Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

δηλαδη εμμεσως μου λες οτι:

- μπορω να χρησιμοποιω τα οχηματα της γυναικας για τις αναγκες τις επιχειρησης

- μπορω να θεωρησω ως εξοδα ολοκληρο το ποσο (100%) και να μην κανω αναμορφωση

- τα παραπανω ισχυουν εφοσον το δεχτει ο εφοριακος. Δηλ επαφιομαστε στις ορεξεις του καθενος και η αντιμετωπιση που θα εχουμε θα εξαρταται απο τον καθε ελεγκτη

- (ρητορικη ερωτηση) πως μπορω να πεισω το εφοριακο οταν ο λογιστης μου δε δεχεται να περασει τις δαπανες χωρις τα ποσοστα.

 

Παρεπιμπτοντως, καπου διαβασα εδω μεσα οτι οι δαπανες για τα δικυκλα αφαιρουνται στο συνολο. Ισχυει κατι τετοιο (για χρησεις μεχρι 2013)?

 

Εμμέσως δε σας λέω τίποτε . Απλά σας λέω αυτό που γράφει στο νόμο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SOTHRIS να σε κουρασω λιγο ακομα?

Διαβασα λιγο τον Ν4172. ΔΕν ειδα να αναφερει κατι σχετικο με δαπανες αυτοκινητου. Αρα επειδη δεν αναφερει κατι ειδικα για τα αυτοκινητα, θεωρουμε τις δαπανες αυτες οπως τα λοιπα εξοδα? Οτι δηλαδη δεν υποκεινται σε αναμορφωση?

Ουτε ομως για τα κινητα τηλεφωνα ειδα κατι που υποτιθενται λαμβανεται υποψιν το 50%. Δηλ εμεις θα καθορισουμε πλεον το ποσοστο που αναλογει στην επαγγελματικη δραστηριοτητα και σε επικιμενο ελεγχο θα πρεπει να πεισουμε τον εφοριακο?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αρα επειδη δεν αναφερει κατι ειδικα για τα αυτοκινητα, θεωρουμε τις δαπανες αυτες οπως τα λοιπα εξοδα? Οτι δηλαδη δεν υποκεινται σε αναμορφωση?

 

Δεν θα αφαιρείται δηλαδή το 70% των εξόδων πλέον?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Γνωρίζει κανείς αν η ανανέωση χρόνου ομιλίας καρτοκινητού που γίνεται μέσω καταστήματος της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας και εκδίδεται κανονικά τιμολόγιο περνάει στα έξοδα; Ο ΦΠΑ εκπίπτει κανονικά; Στο τιμολόγιο υπάρχει ανάλυση ΦΠΑ αλλά σε κάποιο σημείο αναγράφεται το εξής:"ΦΠΑ μη εκπιπτόμενος 1020919/758/92/0014/ΠΟΛ 1075/28.2.2000". Διαβάζοντας την παραπάνω ΠΟΛ διαπίστωσα ότι αναφέρεται στην μη έκπτωση ΦΠΑ από τους μεταπωλητές π.χ. περίπτερα καθώς η απόδοση του ΦΠΑ γίνεται από την ίδια την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας. Επομένως, εγώ που είμαι ο τελικός χρήστης ελεύθερος επαγγελματίας μπορώ να εκπέσω κανονικά τον ΦΠΑ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα.

 

Είχε πριν καμιά βδομάδα στο carrefour φωτοτυπικό χαρτί Α4 στα €10.00 το κιβώτιο και πήρα μερικά. Ξέχασα όμως να ζητήσω τιμολόγιο στο ταμείο, έχω στα χέρια μου απλή απόδειξη. Μπορώ να περάσω την απόδειξη αυτή στα βιβλία μου; Εκπίπτει και από το ΦΠΑ; Μέχρι τι ποσό μπορώ να περάσω στα βιβλία από απλή απόδειξη super market;

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα.

 

Είχε πριν καμιά βδομάδα στο carrefour φωτοτυπικό χαρτί Α4 στα €10.00 το κιβώτιο και πήρα μερικά. Ξέχασα όμως να ζητήσω τιμολόγιο στο ταμείο, έχω στα χέρια μου απλή απόδειξη. Μπορώ να περάσω την απόδειξη αυτή στα βιβλία μου; Εκπίπτει και από το ΦΠΑ; Μέχρι τι ποσό μπορώ να περάσω στα βιβλία από απλή απόδειξη super market;

 

Μπορείς να την περάσεις , μπορείς να εκπέσεις και τον εμπεριεχόμενο ΦΠΑ .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

και πως θα εκπεσεις το ΦΠΑ αφου δεν φαινεται (ποσο ειναι)?

Απλα λες το χαρτι ανηκει στην κατηγορια 23% και κανεις τις πραξεις?

Αλλο ενα σημειο οπου υπαρχει αντιφωνια...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αποδείξεις λιανικής γράφουν ανά είδος τον ΦΠΑ που αναλογεί (σε ποσοστό φυσικά).

 

Με αυτό το "βάλε όποιο ποσοστό είναι το πραγματικό" έχει να γίνει της κολάσεως από τον Μάρτιο...

Μυρίζομαι ΠΟΛ που θα βάζει τα πράγματα.... στην (παλιά) θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.