άλλαξαν χρήση και από που προκύπτει πως πρέπει αυτός να κάνει τον έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

ssouanis

για τις περιπτώσεις που αναφέρεις:

 

1. αλλαγή χρήσης κατοικίας σε γραφείο, προφ. και έχεις δίκιο. Μια απλή άδεια αλλαγής χρήσης απαιτείται και δεν εντάσσεται στην ρύθμιση.

 

2. στο δεύτερο παράδειγμά σου διαφωνώ. Ρυθμίζεις τον Η.Χ. με 3843/2010 και σου μένει το περιθώριο που είχες για μελλοντική δόμηση, αφου με νομιμοποίηση μπλέκεις με πρόστιμα διατηρησης/ανέγερσης/ικα κ.α. και στο τέλος χάνεις και την δόμηση του Η.Χ.

 

3. βεβαίως και μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης υπογείου σε χώρο κυρίας χρήσης, ακόμα και αν δεν είχες περιθώριο δόμησης, με το Ν.3843/2010.

τέτοιες άλλωστε αυθαιρεσίες τακτοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis

για τις περιπτώσεις που αναφέρεις:

 

1. αλλαγή χρήσης κατοικίας σε γραφείο, προφ. και έχεις δίκιο. Μια απλή άδεια αλλαγής χρήσης απαιτείται και δεν εντάσσεται στην ρύθμιση.

 

3. βεβαίως και μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης υπογείου σε χώρο κυρίας χρήσης, ακόμα και αν δεν είχες περιθώριο δόμησης, με το Ν.3843/2010.

τέτοιες άλλωστε αυθαιρεσίες τακτοποιεί.

 

αυτα τα 2 ερχονται σε αντιδιαστολη...

 

 

στην αίτηση αναγράφεται:

 

Σας υποβάλλω συνημμένο φάκελο με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά διατήρησης για σαράντα χρόνια, χώρων οι οποίοι βρίσκονται μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης καθ’ υπέρβαση των περιορισμών και όρων δόμησης.
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό λέω, ότι μπορείς να ρυθμίσεις το υπόγειο σε χώρο κύριας κατοικίας βάσει του νόμου, αφού για αυτό βγήκε.

Άμα μπορούσες να το κάνεις κανονικά, θα το έκανες κανονικά.

 

Όσο για το υπόλοιπο δόμησης:

α. κάπου έχει αναφερθεί και εδώ μέσα,

β. σε κουβέντα με πολεοδόμο πριν 1 μήνα βέβαια (κύλησε αρκετό νερό στο αυλάκι από τότε) μου το είχε αναφέρει.

 

Τώρα αυτό μου φάινεται και λογικό (σκασίλα σας θα πείτε βέβαια) και από το εξής γεγονός: Κάπου σου ζητάει το ποσοστό οικοπέδου που θα έπρεπε να είχες για να χτίσεις αυτά τα μέτρα παραπάνω κτλ. Άρα αν έχεις υπόλοιπο οικοπέδου προς χρήση... Για να κρατήσεις τα μέτρα για μετά; Μα το πνεύμα του νόμου δεν είναι ότι όσοι κάνατε μέχρι 02.07.2009 τα κάνατε, από τότε που δημοσιεύθηκε δεν τακτοποιούμε/ρυθμίζουμε τίποτα, άρα κάποιος που μπορεί να τακτοποιήσει τα μέτρα του νόμιμα, θα του δώσουμε συγχωροχάρτι για να χτίσει μετά και τα υπόλοιπα;

Δε ξέρω...

Όσο το σκέφτομαι πηγαίνω μία από τη μία, μία από την άλλη. Έχω μείνει και στην ανάρτηση εδώ αλλά πιο πολύ στην κουβέντα με τον πολεοδόμο...

Είδωμεν...

 

 

@Erling (για παρακάτω ανάρτηση σου)

μη σε πάρω στο λαιμό μου φίλε μου,

δεν έπρεπε να το γράψω τόσο απόλυτα ότι ισχύει, αφού δεν αναφέρεται κάπου συγκεκριμένα.

Μου φαίνεται πάντως πιο λογικό....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η περίπτωση που έχει κλείσει την pilotis αλλά έχει υπόλοιπο δόμησης δεν είναι μέσα στον νόμο?

Έχω περίπτωση που σε οικοδομή με pilotis και 2 ορόφους και υπόλοιπο δόμησης.

Έχει τελειώσει ο Β όροφος ενώ ο Α είναι στα μπετά.

Έχει πάρει ρεύμα μόνο ο Β όροφος.

Έχει κλείσει Η/Χ του Β ορόφου και έχει κλείσει τμήμα της pilotis.

Με αναθεώρηση της άδειας μπορεί και τον κλεισμένο Η/Χ να νομιμοποιήσει και την κατοικία στην pilotis.

Δεν μπορεί να ενταχθεί στον νόμο?

Link to comment
Share on other sites

sundance

που βλέπεις την αντιδιαστολή ?

 

κατοικία και γραφείο είναι ήδη χώροι κυρίας χρήσης

η ρύθμιση μιλά για αυθαίρετους χώρους ή βοηθητικούς (υπόγεια) που έγιναν χώροι κυρίας χρήσης

 

ναι αυτό λέω, ότι μπορείς να ρυθμίσεις το υπόγειο σε χώρο κύριας κατοικίας βάσει του νόμου, αφού για αυτό βγήκε.

Άμα μπορούσες να το κάνεις κανονικά, θα το έκανες κανονικά.

 

Όσο για το υπόλοιπο δόμησης:

α. κάπου έχει αναφερθεί και εδώ μέσα,

β. σε κουβέντα με πολεοδόμο πριν 1 μήνα βέβαια (κύλησε αρκετό νερό στο αυλάκι από τότε) μου το είχε αναφέρει.

 

Τώρα αυτό μου φάινεται και λογικό (σκασίλα σας θα πείτε βέβαια) και από το εξής γεγονός: Κάπου σου ζητάει το ποσοστό οικοπέδου που θα έπρεπε να είχες για να χτίσεις αυτά τα μέτρα παραπάνω κτλ. Άρα αν έχεις υπόλοιπο οικοπέδου προς χρήση... Για να κρατήσεις τα μέτρα για μετά; Μα το πνεύμα του νόμου δεν είναι ότι όσοι κάνατε μέχρι 02.07.2009 τα κάνατε, από τότε που δημοσιεύθηκε δεν τακτοποιούμε/ρυθμίζουμε τίποτα, άρα κάποιος που μπορεί να τακτοποιήσει τα μέτρα του νόμιμα, θα του δώσουμε συγχωροχάρτι για να χτίσει μετά και τα υπόλοιπα;

Δε ξέρω...

Όσο το σκέφτομαι πηγαίνω μία από τη μία, μία από την άλλη. Έχω μείνει και στην ανάρτηση εδώ αλλά πιο πολύ στην κουβέντα με τον πολεοδόμο...

Είδωμεν...

 

κάνεις λάθος.

είναι όπως στο περιγράφουμε.

 

το Εμβαδόν χώρου/ΣΔ που συζητάς αφορά το περίφημο περιβαλλοντικό ισοζύγιο με την μελλοντική απελευθέρωση στην περιοχή χώρων που αντιστοιχούν στους χώρους που έκλεισαν...

 

Δηλαδή η περίπτωση που έχει κλείσει την pilotis αλλά έχει υπόλοιπο δόμησης δεν είναι μέσα στον νόμο?

Έχω περίπτωση που σε οικοδομή με pilotis και 2 ορόφους και υπόλοιπο δόμησης.

Έχει τελειώσει ο Β όροφος ενώ ο Α είναι στα μπετά.

Έχει πάρει ρεύμα μόνο ο Β όροφος.

Έχει κλείσει Η/Χ του Β ορόφου και έχει κλείσει τμήμα της pilotis.

Με αναθεώρηση της άδειας μπορεί και τον κλεισμένο Η/Χ να νομιμοποιήσει και την κατοικία στην pilotis.

Δεν μπορεί να ενταχθεί στον νόμο?

 

Τακτοποίησε το κανονικά με 3843/2010 και σου παραμένουν τα περιθώρια δόμησης.

Αλλιως όπως ανέφερα μπλέκεις με ικα/πολεοδομια/πρόστιμα.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι γεια σας.μου ετυχε η εξης περιπτωση.κλεισμενος η/χ καθ'υπερβαση του συντελεστη με χρηση γραφειου στην αδεια που στην πραξη εγινε κατοικια(υπνοδωματια).η υπολοιπη κατοψη (νομιμο τμημα)εχει χρηση γραφειου στην αδεια , στην πραξη εγινε κατοικια.τακτοποιειται με το νομο 3843 ολη η κατοψη, Η , πρωτα τακτοποιω τον η/χ και μετα κανω αδεια αλλαγης χρησης για το υπολοιπο?βγαινει αδεια αλλαγης χρησης για το νομιμο τμημα μετα την τακτοποιηση του η/χ?

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επαφή με την πολεοδομία Θεσσαλονίκης (Κεντρική), μου είπανε ότι η διαδικασία είναι ανεξάρτητη.

 

Ρυθμίζεις τώρα και στο μέλλον μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υπόλοιπο της δόμησης κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

martha1

 

καλή ερώτηση.

Αν κάνεις πρώτα τακτοποίηση κολλάς στο ότι ρυθμισμένος χώρος δεν μπορεί να αλλάξει μεταγενέστερα χρήση. Πιο λογικό ακούγεται να κάνεις αλλαγή χρήσης, και μετά τακτοποίηση. Θα προλάβεις όμως να αλλάξεις χρήση μέχρι 12/2010 που ισχύει ο 3843/2010?

 

ssouanis

 

αυτό σου αναφέρω και νωρίτερα, και βεβαίως μας συμφέρει πιο πολύ να τακτοποιούμε με 3843 παρά να νομιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.