Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ότι έχει σχέση με το αυτοκίνητο δεν είναι επαγγελματικό έξοδο μην γελιόμαστε τώρα (πέραν ποσοστού της βενζίνης) αλλο τώρα τι γίνεται στη πραγματικότητα και καταχωρεί ο καθένας ότι θέλει.

 

Μπα; Γιατί δεν είναι; Εγώ θα το είχα πουλήσει το αυτοκίνητο αν δεν ασκούσα ελ. επάγγελμα και θα έπαιρνα ποδήλατο!

3 χιλιάρικα περίπου σε ζημιές αυτοκινήτου έχω πληρώσει από το Φθινόπωρο του 2009 ως σήμερα, λόγω φθοράς εξαιτίας της καθημερινής μετακίνησης μου (πάνω από 100 χιλιόμετρα/ημέρα) τα έτη 2008-2009. Πεντακάθαρα ευθυνόταν η μεγάλη αυτή χρήση ξαναλέω (είναι τέτοια η φύση της ζημιάς). Παρά το ότι δεν θα μετρήσω στις δαπάνες, αυτές τις ζημιές καθώς φέτος που έχω πολύ λίγο τζίρο δεν με συμφέρει να το κάνω (άλλη μια απόδειξη περί της αδικίας του νέου τρόπου φορολόγησής μας!).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Inzaghi, δεν "έπεσες" στα 12.000... Είναι σαν να λες έχασα στο ΠΡΟΠΟ 1.000.000 ευρώ... Δεν τα έχασες γιατί δεν ήταν δικά σου... :D

Ορθον... δικιο εχεις... Επεσα με την εννοια οτι μεχρι να βγει η τροποποιητικο ΠΟΛ 1135/2010 ολοι νομιζαμε πως ειμαστε μεσα...

 

 

 

Ναι, έπρεπε να τα είχες περάσει και στο βιβλίο Εσόδων-Εξόδων το μήνα που εκδόθηκε το αντίστοιχο τιμολόγιο. Πχ αν άλλαξες λάστιχα τον Μάρτιο, έπρεπε να είχες καταχωρήσει το έξοδο στον αντίστοιχο μήνα. Τώρα που είναι Δεκέμβριος, είναι λίγο αργά...

Αν πρόκειται για έξοδο που το ΦΠΑ δεν εκπίπτει (πχ βενζίνη, ασφάλιση, σέρβις, κλπ) δεν μπαίνει στην τριμηνιαία δήλωση πάντως.

 

Αν και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα έξοδα αυτά και σαν προσωπικά έξοδα (όχι δηλαδή επαγγελματικά) και να τα βάλεις στο Ε1 (όχι δηλαδή στο Ε3).

Για την ακριβεια δεν "επρεπε" να τα εχω περασει αλλα "πρεπει" ακομα να τα περασω... :razz:

Ο Φ.Π.Α. δεν εκπιπτει ουτε απο ανταλλακτικα (μπαταριες, ελαστικα, αμορτισερ) ουτε απο βενζινες, ουτε απο ασφαλειες και τελη κυκλοφοριας.

Απο τη ΔΟΥ μου ειπανε (μεταξυ πολλων αλλων μπαρουφων) οτι στις περιοδικες δηλωσεις Φ.Π.Α. δε βαζουμε τα μη εκπιπτομενα εξοδα αλλα τα βαζουμε στην εκκαθαριστικη μας δηλωση Φ.Π.Α.

 

Οπως επισης μου ειπανε οτι δεν μπορω να δικαιολογησω ως εξοδα-δαπανες την ετησια ασφαλιση του αυτοκινητου μου και τα τελη κυκλοφοριας του, επειδη προκειται για φορο...

 

Κατα ποσον ισχυει δε γνωριζω, τα φωτα σας και εδω...

 

Εγω ειχα την εντυπωση, με απλα ελληνικα, οτι αθροιζω εξοδα απο βενζινες, σερβις, ανταλλακτικα, κτεο, ασφαλιστρα, τελη κυκλοφοριας, παρκινγκ, διοδια κλπ και τα πολλαπλασιαζω με 70% (1400αρι εχω) για να βρω το ποσο της δαπανης που θα αφαιρεθει απο τα ακαθαριστα εσοδα μου για να βρω σε τι ποσον κυμαινομαι...

 

Λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Ο Φ.Π.Α. δεν εκπιπτει ουτε απο ανταλλακτικα (μπαταριες, ελαστικα, αμορτισερ) ουτε απο βενζινες, ουτε απο ασφαλειες και τελη κυκλοφοριας.

Απο τη ΔΟΥ μου ειπανε (μεταξυ πολλων αλλων μπαρουφων) οτι στις περιοδικες δηλωσεις Φ.Π.Α. δε βαζουμε τα μη εκπιπτομενα εξοδα αλλα τα βαζουμε στην εκκαθαριστικη μας δηλωση Φ.Π.Α.

 

Οπως επισης μου ειπανε οτι δεν μπορω να δικαιολογησω ως εξοδα-δαπανες την ετησια ασφαλιση του αυτοκινητου μου και τα τελη κυκλοφοριας του, επειδη προκειται για φορο...

 

Κατα ποσον ισχυει δε γνωριζω, τα φωτα σας και εδω...

 

Εγω ειχα την εντυπωση, με απλα ελληνικα, οτι αθροιζω εξοδα απο βενζινες, σερβις, ανταλλακτικα, κτεο, ασφαλιστρα, τελη κυκλοφοριας, παρκινγκ, διοδια κλπ και τα πολλαπλασιαζω με 70% (1400αρι εχω) για να βρω το ποσο της δαπανης που θα αφαιρεθει απο τα ακαθαριστα εσοδα μου για να βρω σε τι ποσον κυμαινομαι...

 

Λαθος?

 

1. Αυτό για την περιοδική δήλωση ΦΠΑ σωστά σας το είπανε για τα υπόλοιπα σας είπανε ανοησίες .

2. Σωστή εντύπωση έχεις, αυτή τη δουλειά την ονομάζουμε "φορολογική αναμόρφωση" του λογιστικού αποτελέσματος.

3. Δεν θα βιάζεσθε να ερμηνεύετε τους νόμους. Θα αφήνετε να μιλήσει πρώτα το ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ δια μέσου των εγκυκλίων του, οι οποίες σε άλλα θέματα ερμηνεύουν το νόμο (πχ στο σημείο για το "αφορολόγητο των 30000 ευρώ), ενώ σε άλλα θέματα νομοθετούν, ως μη όφειλαν, (όπως πχ στην κατανομή του ποσού των αποδείξεων για αγαθά και υπηρεσίες μεταξύ των συζύγων). Αφού πάρετε το χρησμό θα κινηθείτε κατάλληλα.

4. Μπορεί η εκ των υστέρων ενημέρωση του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ να σας δίνει πλεονεκτήματα, ωστόσο προσέξτε μήπως και το αβαντάζ μετατραπεί σε ντεσαβαντάζ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα; Γιατί δεν είναι; Εγώ θα το είχα πουλήσει το αυτοκίνητο αν δεν ασκούσα ελ. επάγγελμα και θα έπαιρνα ποδήλατο!

3 χιλιάρικα περίπου σε ζημιές αυτοκινήτου έχω πληρώσει από το Φθινόπωρο του 2009 ως σήμερα, λόγω φθοράς εξαιτίας της καθημερινής μετακίνησης μου (πάνω από 100 χιλιόμετρα/ημέρα) τα έτη 2008-2009. Πεντακάθαρα ευθυνόταν η μεγάλη αυτή χρήση ξαναλέω (είναι τέτοια η φύση της ζημιάς). Παρά το ότι δεν θα μετρήσω στις δαπάνες, αυτές τις ζημιές καθώς φέτος που έχω πολύ λίγο τζίρο δεν με συμφέρει να το κάνω (άλλη μια απόδειξη περί της αδικίας του νέου τρόπου φορολόγησής μας!).

 

Δλδ το αυτοκινητό σου το έχεις δηλώσει επαγγελματικό? Έχει εκπέσει το ΦΠΑ του ? Τι κατηγορία βιβλίων τηρείς ? Γ κατηγορίας??

 

Εγώ μέχρι και τώρα γνωρίζω πως ότι έχει σχέση με το γνωστό μας ΙΧ δεν αποτελεί έξοδο που αφορά την επαγγελματική μας σχέση...SOTHIRIS μιας και ο πλέον αρμόδιος την ασφάλεια του αυτοκινήτου μου έχω δικαίωμα να την περάσω στα βιβλία μου όπως έχουν τώρα τα πράγματα ή είμαι λάθος...εγώ νομίζω το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

1) Τι σχέση έχουν τα παραπάνω αναφορικά με την έκπτωση στην φορολογία εισοδήματος,των δαπανών κίνησης, συντήρησης κλπ του ΕΙΧ γαι τον ελεύθερο επαγγελματία ?

2) Και εγώ το ίδιο κάνω και κατά νόμο είμαι σωστός, εσύ γιατί να σφάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι έξοδα που αφορούν το φυσικό πρόσωπο και πρέπει σε όλους να εκπίπτουν από το φορολογητέο εισόδημα...τι παει να πει ελεύθερος επαγγελματίας...στα βιβλία λέω εγώ μπορείς να τα περάσεις? Μπορούν να μπούν σε ειδικό κωδικό της φορολογικής δήλωσης όπως νομίζω συμβαίνει και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Στον ειδικό κωδικό της φορολογικής δήλωσης (η οποία για φέτος θα έχει χρώμα γαλανό...) θα περαστούν όσες δαπάνες προβλέπει ο νόμος 3842/10 και πέραν αυτών ουδεμία.

 

Οι δαπάνες για τις οποίες γίνεται η συζήτηση εκπίπτουν φορολογικά με βάση το άρθρο 31 του ν 2238/1994 και επομένως δεν θα πάνε στον ειδικό αυτόν κωδικό (σύμφωνα με την πρόβλεψη του 3842/10)

 

Γιατί να μη μπορείς να τις περάσεις στα βιβλία ? Από που απαγορεύεται ?

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΚΒΣ. Το αυτοκίνητο προφανώς στη περίπτωση μου δεν χρησιμοποιείται μόνο για επαγγελματική χρήση, όπως και το κινητό τλφ κτλ...Έχει βγεί καινούργιος νόμος ?..στείλτε τον μου να τον δω να χαρώ...Εάν το είχα σε leasing τότε αλλάζουν τα πράγματα....[σχετ.Ε11524/19/21.12.1978].

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και βαζεις τα εξοδα του συτοκινητου και το κινητο τηλεφωνο..

Παντα ισχυε αυτο.... Απλα με αλλους συντελεστες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.