Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Εάν μπορείς να αποδείξεις ότι το έχεις μόνο για τη δουλειά σου συμφωνώ ναι...ισχύει όμως αυτό ? Άλλο τώρα τι λέμε....άλλο τι γίνεται , άλλο τι λέει ο νόμος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμα θα μπορουσες να αποδειξεις οτι το χρησιμοποιεις ΑΜΙΓΩΣ για επαγγελματικους σκοπους, προφανως και δε θα υπηρχαν οι μειωτικοι συντελεστες.....

 

Εγω παλι εχω μια αλλη απορια...

 

Για το οικονομικο ετος 2010, τα εξοδα κινησης και συντηρησης του αυτοκινητου δικαιολογουνται ΜΟΝΟ με τιμολογια?

Και στα ασφαλιστρα τι προσκομιζουμε? Εχω αποδειξη αλλα γραφει μονο τα στοιχεια μου και μαλιστα με διευθυνση κατοικιας και οχι εδρας και την τιμη μονο...

Προσκομιζω ολοκληρο το ασφαλιστηριο?

 

Και με τα τελη κυκλοφοριας τι γινεται?

Τα τελη του 2010 αγοραστηκαν το 2009 αλλα ισχυανε για το 2010...

Θα προσκομιστει η αποδειξη αγορας απο τη ΔΟΥ η την τραπεζα τελοσπαντων?

Και αν ναι, αυτο θα ειναι για τα τελη του 2009 η του 2010??

 

Σας ζαλισα, ζαλιστηκα κι εγω ο ιδιος...:razz:

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος σου ειπε ο Σωτηρης τι λεει..

Οσο για το αν το χρησμοποιεις μονο για τη δουλεια σου..Υποθετω οτι εχει και αυτο σχεσ με τους συντελεστες..

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορείς να αποδείξεις ότι το έχεις μόνο για τη δουλειά σου συμφωνώ ναι...ισχύει όμως αυτό ? Άλλο τώρα τι λέμε....άλλο τι γίνεται , άλλο τι λέει ο νόμος...

 

Αν το χρησιμοποιούσα μόνο για τη δουλειά μου θα ήταν επαγγελματικό και θα πέρναγα το 100% των δαπανών που το αφορούν! Τώρα που δεν είναι επαγγελματικό, μου δίνει το δικαίωμα ο νόμος να εκπίπτω ως επαγγελματικές δαπάνες το 70%. Χωρίς ερωτήσεις και χωρίς να χρειάζεται να "αποδείξω" το οτιδήποτε όπως λες. Σε τι προβληματίζεσαι δεν καταλαβαίνω;!

Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστές υπάρχουν κατά κύριο λόγο για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ!

 

1.Οι δαπάνες συντήρησης σε περίπτωση ΕΙΧ εκπίπτουν σε ποσοστό 25% από το ακαθάριστο εισόδημα και μέχρι 3% αυτού. (παρ.2 αρθρο 49 του ΚΦΕ). Ομοίως και για δαπάνες σε περίπτωση leasing. Πώς βγαίνει το 70% ?

 

2. Σε περίπτωση τεχνικών εταιρειών εκπίπτουν όλα τα ποσά δαπανών για χρήση από τους εταίρους

 

3. Τα μισθώματα για χρήση αυτοκινήτου μέσω εταιρείας εκπίπτουν όλα και πάλι υπό προϋποθέσεις.

 

Αυτά! Συμφωνώ ότι το αυτοκίνητο δεν μπορεί να είναι μόνο για δουλειά προφανώς και ήταν λάθος διατύπωση δική μου. Νομίζω πάντως τα ασφάλιστρα μεταφορικών μέσων μπορούν να μπούν σαν έξοδα πλήρως.Θα το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστές υπάρχουν κατά κύριο λόγο για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ!

 

1.Οι δαπάνες συντήρησης σε περίπτωση ΕΙΧ εκπίπτουν σε ποσοστό 25% από το ακαθάριστο εισόδημα και μέχρι 3% αυτού. (παρ.2 αρθρο 49 του ΚΦΕ). Ομοίως και για δαπάνες σε περίπτωση leasing. Πώς βγαίνει το 70% ?

 

2. Σε περίπτωση τεχνικών εταιρειών εκπίπτουν όλα τα ποσά δαπανών για χρήση από τους εταίρους

 

3. Τα μισθώματα για χρήση αυτοκινήτου μέσω εταιρείας leasing εκπίπτουν όλα.

 

Αυτά! Συμφωνώ ότι το αυτοκίνητο δεν μπορεί να είναι μόνο για δουλειά προφανώς και ήταν λάθος διατύπωση δική μου. Νομίζω πάντως τα ασφάλιστρα μεταφορικών μέσων μπορούν να μπούν σαν έξοδα πλήρως.Θα το τσεκάρω.

 

1. Mας τελείωσαν αυτά για τη χρήση 2010, ίσχυσαν για τη χρήση 2009 και παλαιότερα. (βλέπε ν 3842/10 ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ)

2. Αυτό που γράφεις για τις τεχνικές εταιρείες είναι σαχλαμάρα.

3. Ουδέποτε ίσχυσε κάτι παρόμοιο για ΕΙΧ. (πλήρης έκπτωση μισθωμάτων leasihg)

4. Ποιον ΚΒΣ έχεις υπόψιν σου. Αυτόν που εγώ ξέρω δεν απαγορεύει να καταχωρούμε στα βιβλία έξοδα ΕΙΧ . Το αντίθετο επιβάλει να τα καταχωρούμε.

5. Οταν ανασύρεις κατεψυγμένες εγκυκλίους , καλό είναι να διασταυρώνεις αν το γενικό πλαίσο παραμένει το ίδιο ή άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Αμα θα μπορουσες να αποδειξεις οτι το χρησιμοποιεις ΑΜΙΓΩΣ για επαγγελματικους σκοπους, προφανως και δε θα υπηρχαν οι μειωτικοι συντελεστες.....

 

Εγω παλι εχω μια αλλη απορια...

 

Για το οικονομικο ετος 2010, τα εξοδα κινησης και συντηρησης του αυτοκινητου δικαιολογουνται ΜΟΝΟ με τιμολογια?

Και στα ασφαλιστρα τι προσκομιζουμε? Εχω αποδειξη αλλα γραφει μονο τα στοιχεια μου και μαλιστα με διευθυνση κατοικιας και οχι εδρας και την τιμη μονο...

Προσκομιζω ολοκληρο το ασφαλιστηριο?

 

Και με τα τελη κυκλοφοριας τι γινεται?

Τα τελη του 2010 αγοραστηκαν το 2009 αλλα ισχυανε για το 2010...

Θα προσκομιστει η αποδειξη αγορας απο τη ΔΟΥ η την τραπεζα τελοσπαντων?

Και αν ναι, αυτο θα ειναι για τα τελη του 2009 η του 2010??

 

Σας ζαλισα, ζαλιστηκα κι εγω ο ιδιος...:razz:

 

 

Καταχωρήσεις στα βιβλία γίνονται με τιμολόγια και με στοιχεία που επέχουν θέση τιμολογίου. Στα ασφάλιστρα έχουμε το ασφαλιστήριο συμβόλαιο , στα τέλη κυκλοφορίας έχουμε την απόδειξη πληρωμής, στην συτντήρηση την ΑΠΥ του συνεργείου, στα ανατλλακτικά το ΤΔΑ του προμηθευτή κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Αν το χρησιμοποιούσα μόνο για τη δουλειά μου θα ήταν επαγγελματικό και θα πέρναγα το 100% των δαπανών που το αφορούν! Τώρα που δεν είναι επαγγελματικό, μου δίνει το δικαίωμα ο νόμος να εκπίπτω ως επαγγελματικές δαπάνες το 70%. Χωρίς ερωτήσεις και χωρίς να χρειάζεται να "αποδείξω" το οτιδήποτε όπως λες. Σε τι προβληματίζεσαι δεν καταλαβαίνω;!

 

Αγαπητέ συνάδελφε εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος που το έκανα και εγώ αλλά ο νόμος είναι παράλογος και σου εξηγώ αμέσως το γιατί :

 

Ο νόμος αναφέρει ότι οι συντελεστές μπαίνουν εφόσον το χρησιμοποιείς για επαγγελματική χρήση. Εάν λέει το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για ατομική-οικογενειακή χρήση τότε δεν μπαίνουν.Δεν αναφέρει όμως το ενδιαμέσο δλδ και για προσωπική και για επαγγελματική χρήση. Συνεπώς κατά την δική μου λογική σε περίπτωση ελέγχου - κούφια η ώρα -μπορεί να σου πεί ο έφορος ότι εγώ κύριε δεν δέχομαι τις δαπάνες αυτές για πολλούς και διαφόρους λόγους οπότε η κύρια χρήση του ΙΧ είναι καθαρά προσωπική.

 

Γι'αυτό έχω ξαναπεί και παλαιότερα ότι ο ΚΒΣ είναι φτιαγμένος έτσι ώστε να τον ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει - με πολλά παραθυράκια δλδ - οπότε σε περίπτωση ελέγχου να καλείσαι να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

 

Υ.Γ Φαντάζομαι ότι δεν αντιδικούμε αλλά προσπαθούμε και οι δύο μας να ερμηνεύσουμε αυτό το εξάμβλωμα που λέγεται ελληνικό φορολογικό σύστημα και τους νόμους που το διέπουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και πραγματικα συγνωμη αν κουραζω ωρες ωρες αλλα ειμαι αρκετα νεος και τα ψαχνω ισως και παραπανω απο οσο θα επρεπε...

 

Τζαμπα λεφτα δε χαριζω σε κανεναν....

 

Ολα αυτα τα παραστατικα υπαρχουν κανονικα... Το θεμα ειναι αλλο...

Υπολογιζω να ειμαι κατω του αφορολογητου των 12.000 ευρω προσκομιζοντας τις απαραιτητες αποδειξεις που με φτανουν σε αυτο το νουμερο και υπολογιζοντας και διαφορες αλλες δαπανες απο κινησεις και συντηρηση αυτοκινητου, εισφορες σε ταμεια και πληρωμες υπερ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και ΤΕΕ για εκδοσεις αδειων κλπ...

 

Αυτο το νουμερο των μη εκπιπτομενων δαπανων που θα συμπληρωσω καπου στη φορολογικη μου δηλωση δε θα πρεπει να το αποδεικνυω προσκομιζοντας τα απαραιτητα παραστατικα?

Στην περιπτωση, λοιπον, των ασφαλιστρων και των τελων κυκλοφοριας, θα πρεπει να επισυναπτεται στη φορολογικη μου δηλωση και το ασφαλιστηριο με την αποδειξη των τελων κυκλοφοριας?

Οπως επισης και τα υπολοιπα ποσα απο συντηρησεις, αλλαγες και βενζινες?

 

Η απλως αναγραφεται το ποσον και τα αποδεικτικα κατακρατωνται σε περιπτωση ελεγχου ουτως ωστε να αποδειχθει του λογου το αληθες?

 

Τον τελευταιο καιρο ψαχνομαι πολυ ουτως ωστε, τελευταιες ημερες του χρονου να ξερω τι ποσον μου απομενει μεχρι να συμπληρωσω το αφορολογητο οριο των 12.000 για να κινηθω αναλογως...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

1. Mας τελείωσαν αυτά για τη χρήση 2010, ίσχυσαν για τη χρήση 2009 και παλαιότερα. (βλέπε ν 3842/10 ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ)

2. Αυτό που γράφεις για τις τεχνικές εταιρείες είναι σαχλαμάρα.

3. Ουδέποτε ίσχυσε κάτι παρόμοιο για ΕΙΧ. (πλήρης έκπτωση μισθωμάτων leasihg)

4. Ποιον ΚΒΣ έχεις υπόψιν σου. Αυτόν που εγώ ξέρω δεν απαγορεύει να καταχωρούμε στα βιβλία έξοδα ΕΙΧ . Το αντίθετο επιβάλει να τα καταχωρούμε.

5. Οταν ανασύρεις κατεψυγμένες εγκυκλίους , καλό είναι να διασταυρώνεις αν το γενικό πλαίσο παραμένει το ίδιο ή άλλαξε.

 

1. Μόνος μου είπα ότι εάν έχει αλλάξει κάτι ευχαριστώς να το δω . Άλλωστε είπα επίσης ότι είσαι και ο αρμοδιότερος να απαντήσεις. Αυξήθηκε ο συντελεστής απόσβεσης δλδ? τι έχει αλλάξει δραματικά σε σχέση με τα προηγούμενα για τις δαπάνες των μηχανικών με μπλοκάκι?

2.Θα σε παρακαλούσα να εκφράζεσαι καλύτερα γιατί και εγώ θα μπορούσα να αναφερθώ σε πολλές σαχλαμάρες του κλάδου σου που μας παιδεύουν χρόνια. Για Ι.Χ εταιρειών και για τις ανάγκες της εταιρείας έτσι τουλάχιστον είχα διαβάσει σε σχετική εγκύκλιο του 1997.Εάν δεν ισχύει πάω πάσο.

3.Έχεις δίκιο το διόρθωσα ο ίδιος νωρίτερα. Αναφερόμουν σε εταιρείες μίσθωσης και όχι χρηματοδοτικής μίσθωσης (leasing).

4.Βλέπε την απάντηση που έδωσα στο συνάδελφο περί τι καταχωρούμε και τί όχι.

5.Βλέπε απάντηση νο.1

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.