Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Στο τέλος του βιβλίου Εσ.-Εξ. προτεινω και εγω, οχι πως εχω κανει ακομα αποσβεση παγιων, αλλα εαν ποτε κανω θα τα καταγραψω στο τελος του βιβλιου.

Στο εντυπου το ΤΕΕ-ΤΚΜ εχει παντος ενα παραδειγμα για να δεις πως πρεπει να γινει ο πινακας αποσβεσεων.

Το ενιοτε ποσοστο της αποσβεσης αναγραφεται την 31η Δεκεμβριου καθε ετους μεχρι να γίνει η αποσβεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω την εξής απορία:

Αφού η βενζίνη περνάει στα έξοδα (έστω και σε ένα ποσοστό 70%) τότε πρέπει το παραστατικό να το κρατάμε στο αρχείο μας.

Το υπόλοιπο 30% που υποτίθεται οτι αντιστοιχεί στην ιδιωτική χρήση του αυτοκινήτου δικαιούμαστε να το βάλουμε στις "αποδείξεις" της φορολογικής δήλωσης.

Τις οποίες υποτίθεται μπορεί να σου ζητήσουν να προσκομίσεις.

Πώς λοιπόν θα έχω το ίδιο παραστατικό σε δύο σημεία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής απορία:

Αφού η βενζίνη περνάει στα έξοδα (έστω και σε ένα ποσοστό 70%) τότε πρέπει το παραστατικό να το κρατάμε στο αρχείο μας.

Το υπόλοιπο 30% που υποτίθεται οτι αντιστοιχεί στην ιδιωτική χρήση του αυτοκινήτου δικαιούμαστε να το βάλουμε στις "αποδείξεις" της φορολογικής δήλωσης.

Τις οποίες υποτίθεται μπορεί να σου ζητήσουν να προσκομίσεις.

Πώς λοιπόν θα έχω το ίδιο παραστατικό σε δύο σημεία;

 

 

Στο Σεμινάριο για τη φορολογία μηχανικών από 2010 λεει οτι απλως μεταφερεις το 30% στα προσωπικα σου εξοδα (Ε1). Υποθετω οτι εαν γινει ελεγχος μπορεις να ισχυριστεις οτι τα τιμολογια αφου εχουν μπει σαν επαγγελματικα εξοδα. Δεν χρειαζεται να κανεις κατι παραπανω.

 

η βενζινη αναγνωριζεται εως 70% ...το φπα εκπιτπει?

 

ΟΧΙ.-

 

(μονο στις ΑΕ μπορει να γινει)

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν εκπιπτει στα βιβλια το γραφω στην ιδια σελιδα εμ εξοδα τριμηνου απλα το βαζω στο συνολο των εξοδων οταν αποδιδω φπα αλλα δεν βαζω τα φπα τους στο συνολο του φπα?

Link to comment
Share on other sites

Πώς λοιπόν θα έχω το ίδιο παραστατικό σε δύο σημεία;

 

Φωτοτυπία βγάζεις.

 

η βενζινη αναγνωριζεται εως 70% ...το φπα εκπιτπει?

 

Όχι. Μόνο αν έχεις επαγγελματικό αυτοκίνητο.

 

 

ΟΧΙ.-

 

(μονο στις ΑΕ μπορει να γινει)

 

Γίνεται και σε εμάς έκπτωση ΦΠΑ. Εφόσον τα καύσιμα χρησιμοποίηθηκαν σε επαγγελματικό αυτοκίνητο. Και ένα τρυκ που δεν είχα σκεφτεί και μου ανέφερε πρόσφατα συνάδελφος: αγοράζουμε ένα φθηνό μεταχειρισμένο επαγγελματικό (500 ευρώ αξία ας πούμε). Πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας μόνο (60 ευρώ το χρόνο), το παρκάρουμε μόνιμα (δεν το ασφαλίζουμε καν δηλαδή αν δε θέλουμε) και χρεώνουμε σε αυτό οποιαδήποτε έξοδα του άλλου μη επαγγελματικού αυτοκινήτου με το οποίο κάνουμε τη δουλειά μας. Κανείς δεν ελέγχει αριθμό κυκλοφορίας όταν ζητάμε τιμολόγιο καυσίμων. Έτσι εκπίπτει και το ΦΠΑ. Ακόμα και στα συνεργεία, στις ΑΠΥ που κόβουν για επισκευές, αριθμός κυκλοφορίας δεν αναγράφεται από όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Φωτοτυπία βγάζεις.

 

Υποθέτω φωτοτυπία σφραγισμένη απο το βενζινάδικο που την είχε εκδώσει, ειδάλλως μια απλη φωτοτυπια δεν ειναι επισημο παραστατικό....

 

ΟΚ, το παρατραβαω...:P

 

 

 

Όχι. Μόνο αν έχεις επαγγελματικό αυτοκίνητο.

 

Σε επαγγελματικό αυτοκίνητο εκπιπτεις το 100% του ΦΠΑ της βενζινης. Εφοσον ο akius μιλησε για 70%, προφανως δεν αναφέρεται σε επαγγελματικό αυτοκίνητο.

 

 

 

Γίνεται και σε εμάς έκπτωση ΦΠΑ. Εφόσον τα καύσιμα χρησιμοποίηθηκαν σε επαγγελματικό αυτοκίνητο. Και ένα τρυκ που δεν είχα σκεφτεί και μου ανέφερε πρόσφατα συνάδελφος: αγοράζουμε ένα φθηνό μεταχειρισμένο επαγγελματικό (500 ευρώ αξία ας πούμε). Πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας μόνο (60 ευρώ το χρόνο), το παρκάρουμε μόνιμα (δεν το ασφαλίζουμε καν δηλαδή αν δε θέλουμε) και χρεώνουμε σε αυτό οποιαδήποτε έξοδα του άλλου μη επαγγελματικού αυτοκινήτου με το οποίο κάνουμε τη δουλειά μας. Κανείς δεν ελέγχει αριθμό κυκλοφορίας όταν ζητάμε τιμολόγιο καυσίμων. Έτσι εκπίπτει και το ΦΠΑ. Ακόμα και στα συνεργεία, στις ΑΠΥ που κόβουν για επισκευές, αριθμός κυκλοφορίας δεν αναγράφεται από όσο ξέρω.

 

tpanag,

Αυτο δεν θα στο συμβούλευα.

Πρωτον, διοτι ακομα και να αγορασεις αυτο το αυτοκινητο με 500 ευρώ, τα τελη κυκλοφορίας δεν θα ειναι μονο 60 ευρω, θυμασαι ποσοι και ποσοι κατεθεσαν τις πινακιδες κυκλοφοριας τους φετος διοτι τα τελη ηταν πανακριβα...

Δευτερον, πλεον οταν περνας απο ΚΤΕΟ θα πρεπει να δειχνεις και την ασφαλεια του αυτοκινητου και τουμπαλιν. Εισαι σιγουρος οτι ενα αμαξι 500 ευρω θα περασει το ΚΤΕΟ?

Τριτον, αν σπασει ο διαβολος το ποδαρι του και ο ελεγκτης ζητησει να δει τα χιλιομετρα στο αμαξι σου μπορει να γινει διασταυρωση με διαφορα εγραφα και να δει οτι δεν το εχεις κουνησει ρουπι το αμαξι... (απιθανη περιπτωση ο ελεγχος, αλλα το ρισκαρεις?)

Τεταρτον, εδω πλεον τα βενζιναδικα δεν κοβουν παραπανω ευρω στο τιμολογιο για την βενζινη που εβαλες μηπως και τυχει και γινει ελεγχος τη στιγμη εκεινη. Νομιζεις οτι θα δεχτουν να βαλουν αλλο αριθμο κυκλοφοριας?

 

 

 

Και κατι ακομα το οποιο με ενδιαφερει. Για να αγορασεις ενα επαγγελματικο αμαξι, ας πουμε μια κλουβα VW Caddy, θελεις κατι ιδιαιτερο η απλα πας και βγαζεις επαγγελματικη αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω στο τελευταίο σχόλιο σου Topap. Επαγελματικό αυτόκίνητο έχουν δικαίωμα να έχουν όλοι οι επαγγελματίες-επιτηδευματίες άρα και οι μηχανικοί. Τώρα όσον αφορα το χαρακτηριστικά, το μέγεθος ή την χρήση του αυτοκινήτου (εκτός δρόμου 4χ4, αγορά ρυμούλκας μαζί με όχημα κ.λ.π.) η δική μου εμπείρία από το τμήμα συγκοινωνιών είναι πως σου ζητούν βεβαίωση επαγγέλμτατος από τη ΔΟΥ με το τους ΚΑΔ και τον αντίστοιχο τζίρο για κάθε δραστηριότητα. Εδώ πλέον μπαίνουν τα "τζιμάνια" του μηχανολογικου και αποφασίζουν τι όχημα πρέπει να έχει ο κάθε επαγελματίας ανάλογα με την δραστηριότητά του. Σε καποιον συνάδελφο πολιτικό μηχανικό του λέγανε πως μόνο αν είσαι τοπογράφος μπορείς να βγάλεις άδεια κυκλοφορίας 4χ4 με καρότσα ως επαγγελματικό. Τα πράγματα περιπλέκονται όσο προχωράς σε πιο ειδικής χρήσης οχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Μολις πηρα το ΜΕΚ Β. Εαν το χρησιμιποιησω για να στελεχωσω μια εταιρια, μπορω να βγαλω ενα επαγγελματικο (τιποτα το σπουδαιο, ενα VW Caddy οπως ειπα με πισω καθισματα και συρομενη πορτα) η οχι?

Εαν παρω ΜΕΕΠ Α2 (λογω του ΜΕΚ Β), παρομοιως, μπορω να παρω επαγγελματικο?

 

Καπου ειχα ακουσει οτι πρεπει να εχεις κοψει τουλαχιστον ενα ΤΠΥ με 3000 Ευρω στο ονομα σου για να μην εχεις προβληματα με τα "τζιμανια".

 

Μηπως εχει συζητηθει αλλου και ειμαι offtopic?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.